Отборът на Финландия записа исторически успех при дебюта си на Европейски футболни финали. Скандинавският тим се наложи над Дания с 1:0 в първи мач за двата тима на UEFA EURO 2020.

Резултатът обаче ще бъде едно от последните неща, с които ще се запомни двубоят, на фона на случилото се в края на първата част, когато голямата звезда на домакините Кристиан Ериксен колабира на терена.

Футболистът на Интер Милано припадна без видима причина няколко минути преди почивката. Реферът Антъни Тейлър моментално прекъсна двубоя и извика лекарските екипи, а в това време капитанът на датчаните Симон Кяер се опитваше да окаже първа помощ на своя съотборник.

Суетенето около Ериксен продължи няколко минути, в които част от играчите на терена дори не успяха да сдържат сълзите си, гледайки какво се случва.

Спешните екипи незабавно започнаха да правят сърдечен масаж на Ериксен, а футболистите на домакините наобиколиха своя съотборник, за да не могат камерите и феновете да виждат цялата драма.

След близо десетина минути, в които полузащитникът получаваше лекарска помощ, той бе качен на носилка, с която бе изваден извън терена. Докато бе извеждан извън терена, спешните екипи разпънаха бели платнища около него, за да не могат феновете по трибуните да видят какво е състоянието на футболиста.

В крайна сметка, минути след това стана ясно, че Ериксен закаран в болница в Копенхаген и е в съзнание.

Реферът Антъни Тейлър и щабовете на двата тима проведоха спешна среща заедно с представители на УЕФА, на която бе решено в крайна сметка срещата да се доигра. По-късно стана ясно, че за това са настоявали и самите футболисти на Дания и Финландия.

Още по темата:

Кошмар! Смразяващи сцени прекъснаха Дания - Финландия

Добри новини за Кристиан Ериксен

Агентът на Ериксен: Буден е, диша и говори

Линейката с Ериксен напусна стадион "Паркен"

Спортният свят се моли за Ериксен

Красиво! Феновете на Дания и Финландия скандират името на Кристиан Ериксен

Истински герои! Ето хората, които спасиха Ериксен

Gulliver/Getty Images
27 снимки

Очаквано двубоят на стадион „Паркен” започна с натиск на домакините от Дания, които още в първите няколко минути успяха да стигнат до няколко интересни ситуации пред противниковата врата. В 5-ата минута Йонас Винд пробва силен шут от границата на наказателното поле, но Храдецки внимаваше на вратата на финландците и успя да боксира топката в корнер.

Футболистите на „червения динамит” продължиха да бъдат по настоятелни и да затягат обръча пред вратата на финландците, които от своя страна трудно стигаха до половината на домакините. След четвърт час игра датчаните стигнаха до нов шанс за гол, в чиято основа този път бе Емил Хьойберг. Той стреля много добре с глава след центриране в наказателното поле, но вратарят на Финландия отново бе на мястото си изчисти в пореден корнер.

БТА
22 снимки

В следващите минути играта доста се накъса, като на два пъти срещата бе прекъсвана по-сериозно, за да се окаже лекарска помощ, първо на Теему Пуки, а след това и на Даниел О’Шонеси, които получиха удари в главата.

След повече от час и половина прекъсване заради драмата с Ериксен, мачът все пак бе подновен след настояване на играчите на двата тима. Появиха се информации, че дори самият Ериксен е окуражил своите съотборници да излязат на терена и да доиграят срещата.

В оставащите четири минути до края на първото полувреме на терена не се случи нищо интересно. Последва кратка почивка от пет минути, след което двата тима излязоха за втората част.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

В началото на вторите 45 минути домакините отново успяха да упражнят натиск, който обаче се изрази само с няколко корнера и два неточни удара на Йенсен и Дилейни.

Един от ключовите моменти в срещата дойде в 60-ата минута, когато при една от редките си атаки в мача, финландците успяха да поведат в резултата. След центриране отляво и колективна грешка в отбраната на домакините, Жоел Полянпало се включи от втора позиция и стреля с глава. Топката попадна в тялото на Каспер Шмайхел, който също не успя да реагира добре и коженото кълбо се озова в мрежата за 1:0.

В 74-ата минута датчаните стигнаха до дузпа, която Антъни Тейлър отсъди за нарушение на Паулус Араюури срещу Поулсен. С изпълнението на наказателния удар се нагърби Пиер-Емил Хьойберг, но ударът му бе повече от разочароващ и не затрудни особено вратаря на финландците, който улови.

В оставащите моменти до края на срещата датчаните имаха още няколко възможности за гол, но вратарят Лукаш Храдецки показа класа и успя да запази вратата си суха и по този начин да осигури историческия успех на своя тим в дебютното участие на Финландия на Европейско първенство.

Дания - Финландия 0:1

източник: SofaScore.com

FT /  ДАНИЯ – ФИНЛАНДИЯ 0:1 • Класиране • Програма

0:1 Поянпало 60'

Стадион: „Паркен”, Копенхаген

Рефер: Антъни Тейлър, Англия

Дания: Каспер Шмайхел, Симон Кяер, Андреас Кристенсен, Йоахим Меле, Томас Делейни,  Пиер-Емил Хьойберг, Мартин Брайтуайт, Кристиан Ериксен, Даниел Вас, Йонас Винд, Юсуф Поулсен

Селекционер: Каспер Хюлманд

Финландия: Лукаш Храдецки, Даниел О'Шонеси,  Йере Уронен, Юка Райтала, Паулус Араюри,  Глен Камара, Тим Спарв, Йоона Тойвио, Робин Лод, Йоел Похянпало, Теему Пуки