Националният отбор на Швеция надигра трудно с минималното 1:0 този на Словакия в мач от Група „Е“ на UEFA EURO 2020. Единственото попадение дойде в 77-ата минута, когато Емил Форсберг бе точен дузпа.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

"Тре крунур" бяха по-добрият отбор на терена и имаха редица чудесни ситуации за попадение, особено през втората част, но победата дойде след точно изпълнена дузпа. Словаците не успяха да покажат добрата игра от първия двубой, когато изненадващо надделяха над Полша.

С този успех Швеция излезе начело в група "E" с актив от 4 точки, но преди да се изиграе двубоят между Испания и Полша в събота, 19.06. Словаците са втори с три точки. В последния си мач "тре крунур" ще играят с Полша, а Словакия среща Испания.

Срещата започна с лек натиск на шведите, които в първите пет минути имаха две ситуации пред вратата на Словакия. В третата минута Себастиан Ларсон стреля пред наказателното поле, получи се рикошет, а след това топката бе уловена без проблеми от вратаря Мартин Дубравка. Две минути след това Марек Хашик центрира от корнер в наказателното поле, където Юрай Куцка засече с глава, но покрай лявата греда на Дубравка.

Швеция продължи да държи повече топката и стигна до нова ситуация в 13-ата минута, когато Ларсон центрира от пряк свободен удар в наказателното поле, където Михаел Лустиг стреля с глава, но прати топката над напречната греда.

В първия половин час на двубоя Швеция имаше териториално и игрово предимство, като на няколко пъти опита да застраши вратата на съперника, но без успех. Словакия, от своя страна, седеше компактно в защита и изчакваше своя шанс на контраатака.

Играта и на двата отбора продължи да монотонна и бавна. До края на първата част словаците се настаниха по-трайно в половината на Швеция, но така и не успяха да застрашат вратата на Робин Олсен. Шведите се защитаваха добре и не оставяха почти никакви празни пространства на играчите на Словакия.

Две минути след началото на втората част Словакия съзадде първата си по сериозна опасност пред вратата на шведите. Александър Исак получи хубав пас от Емил Форсберг, навлезе в наказателното поле и стреля силно, но Милан Шкриниар блокира по чудесен начин в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Форсберг стреля неточно.

В 50-ата минута Ондрей Дуда преодоля Маркус Берг и си отвори коридор за изстрел от границата на наказателното поле, но неточно.

Осем минути след това със страхотна намеса се отличи вратарят на "тре крунур" Олсен. Топката бе центрирана от свободен удар отдясно в наказателното поле, където Куцка стреля с глава, но стражът на Рома изби по чудесен начин. В крайна сметка бе отсъдена засада.

Секунди по-късно, пред отсрещната вратара, се разиграха две чудесни ситуации на сметката на Швеция. Първо, Ларсон центрира отдясно в наказателното поле, където Лудвиг Аугустинсон стреля с глава, но Дубравка, с невероятен рефлекс, изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Исак свали с глава за Маркус Даниелсон, който игра  игра с глава, но неточно над вратата.

В 62-ата минута Исак шутира от далечна дистанция, но топката рикошира в Шкриниар и излезе в корнер.

Нов шанс се откри пред шведите в 67-ата минута, когато топката бе центрирана отдясно в наказателното поле на Словакия от Михаел Лустиг, където на далечната греда Исак засече отлично с глава, но на сантиметри над напречната греда.

Шведите успяха да пробият защитата на Словакия в 77-ата минута, когато откриха резултата чрез емил Форсберг, който бе точен от дузпа. Наказателният удар бе отсъден, след като Исак пусна прекрасен извеждащ пас към резелвата Куайсон, който при опита си да преодолее Дубравка бе фаулиран от вратаря.

В 82-ата минута пред шведите се откри шанс за второ попадение. Отличникът в днешния двубой Исак се справи с двама съперникови играчи на скорост. Нападателят обаче се забави и Шкриняр с шпагат изби. Топката стигна до Клаесон, който стреля, но след рикошет Швеция стигна до корнер

До края на двубоя Швеция успя да задържи преднината си и записа първа победа на UEFA EURO 2020 след нулевото равенство срещу Испания в първия кръг.

FT | ШВЕЦИЯ  – СЛОВАКИЯ 1:0

1:0 Емил Форсберг (дузпа) 77'

Стартови състави на двата отбора:

ШВЕЦИЯ (4-4-2): 1. Робин Олсен – 2. Майкъл Лустиг, 3. Виктор Линдельоф, 24. Маркус Даниелсон, 6. Лудвиг Аугунстинсон - 7. Себастиан Ларсон (к), 20. Кристофер Олсон, 8. Албин Екдал, 10. Емил Форсберг - 9. Маркус Берг, 11. Александър Исак

Селекционер: Ян Андерсон

СЛОВАКИЯ (4-2-3-1): 1. Мартин Дубравка – 15. Томаш Хубочан, 14. Милан Шкриниар, 5. Любомир Сатка, 2. Петер Пекарик - 13. Патрик Хросовски, 19. Юрай Куцка - 20. Роберт Мак, 17. Марек Хамшик, 24. Мартин Кошчелник - 8. Ондрей Дуда​

Селекционер: Щефан Таркович

Главен съдия: Даниел Зиберт, Германия

Стадион: „Газпром Арена“, Санкт Петербург, Русия