В епохален за футболната игра мач отборите на Португалия и Франция не успяха да се победят в последен мач от група F на UEFA EURO 2020 – 2:2. Равенството, което двата отбора си направиха в унгарската столица Будапеща обаче бе достатъчно и двете селекции да продължат напред, след като в другата среща Германия не загуби от Унгария при домакинството си в Мюнхен, завършвайки при същото 2:2.

Три от головете край река Дунав на „Арена Пушкаш” бяха реализирани от дузпа. Кристиано Роналдо вдигна на крака стадиона след точно изпълнение в 31-ата минута, ала Карим Бензема изравни в добавеното време на първата част отново от 11-метров наказателен удар. Отново Бензема вкара гол в началото на втората част, за да поведе световния шампион напред в резултата, но вездесъщия Роналдо изравни от дузпа след точно час игра и по този начин изравни иранеца Али Даеи по най-много отбелязани голове от играч с националата фланелка.

Равенството направи така, че групата бе спечелена от Франция, който финишира с 5 точки. Втори е Германия с точка по-малко, а третият Португалия също е с 4 точки, но е с по-лоши показатели в преките мачове, заради което остава на трето място. Все пак актуалният европейски шампион продължава към елимианционната фаза поради по-добрите си показатели спрямо други от завършилите на трето място отбори.

По този начин развоят от тази група прати отборите на осминафиналите по следния начин. Лидерът Франция ще спори на осминафинала срещу Швейцария. Вторият Германия ще лети до Лондон за знакова футболна среща с Англия, докато португалците ще мерят сили с Белгия в друг, очертаващ се изключителен мач.

КАКВО СЕ СЛУЧИ В ДРУГИЯ МАЧ ОТ ГРУПАТА, ВИЖТЕ ТУК

Португалия - Франция

източник: sofascore.com

100 снимки

Логично бе, че срещата ще стартира на високо темпо и така и стана. Първият шанс за французите бе след една минута, когато Гризман бе изведен отдясно, но скоростта му не стигна да отиграе топката и Патрисио улови. В третата пък нескопосан опит за пас на Ренато Санчес без малко щеше да изведе Диого Жота зад отбраната на "петлите", но и Юго Лорис бе нащрек.

В 16-ата пък французите стигнаха до първата опасност в мача. Погба изведе впечатляващо Мбапе зад отбраната на европейския шампион. Нападателят реши да завършва положението с едно докосване, ала Руи Патрисио показа стабилност в тази ситуация. В 27-ата минута европейският шампион получи дузпа, след като вратарят Юго Лорис закъсна да парира центирирана топка, а с ръката си отнесе главата на Данило Перейра, който трябваше да получи сериозна медицинска помощ. Зад топката застана Кристиано Роналдо, който  изпълни с безкомпромисна сила удара към вратата на Лорис с мощен изстрел в долния му десен ъгъл - 1:0 за иберийците.

В последвалите минути сякаш "петлите" се стъписаха и португалците бяха далеч по-дейният отбор в Будапеща. Жоао Моутиньо опита удар в 33-ата минута от дистанция, но неточно, а седем по-късно отново той стреля амбициозно, но прати топката право в португалската агитка зад вратата, пазена от Юго Лорис.

84 снимки

В последната минута от редовното време на първата част Франция получи дузпа. Нелсон Семедо блокира нахлуване в наказателното поле на Килиан Мбапе с ръка и реферът Матеу Лаос отсъди бялата точка. ВАР потвърди решението.  Карим Бензема застана зад топката и с безкомпромисен изстрел изравни разултата край река Дунав в Унгария.

Французите направиха пълен обрат в резултата със старта на втората част. Пол Погба намери с фантастичен пас Карим Бензема, който изпревари Рубен Диаш и реализира във вратата на домакините в срещата. Ситуацията бе прегледана с ВАР, но той потвърди, че Бензема е в редовна позиция и "петлите" поведоха в резултата.

Това сякаш обаче не стресна много португалците, които продължиха с методичната си игра и с опитите да натискат французите по крилата. Едва шест минути, след като влезе като резерва на почивката, Люка Дин бе принудително заменен, след като получи разтежение в бедрото, а на негово място се появи Адриен Рабио.

В 58-ата минута домакините в срещата получиха втора дузпа. Кристиано Роналдо центрира повторно в наказателното на Франция, а топката се отби в ръката на Жул Кунде и Матеу Лаос посочи пак бялата точка за домакините. Роналдо се засили и стреля силно в долния десен ъгъл на Лорис и изравни резултата - 2:2. Това е гол №109 за Кристиано Роналдо, с който се изравни с иранеца Али Даи по най-много отбелязани попадения с фланелката на националните отбори.

В 67-ата французите бяха много близо до това отново да поведат в резултата. Пол Погба си освободи място за стрелба пред дъгата на наказателното поле на Португалия, елиминирайки Жоао Палиня. Патрисио изби, след което топката се отклони в гредата му и отиде в Антоан Гризман вдясно. Нападателят стреля, но отново стражът на Уулвърхемптън отрази.

След изравняването на резултата сякаш португалците бяха доволни с развоя на срещата, особено, след като всички на "Арена Пушкаш" да бяха наясно какво се случва в Мюнхен по време на срещата на Германия с Унгария. Антоан Гризман в края на срещата опита мощен удар от дъгата на наказателното поле, но той не успя да затрудни Руи Патрисио.