Отборът на Белгия затвърди реномето си на фаворит в евроквалификационна група I, като победи с 3:1 у дома другият основен претендент за класиране в лицето на Русия. В първия си мач по пътя към UEFA EURO 2020 тимът на Роберто Мартинес демонстрира достатъчно класа, за да спечели срещата по категоричен начин.

Сътресения за домакините определено имаше, като те се проявиха във фрапантната грешка на вратаря Тибо Куртоа, подарил изравнителен гол на съперника секунди след откриването на резултата. От магията на Еден Азар обаче имаше предостатъчно на „Крал Бодуен”, като плеймейкърът се отчете с 2 попадения. Другото беше дело на Юри Тилеманс.

„Червените дяволи” можеха да дръпнат в резултата след само 3 минути игра, когато Еден Азар спечели топката в половината на противника от дебютанта Илсат Ахметов, напредна през центъра и комбинира вляво с Миши Батшуай. Нападателят на Кристъл Палас хубаво финтира Кудряшов, ала си поведе дълго топката и вратарят Гилерме се намеси авторитетно, хвърляйки се в краката на тарана и парирайки с тяло.

Белгия не трябваше да чака кой знае колко за откриващия гол. В 14-ата минута Тимъти Кастан намери по чудесен начин Юри Тилеманс, който с шут от 20-ина метра намери долния десен ъгъл на вратата. Това беше първи гол с националната фланелка за полузащитника на Лестър – 1:0.

Само секунди по-късно гостите успяха да изравнят не без активното съдействие на Тибо Куртоа. Вратарят на Реал Мадрид тотално подцени ситуацията, когато получи пас на крак от свой съотборник. Куртоа тръгна да дриблира из наказателното си поле, докато гледаше напред за комбинация, а Артьом Дзюба бързо го настигна и притисна. Последва крайно неуспешен опит за изчистване, превърнал се в къс пас за Денис Черишев. Куртоа отчаяно опита да препъне бившия играч на Реал Мадрид, който елегантно избегна единоборството и реализира на празна врата – 1:1.

Белгия натисна много мощно до самия край на първата част, когато Азар получи топката отдясно и се спусна в наказателното поле покрай хванатия в крачка Юрий Жирков. Бившият играч на Челси протегна крак, подлъган от финтовете на „десетката”, и това доведе до дузпа. От бялата точка Азар беше безупречен – 2:1 за Белгия на полувремето.

След паузата домакините се заеха умело да контролират мача, което не беше особено трудно, тъй като Русия представи една много пасивна игра. В 79-ата минута Миши Батшуай не беше далеч от подсигуряването на успеха, ала изстрелът му от вътрешността на наказателното поле разтресе страничния стълб.

Все пак трети гол имаше и той дойде в 88-ата минута. Батшуай записа асистенция, макар че едва ли искаше някой друг да завърши атаката след центрирането отдясно. Нападателят обаче така спря топката, че тя избяга зад него, а там я връхлетя Еден Азар, който от такава дистанция прошка нямаше – 3:1.

В края на срещата креативният полузащитник на Русия Александър Головин беше изгонен за втори жълт картон след груб фаул.

Във временното класиране на група I Белгия остава на трето място след лидерите Казахстан и Кипър. По-рано днес казахите разбиха Шотландия с 3:0, докато Кипър сломи Сан Марино с 5:0. След три дни Кипър приема Белгия, Казахстан е домакин на Русия, а Шотландия гостува на Сан Марино.