Испания победи Норвегия с 3:0 в първия си сблъсък от Група "А" на квалификациите за Евро 2024. Дани Олмо даде преднина на "Ла Фурия" в 13-ата минута на двубоя.

В последните минути на срещата дебютантът за Испания - Хоселу, се разписа на два пъти, за да оформи класиката.

Gulliver/GettyImages
64 снимки

Начо първи опита изстрел от далечна дистанция в 6-ата минута, но ударът му бе блокиран. Добрата игра на испанците продължи. В 11-ата минута Мората се оказа с топка в крака и в наказателното поле на Норвегия. Нападателят обаче бе с гръб към вратата и се пробва да се завърти и да подаде, но не намери свой съотборник.

В 13-ата минута Балде проби отлично в пеналтерията на Норвегия след добър пас на Гави. Той шутира, а топката рикошира в краката на Дани Олмо и влезе в мрежата на Ниланд - 1:0.

Две минути след това Йодегаард бе близо до това бързо-бързо да върне попадението. Той получи шанс да стреля след пас около бялата точка. Шутът му обаче бе отразен от Кепа.

Дани Олмо изпрати опасно пресичащо подаване по земя в 25-ата минута. Целта му бе Алваро Мората, който се включи на далечната греда. Все пак подаването дойде малко дълго и за Мората, който не успя да стигне до топката и да нанесе изстрел.

В 28-ата минута Сьорлот се озова по десния фланг на атаката за Норвегия. Той потърси на далечната греда Фредерик Аурснес, а халфът шутира от въздух. Само прекрасната намеса на Кепа запази спаси преднината на "Ла Фурия Роха".

Три минути по-късно Карвахал изпрати страхотно центриране към Мерино, който стреля в близкия ъгъл, но стражът на Норвегия се справи и изби. Последва корнер, при който Гави отигра с глава, но не успя нито да стреля, нито да свали за съотборник.

бта
33 снимки

В 41-ата минута бе показан и първият жълт картон в мача. Той бе за Мартин Йодегаард от състава на Норвегия. Две минути след това Сьорлот бе изведен в наказателното на Испания, но нападателят бе притиснат от защитник на гърба си и вместо да стреля потърси подаване, което бе грешно.

В началото на втората част Дани Карвахал центрира добре на главата на Яго Аспас, който стреля, но стражът на Норвегия улови. В 55-ата минута гостите бяха много близо до изравнителния гол. Марко Педерсен шутира към вратата, а след рикошет в Начо топката щеше да се озове в мрежата на Испания, но Кепа успя да избие топката от голлинията.

Две минути след това селекционерът на Испания Луис де ла Фуенте посегна към смените. Той извади Гави и Яго Аспас, а на техните места на терена се появиха Себайос и Микел Оярсабал.

В 72-ата минута Испания погледна към вратата на Норвегия. Първо с центриране от корнер, като с него защитата на гостите се справи и изби. След това Микел Мерино пробва изстрел от сериозна дистанция, който бе блокиран.

Три минути по-късно Йереми Пино бе изведен прекрасно зад защитата на норвежците. Той директно шутира, но не го направи достатъчно прецизно и топката мина встрани от вратата.

Сьорлот попиля страхотна голова възможност в 80-ата минута. Той се освободи и получи на далечната греда, след което опита директен шут от въздуха, който обаче бе разочароващ и прелетя далеч от целта.

В 84-ата минута Хоселу удвои преднината на испанците и до голяма степен сложи точка на спора. Той получи страхотно центриране от Фабиан Руис отляво и успя да се пребори със защитник на Норвегия в пеналтерията, за да стигне първи до топката и да я прати с глава в мрежата.

Минута след това Хоселу се оказа на точното място в точното време. До него стигна топката след спасен удар на Оярсабал. Хоселу не сбърка срещу опразнената врата и я прати във вратата на Ниланд за 3:0.

FT/ Испания - Норвегия 3:0

1:0 Дани Олмо 13'

2:0 Хоселу 84'

3:0 Хоселу 85'

Съставите на двата отбора:

Испания: Кепа, Карвахал, Начо, Лапорт, Балде, Родри, Мерино, Олмо, Аспас, Гави, Мората

Слекционер: Луис де ла Фуенте

Норвегия: Ниланд, Педерсен, Страндберг, Йостигард, Мелинг, Аурснес, Берг, Йодегаард, Берге, Сьорлот, Елиунуси

Селекционер: Столе Солбакен