Първата изненада на Европейското първенство за младежи вече е факт още в първия ден. Домакините от Полша допуснаха пълен обрат срещу Словакия и паднаха с 1:2 пред препълнените трибуни в Любин.

А мачът не предвещаваше такъв развой. Още преди да е изтекла една минута Патрик Липски откри за "дружина полска", но Мартин Валйент бързо изравни за словаците.

Последваха мощни атаки на поляците, но вместо да стигнат до победата, те инкасираха попадение в самия край и тръгнаха с поражение за дебют в домашното си Европейско първенство до 21 г.

След церемонията по откриването, домакинската публика очакваше зрелище и го получи. В 52-та секунда "дружина полска" вече водеше с попадението на Патрик Липски, който засече с глава центриране от фланга на Томаш Кедзиора - 1:0.

В редиците на домакините се усещаше настроение, но то бързо беше попарено. В 20-та минута словаците успяха да изравнят, когато Мартин Хриен намери на перфектна позиция в наказателното поле Мартин Валйент и той с прецизен удар преодоля вратаря за 1:1.

Малко след това Словакия можеше да направи и пълен обрат, но ударът на Адам Зрелак от близка дистанция беше избит от вратаря и в крайна сметка до ново попадение така и не се стигна в този момент.

Така резултатът се запази до почивката, а след нея поляците тръгнаха доста по-смело напред. Пжемислав Франковски направи непростим пропуск в началото на втората част за тях.

В тези минути Томаш Кедзиора не спираше да тормози противника с пробивите си, а съотборниците му правеха пропуск след пропуск. В 76-та минута и Карол Линети пропиля шанс за Полша, а малко след това тимът му беше наказан.

В 78-та минута Павол Шафранко стреля от дистанция и оплете топката в долния десен ъгъл на вратата, с което донесе и пълния обрат в полза на Словакия, а поляците бяха смълчани.

Те можеха да изравнят малко след това, но в 80-та минута ударът с глава на Павел Давидович след центриране от пряк свободен удар беше спасен по великолепен начин от вратаря на Словакия.

В крайна сметка повече попадения в този мач не паднаха и домакините започнаха в минорно настроение домакинския си европейски шампионат. На другия полюс бяха словаците, тръгнали с важни три точки в надпреварата.