Националниият отбор на Германия се класира за 1/8-финалите на UEFA EURO 2020 след истински голов трилър срещу Унгария в последен мач и за двата тима от група "F". Германците успяха да измъкнат равенство от 2:2, което се оказа достатъчно да продължат към фазата на директните елиминации. Адам Салай шокира домакините в 11-ата, но Кай Хавертц изравни в 66-ата минута. Само две по-късно Андрас Шeфер отново даде аванс за гостите, но резервата Леон Горецка донесе скъпоценното равенство в 84-ата минута.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Двубоят предложи много големи емоции и двата тима преминаха през своите възходи и падения. Борбените унгарци шокираха домакините в началото на двубоя и седяха много стабилно през дъждовното първо полувреме. Германия се октивизира през втората част и стигна до изравняването, но секунди след това се оказаха отново назад в резултата. Те бяха на минути от отпадането, но показаха характер и стигнаха втори път до равенството, което се оказа достатъчно за класиране на 1/8-финалите, където ще срещнат стария си познайник Англия на стадион "Уембли" на 29 юни.

Германия завършва на втората позиция с актив от 4 точки, колкото има и третия Португалия, но Бундестима има по-добри показатели от директния двубой. Световният шампион Франция печели групата с 5 точки, докато симпатичните унгарци напускат турнира с високо вдигната глава и 2 точки в актива си.

Първата ситуация дайде в третата минута, когато Джошуа Кимих бе изведен от дълбочина отдясно в наказателното поле, а поливалентният футболист на Байерн Мюнхен стреля от малък ъгъл, но в ръцете на вратаря Петер Гулаши.

В осмата минута Тони Кроос центрира в наказателното поле на Унгария, където Антонио Рюдигер игра с глава на втора греда, но прати топката в аут.

Само три минути по-късно "маджарите" шокираха домакините и поведоха в резултата. Гостите организираха отлична постепенна атака отдясно, като Шалай получи и центрира в наказателното поле, където капитанът Адам Салай успя да намести между централните защитници на Германия Матиас Гинтер и Матс Хумелс, след което с глава вкара в долния ляв ъгъл на Мануел Нойер - 0:1.

Германците засилиха своя натиск след попадението за Унгария и в 211-ата минута имаха два отлични шанса да изравнят резултата. Първо Матс Хумелс засече с глава центриране от ъглов удар, но топката се отби от напречната греда,  а секунди след това Робин Госенс центрира в наказателното поле, Хумелс свали за Матиас Гинтер, който от няколко метра отправи удар, но вратарят Гулаши се намеси блестящо и спаси.

Над Мюнхен се изливаше пороен дъжд, а унгарците успяха да укротят натиска на Германия и до края на първата част не допуснаха нови опасни ситуации пред вратата си.

Домакините тръгнаха в атаки в началото на втората част и в 52-ата минута Лерой Сане комбинира с Кай Хавертц, който нанесе тежък и точен удар от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Гулаши.

Йоаким Льов пръв посегна към смените и в 58-ата минута пусна в игра Леон Горецка на мястото на неубедителния Илкай Гюндоган.

Германците успяха да изравнят в 66-ата минута след грешка на вратаря Гулаши. Кимих центрира отлично от пряк свободен удар в наказателното поле, където Гулаши се размина с топката, а Хумелс насочи към вратата. Хавертц пък успя да изпревари Лоик Него и я прати във вратата за 1:1.

Веднага след гола в игра за Германия се появиха Тимо Вернер и Томас Мюлер.

Само две минути по-късно обаче "маджарите" отново имаха аванс в резултата след кошмарна грешка в отбраната на домакините. Тя позволи на капитана Адам Салай да изведе Андрес Шефер, който бе изпуснат от Сане, а младият халф не остави шансове на Нойер след удар с глава.

В 81-ата минута германците бяха близо до изравняването, след като Кроос проби прекрасно през центъра и направи двойно с Госенс отляво в наказателното поле. След това халфът на Байерн стреля по диагонала, но топката премина покрай гредата на Гулаши.

Три минути след това обаче равенството стана факт за втори път. Резервата Джамал Мусиала проби отляво и комбинира с Тимо Вернер в наказателното поле. Нападателят на Челси шутира, но бе блокиран. Топката обаче стигна до Леон Горетцка, който със силен удар възстанови равенството – 2:2.

Силите на Унгария обаче се оказаха недостатъчни за победата, а Германия успя да удържи равенството до края, с което успя да се касира за 1/8-финалите, където ще срещне Англия.

FT | ГЕРМАНИЯ – УНГАРИЯ 2:2

0:1 Адам Салай 11'

1:1 Кай Хавертц 66'

1:2 Андрас Шафер 68'

2:2 Леон Горецка 84'

Жълти картони: Ендре Ботка (Унгария); Илкай Гюндоган (Германия), Лерой Сане (Германия); Адам Салай (Унгария), Атила Фиола (Унгария)

Стартови състави на двата отбора:

ГЕРМАНИЯ (3-4-2-1): 1. Мануел Нойер (к) - 4. Матиас Гинтер, 5. Матс Хумелс, 2. Антонио Рюдигер - 6. Джошуа Кимих, 21. Илкай Гюндоган, 8. Тони Кроос, 20. Робин Госенс - 7. Кай Хавертц, 19. Лерой Сане - 10. Серж Гнабри

Селекционер: Йоаким Льов

УНГАРИЯ (5-3-2): 1. Петер Гулаши - 5. Атила Фиола, 4. Атила Шалай, 6. Вили Орбан, 21. Ендре Бокта, 7. Лоис Него - 13. Андрас Шефер, 8. Адам Наги, 15. Ласло Клайнхайслер - 20. Роланд Шалай, 9. Адам Салай (к)