Отборът на Италия се наложи с 1:0 над Уелс в последен мач от Група А на UEFA EURO 2020. Въпреки наглед пестеливата победа, двубоят ще се запомни с тоталната доминация на италианците, тъй като "Скуадра адзура" дори за секунда не изпусна  юздите на мача.

Роберто Манчини бе направил 8 промени в стартовите си 11, но тимът се справи с добрата подредба на "драконите" и в края на първата част Матео Песина намери пролука в противниковата защита, за да изведе родината си напред в резултата.

Така италианците записаха 11-а поредна суха мрежа и 30-и пореден мач без загуба, с което изравниха историческото постижение на момчетата на Виторио Поцо отпреди 82 години.

Gulliver/GettyImages
60 снимки

Мачът стартира с натиск на италианците, но добре групираният Уелс не допускаше опасности пред своята врата. Едва в 13-ата минута се откри добър шанс пред Андреа Белоти, който обаче не успя да засече дълго подаване и топката излезе в аут.

След около четвъртчас игра Федерико Бернардески изведе Андреа Белоти, който от своя страна подаде успоредно към Федерико Киеза, но играчът на Ювентус не успя да играе с кълбото.

Импулсът в играта на италианците се задържа и малко по-късно "скуадра адзура" имаше още по-добра възможност за откриване на резултата. Алесандро Бастони отправи добро центриране към наказателното поле, където Нико Уилямс увисна. За негово щастие, Итън Ампаду застана на пътя на топката и успя да отклони, за да опази вратата на тима си.

В края на първата част Марко Верати бе фаулиран и самият той изпълни свободния удар от около 30 метра. Матео Песина засече центрирането и промуши топката във вратата на "драконите", за да изведе своя тим напред в резултата.

След подновяването на играта италианците продължиха да натискат съперника си, а междувременно записаха точно 1000 минути без допуснат гол.

В 52-ата минута гредата опази "драконите" от ново попадение, след като Федерико Бернардески нацели страничния стълб при директен изстрел от пряк свободен удар.

Четири минути по-късно ситуацията за "драконите" се влоши още повече, след като Итън Ампаду не прецени действията си и влезе твърде грубо в краката на Бернардески, за което получи директен червен картон и се прибра в съблекалните рано-рано.

Италия продължи да бъде все така опасна в предни позиции и след светкавична контраатака Киеза успя да запази топката в рамките на игрището и подаде към Белоти, чийто удар от близка дистанция бе мигновен, но Дани Уорд изби.

В самия край на мача Андреа Белоти получи нелош шанс да удвои аванса на своя тим, след като пое топката с гръб към вратата, обърна се и веднага стреля, но Дани Уорд бе излязъл напред и отрази удара.

Така Италия излиза от Група А като водач с пълен актив от 9 точки след 3 победи и чака Украйна или Австрия на 1/8-финалите. Въпреки загубата, Уелс остава втори с 4 пункта и също продължава напред в надпреварата.