Отборът на Германия съсипа Португалия в един от най-интересните и резултатни мачове от UEFA EURO 2020 до този момент. Тимът на Йоахим Льов се наложи с 4:2 в двубой от група F надпреварата, който се игра пред 25 000 зрители на „Алианц Арена”.

Освен шестте гола, мачът ще се запомни и с поредното постижение на Кристиано Роналдо, както и двата автогола, отбелязани от „мореплавателите”.

Роналдо откри резултата в Мюнхен, отбелязвайки първия гол срещу Германия в кариерата си. Германия обаче стигна до пълен обрат на резултата след два автогола, дело на Рубен Диаш и Рафаел Герейро.

През втората част Бундестима набързо реализира нови две попадения чрез Кай Хаверц и Робин Госенс, довеждайки нещата до 4:1. Крайния резултат оформи Диого Жота в 66-ата минута.

В другия мач от групата, Франция не успя да победи Унгария, завършвайки при резултат 1:1 на „Пушкаш Арена” в Будапеща.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Двубоят на „Алианц Арена” започна твърде спокойно, като в първите пет минути играта се водеше предимно в центъра на терена. Още при първата по-интересна атака на германците, топката влезе в мрежата, след като Госенс вкара актробатично, но голът бе отменен заради засада. Положението бе разгледано със системата за видеоарбитраж, която показа, че при центрирането отдясно, Серж Гнабри е бил зад отбраната на Португалия.

Постепенно футболистите на Йоахим Льов взеха инициативата и успяха да упражнят териториален натиск. Кай Хаверц пробва късмета си с далечен удар, който определено затрудни Руи Патрисио. Топката тупна коварно пред него и той не успя да улови коженото кълбо, което попадна в Серж Гнабри. Той обаче не успя да продължи атаката на германците по най-добрия начин. Малко по-късно самият Тони Кроос също обстрелва португалската врата, но ударът му бе блокиран от защитник.

В 15-ата минута Португалия поведе след отлична контраатака.  След изпълнение на корнер от страна на германците, Кристиано Роналдо надскочи всички в наказателното поле и изби топката , която попадна в Бернардо Силва. Халфът на Манчестър Сити пое и веднага намери Диого Жота на левия фланг. Жота напредна сам срещу Нойер, но вместо да стреля, реши да комбинира с Кристиано Роналдо, който на празна врата откри. Това бе първият гол на португалския нападател срещу националния тим на Германия.

В минутите след гола тонусът в играта на Германия определено спадна, но това бе за твърде кратко. Постепенно футболистите на Йоги Льов обаче започнаха да действат по настоятелно и това даде резултат. Само в рамките на четири минути Бундестима успя да направи пълен обрат на резултата, след два автогола.

Първо в 35-ата минута Рубен Диаш се оказа на грешното място и вкара в собствената си врата. След атака по дясното крило, Кимих центрира на далечната греда към Робин Госенс, който реши да отиграе незабавно от въздуха. Ударът му не се получи по най-добрия начин, но топката попадна на пътя на Рубен Диаш, който бе притиснат от Хаверц, и отклони топката в собствената си мрежа.

Четири минути по-късно в антигерой за своите се превърна и Рафаел Герейро. След центриране към Кай Хаверц в наказателното поле, нападателят на Челси не успя да отправи удар, но продължи топката към Йосуа Кимих, който дебнеше почти на аутлинията. Той овладя и пробва остър пас във вратарското поле, където Герейро подложи крак и насочи коженото кълбо в португалската врата.

Втората част започна отлично за Германия, чийто тим реализира трети гол и до голяма степен предреши крайния изход от срещата. След многоходова атака, Мюлер намери Робин Госенс на левия фланг. Той от своя страна центрира прострелно в пеналта, където Рубен Диаш отново закъсня срещу Кай Хаверц, а младокът от няколко метра нямаше как да сгреши и насочи спокойно топката във вратата.

Възпитаниците на селекционера Фернандо Сантош продължиха да играят твърде разконцентрирано в отбрана, а появяването на Ренато Санчес в игра на почивката, определено не помогна на мореплавателите. Той имаше сериозни трудности с опазването на Робин Госенс отдясно, откъдето идваха и най-големите заплахи за португалската врата.

Именно Госенс ознаменува отличната си игра с попадение, за да направи резултата 4:1 в полза на Бундестима. Той се разписа с глава след центриране на Йосуа Кимих отдясно.

Португалия все пак успя да върне донякъде интригата с гол на Диого Жота в 66-ата минута. Топката бе центрирана към него в наказателното поле, но нападателят на Ливърпул не успя да играе с глава. Кристиано Роналдо обаче догони топката на самата аутлиния и успя да върне отново към Жота, който буквално от сантиметри насочи коженото кълбо във вратата.

FT ПОРТУГАЛИЯ  ГЕРМАНИЯ 2:4 • Класиране • Програма

1:0 Роналдо 15'

1:1 Диаш 35' (автогол)

1:2 Герейро 38' (автогол)

1:3 Хаверц 51'

1:4 Госенс 60'