Словакия победи с 2:1 Полша в първия мач на двата отбора от група „Е“ на Евро 2020. Двубоят протече изключително драматично, след като през първото полувреме "Дружина полска" се озова назад в резултата след автогол на стража си Войчех Счесни. В началото на втората част символичните домакини излязоха доста вдъхновени и това им донесе бърз резултат, след като Карол Линети изравни. Впоследствие обаче Грегош Криховяк получи втори жълт картон и остави съотборниците си с човек по-малко. „Соколите“ се възползваха по най-добрия начин от това и стигнаха до трите точки, благодарение на гол от Милан Шкриняр в 69-ата минута.

По-късно днес Испания приема Швеция в другата среща от групата.

Gulliver/GettyImage
87 снимки

В третата минута Хамшик центрира от фаул край тъчлинията в наказателното поле, но негов съотборник не успя да играе по най-добрия начин с топката и тя бе изчистена.

В 14-ата минута Дуда отправи първия изстрел в двубоя, търсейки десния ъгъл на Счесни, но не намери целта, тъй като бе поставен под напрежение от съперников играч в близост до себе си.

4 минути след това Роберт Мак навърза по чудесен начин двама души на лявото крило, проби между тях и навлезе в наказателното поле, стреля в близкия ъгъл и след рикошет първо в гредата, а след това в главата на Счесни, кълбото влетя във вратата.

В 27-ата минута Куцка пробва късмета си от дистанция, но сантиметри над напречната греда.

6 минути по-късно Куцка засече центриране от десния фланг с глава, но право в ръцете на опитния Счесни. В ответното нападение Криховяк отговори чрез далечен шут с десния крак, ала високо.

Едва в 42-ата минута Роберт Левандовски успя да овладее и мигновено да отправи удар към далечния ъгъл на Дубравка от около 10-15 метра, но неточно.

Още в началото на второто полувреме Полша нанесе своя удар. Клих пусна хитро към Рибус в пеналта, който с едно докосване продължи към Карол Линети, който насочи топката към левия ъгъл за 1:1.

В 52-ата минута Камил Глик се извиси над всички при една изсипана топка от десния край на нападанието, но мерникът му изневери.

"Дружина полска" остана с човек по-малко в 63-ата минута, когато Криховяк получи втори жълт картон заради фаул и потегли предварително към съблекалнята.

Милан Шкриняр наказа поляците с безпощаден шут в 69-ата минута, след като овладя по превъзходен начин в центъра на наказателното поле при корнер на Роберт Мак от дясната част на нападението - 1:2.

В 85-ата минута Пухач засече с левия крак от воле, отклонена от отбраната топка при ъглов удар, но изстрелът профуча над вратата.

В продължението на срещата Левандовски опита да шутира с десния крак подаване от крилото, но не успя да нацели кълбото, прехвърли го на левия си крак и отправи удар, ала той мина агонизиращо близо до левия страничен стълб.

Полша (4-3-3): 1. Войчех Счесни, 18. Бартош Бережински, 15. Камил Глик, 5. Ян Беднарек, 13. Мачей Рибус, 8. Карол Линети, 10. Грегош Криховяк, 14. Матеуш Клих, 21. Камил Йозвиак, 9. Роберт Левандовски (к), 20. Пьотр Жиелински

Резерви: Лукаш Скорупски, Лукаш Фабиански, Павел Давидович, Томаш Кедзиора, Каспер Козловски, Карол Свидерски, Якуб Модер, Пржемислав Плачета, Пржемислав  Франковски, Якуб Швиерчок, Мичал Хелик, Тимотеуш Пучаз

Селекционер: Пауло Соуса

Словакия (4-4-2): 1. Мартин Дубравка, 2. Петер Пекарик, 5. Любомир Сатка, 14. Милан Шкриняр, 15. Томаш Хубочан, 18. Лукаш Хараслин, 19. Юрай Куцка, 25. Якуб Хромада, 20. Роберт Мак, 8. Ондрей Дуда, 17. Марек Хамшик (к)

Резерви: Душан Куцяк, Марек Родак, Денис Вавро, Ян Гредуш, Владимир Вайс, Томаш Суслов, Лацло Бенеш, Патрик Хрошовски, Давид Ханцко, Мичал Дуриш, Станислав Лоботка, Мартин Кошчелник

Селекционер: Стефан Таркович

Стадион: "Газпром Арена", Санкт Петербург

Главен арбитър: Овидиу Хатеган, Румъния