Чехия победи с 2:0 Шотландия във втория двубой от Група D на UEFA EURO 2020. И двата гола на стадион "Хемпдън Парк" в Глазгоу вкара Патрик Шик (42, 52). Забележително беше второто попадение на чешкия нападател, който се разписа с удар от 50 метра. Няма съмнение, че с този гол Шик ще влезе в историята на европейските първенства.

Двата отбора влязоха предпазливо в мача, но още в 5-ата минута шотландците можеха да поведат след грешка на Цоуфал. Ударът на Джон Макгин обаче бе блокиран и с общи усилия чехите предотвратиха опасността. Тимът на Ярослав Шилхави отговори с чудесен изстрел в 16-ата минута на Патрик Шик,който обаче бе избит майсторски от Дейвид Маршал. Две минути след това Линдън Дайкс беше изпуснат от чешката отбрана, но ударът му мина покрай вратата.

Шотландия Чехия статистика

източник: sofascore.com

Страхотна изява на Томаш Вацлик в 32-ата минута запази нулевото равенство. Андрю Робъртсън отправи страховит шут под гредата, но стражът на чехите се разтегна и с върха на пръстите изби в корнер.

Три минути преди почивката Чехия поведе с гол на Патрик Шик. Нападателят на Байер Леверкузен скочи най-високо след центриране на Владимир Цоуфал и майсторски прати топката в десния ъгъл на Маршъл.

Второто полувреме започна с много активна игра и на двата отбора. Най-напред Владимир Дарида стреля опасно, но Маршал спаси. Секунди по-късно Джак Хендри нацели напречната греда на чешката врата.

Улисани в атака, домакините бяха изненадани в 52-ата минута. Патрик Шик получи топката малко след централната линия в близост до тъчлинията и с фамозен шут от близо 50 метра прехвърли излезлия напред вратар Маршал.

"Гайдарите" реагираха като ужилени и обсадиха вратата на чехите. В 62-ата минута Линдън Дайкс стреля от движение, но вратарят Томаш Вацлик изби с крак. Четири минути по-късно Че Адамс свали топката към Дайкс, но ударът му отблизо отново бе париран от вратаря Вацлик. Пропуск в 77-ата минута направи и Скот Мактоминей. Топката прехвърля куп от играчи в наказателното поле и стигна до него, но шутът му бе разочароващ.

Девет минути преди края се откри добра възможност пред резервата на шотландците Форест, но и той не успя да намери верния път към вратата на Вацлик.
В 84-ата минута Патрик Шик можеше да запише хеттрик, но ударът му беше спасен от Маршъл. В последната минута отново стражът на Шотландия бе последна преграда пред резервата Кременчик.

FT ШОТЛАНДИЯ - ЧЕХИЯ 0:2

0:1 Патрик Шик (42)
0:2 Патрик Шик (52)

ШОТЛАНДИЯ: 1. Дейвид Маршал, 5. Грант Ханли, 16. Лиъм Купър, 24. Джак Хендри, 17. Стюарт Армстронг, 7. Джон Макгин, 4. Скот Мактоминей, 2. Стивън О’Донъл, 3. Андрю Робъртсън (к), 9. Линдън Дайкс, 11. Райън Кристи

Селекционер Стив Кларк
ЧЕХИЯ: 1. Томаш Вацлик, 5. Владимир Цоуфал, 3. Ондрей Челустка, 6. Томаш Калаш, 18. Ян Борил, 21. Алекс Крал, 15. Томаш Сучек, 12. Лукаш Масопоуст, 8. Владимир Дарида (к), 14. Якуб Янкто, 10. Патрик Шик