Президентът на ФИФА Джани Инфантино обмисля да осъществи истинска революция относно правилата за привличането и продаването на футболисти, твърди „L' Equipe“. На 28 февруари на комитета на ФИФА е планирано да бъдат разгледани 11 точки, които имат за цел да гарантират почтеността във футбола, да повишат прозрачността и да запазят конкуренцията в спорта.

ФИФА иска да има само един трансферен прозорец и сделките между клубовете да се осъществяват само през лятото, а зимният трансферен прозорец да отпадне.

Инфантино подкрепя предложението на Висшата лига на Англия трансферният пазар да затваря преди началото на самия сезон.

„Много съм доволен от предложението на Висшата лига на Англия. Когато започва сезонът, трябва да знаеш с кои футболисти разполагаш“, коментира наскоро той в интервю за ESPN.

Джани Инфантино иска да ограничи възможностите един отбор да преотстъпва много играчи на други тимове. Той иска да сложи край на подобни практики, както в случая е с Удинезе, който има 103 футболисти, които са наети, но са разпределени в отбори от няколко първенства.

„Важно е да включим някои спортни правила, като ограничението колко футболисти може да имат договори с един отбор. Всички имаме голям интерес да гледаме най-добрите футболисти постоянно. С концентрацията на най-добрите в няколко лиги и отбори това не се случва“, добави Инфантино.

Президентът на ФИФА също така иска да въведе таван на заплатите, което ще се позовава на доходите на всеки клуб, за да може да бъде защитена конкуренцията между отборите и да се запази баланса.

„Системата е здрава, защото има много пари, но тенденцията е тревожна, поради което трябва да действаме. Трябва да защитаваме ценностите, които са направили футбола това, което е“, продължи шефът на ФИФА.

Шефът на ФИФА иска големи промени в трансферния прозорец

Джани Инфантино също така вярвам, че трябва да бъдат регулирани комисионните, които се плащат на футболните агенти. Той смята, че увеличението на комисионните, което се случва през последните години е „обезпокоително“ и че трябва да има „по-добра регулация“, за да се избегне корупцията, подкупите и изпирането на пари.

През последната година бяха похарчени 5,1 милиарда евро за международни трансфери, а комисионните за агенти и посредници възлизат на 400 милиона евро.