Отборът на Испания показа истинското си лице и буквално се подигра със състава на Словакия в последния си мач от група E на UEFA EURO 2020. “Ла фурия” прегази с 5:0 днешния си опонент и се класира за осминафиналите на турнира като втори тим в групата си.

В другата среща Швеция надви Полша с 3:2 и запази първото си място в крайното класиране.

Успехът за Испания има и историческа стойност. Това е най-убедителната победа на „Ла фурия” на европейски финали. Освен с резултата, срещата ще се запомни и с факта, че две от попаденията бяха автоголове, първият от които рядко може да се види по футболните терени.

На осминафиналите Испания ще срещне отбора на Хърватия.

Gulliver/GettyImages
54 снимки

Двубоят на стадион „Ла Картуха” започна с натиск на „Ла Фурия”. Още в първите няколко минути испанците създадоха няколко интересни положения пред вратата на Словакия. В 5-ата минута Алваро Мората бе изведен в наказателното поле отляво и стреля силно, но Мартин Дубравка спаси. При добавката на Сезар Аспиликуета, топката бе блокирана от бранител на Словакия.

Футболистите на Луис Енрике продължиха да бъдат по настоятелни, но острите центрирания не представляваха проблем за Мартин Дубравка.

В 11-ата минута Испания стигна до дузпа от нищото. Якуб Хромада извърши глупаво нарушение в опит да изрита силно топката. Вместо коженото кълбо обаче, халфът на словаците намери крака на Коке. Ситуацията бе разгледана на ВАР, след което реферът Бьорн Кайперс посочи бялата точка.

Зад топката застана нападателят Алваро Мората, който не успя да преодолее стража на Словакия. Мората заложи на силата и не сполучи. Изстрелът му бе спасен от Мартин Дубравка, а това бе петата поредна пропусната дузпа от страна на “Ла Фурия”.

Малко по-късно отново Мората имаше шанс да реализира, но ударът му от границата на наказателното поле бе отразен от словашкия страж.

Резултатът в мача бе открит след половин час игра, а това се случи по доста интересен начин. Пабло Сарабия стреля много силно, но топката срещна напречната греда на вратата. При отпита си да избие отбитата високо топка, Мартин Дубравка скочи и понечи да боксира коженото кълбо. Заслепен от слънцето обаче, вратарят не успя да отклони топката над вратата и вместо това я набута  в собствената си мрежа.

След първото попадение в мача, Испания тотално взе инициативата и започна да създава положение след положение в наказателното поле на словашкия тим. От своя страна възпитаниците на треньора Стефан Таркович така и не успяха да намерят верния ритъм и не успяваха да затруднят по никакъв начин испанския страж.

В продължението на първото полувреме Испания реализира втори гол след нова грешка на Мартин Дубравка. Жерар Морено бе изведен зад отбраната на Словакия, а Дубравка закъсня и не успя да пресрещне нападателя и да улови топката. Морено пое и от самата аутлиния центрира прецизно към включилия се в предни позиции Аймерик Лапорт. Бранителят стреля много технично с глава, пращайки коженото кълбо в горния ляв ъгъл на вратата.

През първата част футболистите на Луис Енрике отправиха цели дванадесет удара към вратата на своя противник, докато Словакия не застраши Унай Симон нито веднъж.

Второто полувреме започна в доста по-лежерно темпо, а едва в 55-ата минута дойде първият удар в мача за състава на Словакия. Отправи го резервата Михал Дурис, който се появи в игра на почивката. Нападателят обаче стреля твърде слабо и топката не затрудни испанския вратар.

Още в следващата атака за Испания, резултатът набъбна на 3:0. Жорди Алба получи на левия фланг и незабавно центрира в наказателното поле, където Пабло Сарабия стреля с левия крак и прати топката в мрежата, за да увеличи преднината на „Ла фурия”.

В 67-ата минута Феран Торес вкара изключително попадение с пета само 44 секунди, след като се появи на терена. След заучено изпълнение на корнера, Сарабия получи необезпокояван в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията, а включилият се от втора позиция Торес майсторски докосна топката, за да я насочи в мрежата.

Крайният резултат бе оформен от Юрай Куцка, който имаше нещастието да си реализира автогол в 71-ата минута. Опитният футболист не успя да изчисти наглед една лека топка след удар на Пау Торес и я прати в собствената си врата.

FT СЛОВАКИЯ  –  ИСПАНИЯ 0:5

0:1 Дубравка 30' (автогол)

0:2 Лапорт 45'

0:3 Сарабия 56'

0:4 Феран Торес 67'

0:5 Куцка 71' (автогол)

Стадион: „Ла Картуха”, Севиля, Испания

Рефер: Бьорн Кайперс, Нидерландия

Словакия: 1 Дубравка, 2 Пекарик, 5 Шатка, 8 Дуда, 14 Шкриниар, 15 Хубочан, 17 Хамшик, 18 Хараслин, 19 Куцка, 20 Мак, 25 Хромада

Селекционер: Таркович

Испания: 23 Унай Симон, 2 Аспиликуета, 5 Бускетс, 7 Мората, 8 Коке, 9 Жерар Морено, 12 Ерик Гарсия, 18 Жорди Алба, 22 Сарабиа, 24 Лапорт, 26 Педри