Отписваният от всички в Лига Европа скромен тим на Аталанта добави още малко приятни емоции за феновете и в навечерието на празниците. След като "бергамаските" си осигуриха класирането за елиминационната фаза далеч преди последния кръг, сега го гарнираха и с първото място в групата си.

Това стана след победа над прекия конкурент за лидерската позиция Лион. Като домакини италианците надделяха с 1:0 и това се оказа достатъчно да са недостижими на върха и да се надяват на по-лек жребий в понеделник.

Големият герой за "черно-сините" се оказа младата им звезда Андреа Петаня. Той се разписа в 10-та минута, за да донесе трите точки на тима си. Тогава холандецът Ханс Хатебур изрита една топка към вратата, тя направи неописуема парабола и на метър пред голлинията се удари в гърба на Петаня, за да се озове в мрежата.

Малко куриозен гол, паднал благодарение и на неадекватната намеса на вратаря на Лион, но напълно достатъчен за Аталанта да си изкове победата, както и първото място в групата. А това стана в конкуренцията още на отбори като Евертън и Аполон Лимасол.

Всъщност, тези два тима ще искат да забравят възможно най-бързо участието си в Лига Европа тази година. Това важи с особена сила за английските "карамели", които се представиха просто срамно.

Те поизмиха малка част от петното с победата си в последния кръг на гости в Кипър. Съставът им, състоящ се предимно от младоци и дълбоки резерви, записа победа с 3:0 над домакините пред рехава публика.

Титулярите и основните им заместници останаха в Англия да се готвят за голямото дерби с Ливърпул в неделя, а дори мениджърът Сам Алърдайс отсвири мача. Но надъханите младоци показаха, че имат място в състава и надделяха с две попадения преди почивката.

С най-голяма заслуга беше Адемола Луукман. Той наниза две попадения преди почивката и изкова успеха в този мач. В края Нико Влашич само оформи крайния резултат.

Иначе Луукман първо откри в 21-та минута след удар с глава след асистенция на Никола Влашич, а шест по-късно се разписа и след точен завършващ пас на Кевин Миралас, за да убие интригата.

Така Евертън записа първата си победа в групите на Лига Европа и поне може да е спокоен, че не завърши на последното място. Иначе лидер завърши Аталанта с 14 точки, ред Лион с 11, "карамелите" със само 4 и Аполон Лимасол с 3.