Селекцията на Англия стартира повече от гръмко мачовете си в квалификационна група „А” за UEFA EURO 2020, побеждавайки Чехия с 5:0. Така англичаните демонстрираха какво отношение ще имат към отборите в първа група за Евро 2020, където присъства и отборът на България. По-рано днес „лъвовете” направиха реми – 1:1, срещу Черна гора.

Рахийм Стърлинг даде аванс на Англия в 24-ата минута, а в самия край на първата част Хари Кейн удвои от дузпа. Второто полувреме дойдоха нови два гола на Стърлинг (62’ и 69’), за да може крилото на „трите лъва” да оформи своя хеттрик, а в 84-ата минута Томаш Калаш си отбеляза автогол.

Така след първия рунд на групата Англия поведе очаквано парада, като е с три точки на върха. България остава на второ място, а Черна гора е трети със същите показатели. Косово е четвърти, но все още няма среща, а поражението на чехите ги прати на последното място.

Гарет Саутгейт подреди своите във формация 4-2-3-1 за старта на европохода на „трите лъва”. Джордан Пикфорд застана под рамката, а пред него карето бе изградено от Кайл Уокър, Майкъл Кийн, Хари Магуайър и Бен Чилулел. Дефанзивните халфове за англичаните бяха Ерик Дайър и Джордан Хендерсън, а зад нападателя Хари Кейн триото бе съставено от Деле Али, Джейдън Санчо и Рахийм Стърлинг.

57-годишният чех Ярослав Силхави подреди своите в същата формация. Патрик Шик поведе атаката на гостите и бе подпомаган от Янкто, Ян Дарида, и Гебре Селасие.

Напълно очаквано Англия стартира по-мобилизирано от Чехия, налагайки натиск, който обаче в хода на полувремето не се материализираше в големи голови шансове. Въпреки това англичаните владееха топката в големи периоди от срещата, но Чехия се върна още по-назад и игра организирано.В 18-ата минута пък Гарет Саутгейт направи принудителна смяна, след като Ерик Дайър се контузи, а на негово място се появи Рос Баркли. Пет по-късно пък Чехия можеше да открие резултата. Хендерсън се провали в преследването на Дарида, който стреля от средна дистанция, но топката отлетя над гредата.

30 снимки

Минута по-късно Англия дръпна напред в резултата. Джордан Хендерсън видя в центъра Рос Баркли, а той продължи към Хари Кейн. Нападателят на Тотнъм видя вдясно Джейдън Санчо, който бе в засада, но такава не бе маркирана. Офанзивният футболист на Англия пусна прострелно центриране за Стърлинг, който отблизо засече и поведе Англия напред – 1:0.

В 41-ата минута пък чехите получиха корнер, а Деле Али и Хендерсън се дублираха, а Дарида остана сам и стреля с глава, но ударът му прелетя край гредата на Джордан Пикфорд. Две по-късно удар на Хари Кейн бе блокиран от Калаш и топката отиде в корнер. Така се стигна до първата минута на добавеното време от първата част, когато реферът помогна на Англия, давайки му дузпа. Стърлинг бе блокиран от двама бранители на гостите, но напълно в реда на нещата, но крилото на Манчестър Сити се свлече в наказателното поле, а Хари Кейн удвои – 2:0.

Второто полувреме бе изцяло за Рахийм Стърлинг, който оформи своя хеттрик на „Уембли” в рамките на пет минути. Първо в 62-ата минута крилото на Сити овладя рикоширала топка в наказателното поле на Чехия, завъртя се край бранител на гостите и с левия крак прати топката за трети път във вратата на Иржи Павленка – 3:0.Пет по-късно Стърлинг ликува със своя хеттрик в мача. Рос Баркли проби през средата и пусна вляво към Стърлинг. Той овладя и стреля с левия крак, а топката рикошира в тялото на Ондрей Челустка и си промени траекторията, за да влети за четвърти път в чешката врата – 4:0.

В 84-ата минута пък остана време и на Томаш Калаш да си отбележи автогол. Калъм Хъдсън-Одой проби отляво и стреля с десния крак, а Павелка изби напред. Топката срещна тялото на Томаш Калаш, който я препрати отново към вратата на Чехия, но този път Павелка не бе там – 5:0. Това бе и последното по-интересно събитие на „Уембли”, като англичаните бяха изпратени с бурни аплодисменти.