Португалия победи Лихтенщайн с 4:0 на "Хосе Алваладе" в Лисабон в първи мач от квалификациите на Евро 2024. Попаденията бяха дело на Жоао Кансело, Бернардо Силва, а на два пъти точен бе Кристиано Роналдо. Португалия доминираше през целия мач и това бе най-малкото, с което можеше да се размине Лихтенщайн. Роналдо бе изваден 12 минути преди края на срещата, макар и да преследваше своя хеттрик, а от трибуните се чуха сериозни освирквания.

Gulliver/GettyImages
19 снимки

В 8-а минута Португалия успя да открие резултата. Жоао Кансело връхлетя върху отскочила топка на границата на наказателното поле и не се поколеба да стреля, след което се получи рикошет, а вратарят на гостите не бе уверен и кълбото се озова в мрежата - 1:0 за Португалия.

Жоао Феликс получи добър пас в наказателното поле в 16-а минута, а нападателят бе напълно сам и опита удар от въздуха, но стражът на Лихтенщайн бе на добра позиция и улови. Кристиано Роналдо получи страхотен пас от Кансело в 23-а минута, но нападателят от чиста позиция стреля високо над напречната греда. Бруно Фернандеш получи добра топка на границата на наказателното поле, след което направи добро залъгващо движение и отправи изстрел от разстояние, който премина встрани от дясната греда на Бюшел.

В 38-а минута Жоао Палиня също опита късмета си от дистанция, но стражът на Лихтенщайн внимаваше и направи страхотно спасяване, за да избие в корнер. Второто полувреме започна много интересно, след като Жоао Кансело напредна отдясно и навлезе в наказателното поле, но пасът му бе пресечен. Там бе Бернардо Силва, който овладя и стреля с левия крак, а вратарят на Лихтенщайн бе безпомощен и не успя да реагира - 2:0 за Португалия.

В 50-а минута бе отсъдена дузпа за нарушение срещу Жоао Кансело, а Кристиано Роналдо се нагърби с изпълнението. Португалецът изпълни прецизно в десния ъгъл на Бюшел, който усети посоката, но не успя да отрази - 3:0 за Португалия.

Малко след това Жоао Феликс и Кристиано Роналдо направиха чудесна комбинация в наказателното поле на противника, а последният завърши със силен удар във вратата на гостите, но попадението бе отменено поради засада.

В 63-а минута Кристиано Роналдо взе топката, за да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле на Лихтенщайн, а топовният изстрел на португалеца не остави шансове на Бюшел - 4:0 за Португалия.

Осем минути след това Бруно Фернандеш овладя късо подаване и шутира от далечна дистанция, но Бюшел внимаваше и успя да улови. В 78-а минута Кристиано Роналдо бе заменен, а сериозни освирквания се чуха от трибуните, вероятно защото се очакваше португалецът да остане на терена, преследвайки своя хеттрик. Нападателят също не остана доволен от смяната.

Португалия имаше няколко възможности малко след това, като най-добрата бе пред Рафаел Леао, чийто удар от близка дистанция не бе точен. В продължението на срещата Жоао Марио получи чудесна топка в наказателното поле и опита изстрел от въздуха, а топката облиза левия страничен стълб на Бюшел. Това бе и всичко за тази среща, Португалия постигна убедителна победа над Лихтенщайн с 4:0.

Стартови състави:

Португалия: 1. Руи Патрисио, 5. Рафаел Герейро, 14. Гонсало Инасио, 4. Рубен Диаш, 13. Данило Перейра, 20. Жоао Кансело, 10. Бернардо Силва, 6. Жоао Палиня, 8. Бруно Фернандеш, 11. Жоао Феликс, 7. Кристиано Роналдо

Треньор: Роберто Мартинес

Лихтенщайн: 1. Бенджамин Бюшел, 14. Ливио Майер, 23. Йенс Хофер, 4. Ларс Трабер, 6. Андреас Малин, 20. Сандро Волфингер, 18. Николас Хаслер, 10. Сандро Визер, 17. Ноа Фромелт, 8. Арон Селе, 19. Филип Гаснер

Треньор: Рене Паурич