След извънреден конгрес на ФИФА, световната футболна организация потвърди, че Световното първенство през 2030 година ще се проведе в шест държави – Мароко, Испания, Португалия, Аржентина, Уругвай и Парагвай – на три континента. И двете кандидатури за домакинство бяха без конкуренция, като финалните предложения бяха оформени през октомври 2023 година.
Как ще се организира Световното първенство през 2030 година?
За първи път в историята на турнира, Световното първенство ще се проведе на няколко континента.
Първият мач ще се състои в Монтевидео, Уругвай, в чест на града, който беше домакин на първото Световно първенство през 1930 година. Вторият и третият мач ще се играят в Аржентина и Парагвай съответно.
Уругвай беше домакин и победител на първото първенство, докато Аржентина бе финалистът. Освен това, седалището на Южноамериканската футболна конфедерация (КОНМЕБОЛ) се намира в Парагвай – единствената съществуваща конфедерация по време на първото първенство. Останалите мачове ще се играят в Испания, Португалия и Мароко.
За първи път Световното първенство ще се проведе в Португалия, Парагвай и Мароко, което ще стане първата северноафриканска държава, домакин на турнира. Испания ще бъде домакин за първи път от 1982 година.
Мачовете ще стартират в столиците Монтевидео, Асунсион и Буенос Айрес. Шест марокански града (Агадир, Казабланка, Фес, Маракеш, Рабат и Танжер), два португалски (Лисабон и Порто) и девет испански (Ла Коруня, Барселона, Билбао, Лас Палмас, Мадрид, Малага, Сан Себастиан, Севиля и Сарагоса) също ще приемат срещи.
Защо кандидатурата на Саудитска Арабия за 2034 година беше без конкуренция?
През октомври 2023 година ФИФА обяви Саудитска Арабия за единствения кандидат за домакин на турнира през 2034 година, след като Австралия реши да не подава кандидатура.
Саудитската футболна федерация (SAFF) публично обяви интереса си за домакинство още в началото на октомври, като заяви, че ще предостави „световно ниво на организация“ за 25-ото издание на турнира. Федерацията посочи, че вдъхновение черпи от „дълбоката си страст към футбола“.
Световното първенство през 2034 година беше гарантирано за страна от Азиатската конфедерация, където членуват Саудитска Арабия и Австралия, или от Океанската футболна конфедерация, поради географското разпределение на домакинствата за 2026 и 2030 година.
През 2026 година турнирът ще се проведе в САЩ, Канада и Мексико, а през 2030 – на три континента и шест държави. Ротационният принцип на ФИФА изключи тези четири континента, а при липсата на кандидатура от Океания, домакинството се върна в Азия, където Катар бе домакин през 2022 година.
Австралия обяви, че е „разгледала възможността“ за кандидатура, но потвърди преди крайния срок през октомври, че няма да се включва в надпреварата.
Саудитска Арабия укрепва позициите си във футбола въпреки критиките
Саудитска Арабия инвестира значителни средства във футбола през последните години. През 2022 година нейният Public Investment Fund (PIF) пое контрола над четири местни отбора – Ал Ахли, Ал Хилал, Ал Итихад и Ал Насър – в Саудитската Про Лига (SPL). Редица известни футболисти преминаха от Европа към Близкия изток, включително Кристиано Роналдо, Неймар и Карим Бензема.
Миналия месец доклад на ФИФА оцени нивото на риск за човешките права в кандидатурата на Саудитска Арабия като „среден“, но отбеляза „добър потенциал“ за турнира да стане „катализатор“ за реформи в страната. Amnesty International определи заключенията на ФИФА като „удивителна оневиняваща интерпретация“ на състоянието на човешките права в Саудитска Арабия.
Докладът на ФИФА също така определи кандидатурата на Саудитска Арабия – страна с около 17% от световните петролни резерви – като демонстрираща „добър ангажимент към устойчивостта“. В същото време тя носи „висок риск“ поради климатичните условия в региона.
Подобни опасения бяха изразени и за Световното първенство през 2022 година в Катар, което беше преместено от традиционното лято в месеците ноември и декември заради горещините. Ако Световното първенство през 2034 година в Саудитска Арабия бъде изместено по същата причина, вероятно ще се проведе през януари и февруари, за да не съвпада с Рамадан през ноември и декември 2033 и 2034 година.
Критики към ФИФА
Проучване на Carbon Market Watch преди Световното първенство през 2022 година определи целите на ФИФА като „заблуждаващи“, а жалби за реклама бяха подадени в пет държави срещу твърдението на ФИФА, че турнирът е „въглеродно неутрален“.
През юни 2023 година ФИФА беше установено, че нарушава швейцарския закон за нелоялна конкуренция чрез рекламирането на турнира в Катар като „въглеродно неутрален“. Организацията не успя да докаже неутралността на въглеродните емисии чрез своите изчисления и създаде подвеждащо впечатление, че тази цел вече е постигната преди началото на турнира.
1Коментар