Един от големите фаворити в турнира за Купата на Конфедерациите Португалия взе утешителната награда в надпреварата. Европейските шампиони, които бяха дошли с всичките си звезди в Русия в търсене на златото, все пак се докопаха до третото място след драматичен успех над Мексико, който до последно можеше да бъде провален.

Без голямата си звезда Кристиано Роналдо, който беше освободен, за да бъде до новородените си близнаци, момчетата на Фернандо Сантош надделяха с 2:1 след продължения. Те губеха с 0:1 до последните минути на редовното време след автогола на Луиш Нето, но в добавеното време  Пепе изравни.

Германия или Чили? Предстои финален епизод втори!

В първото продължение Адриен Силва се разписа от дузпа, за да донесе успеха на тима си, а във второто бяха изгонени Нелсон Семедо от Португалия и Раул Хименес от Мексико, но това не повлия на крайния победител. Така Португалия зае третото място, а Мексико остана без нищо.

Мачът започна с битка в центъра, а при първата опасна атака се стигна и до дузпа в полза на европейския шампион. В 15-та минута Рафаел Маркес спъна в наказателното поле Андре Силва, като първоначално реферът не видя нарушението и даде знак играта да продължи. Но впоследствие използва помощта на видео-арбитрите и те видяха дузпата.

Видал: Победим ли Германия, сме най-велики

Зад топката застана потърпевшият Силва, но ударът му беше избит от вратаря Гийермо Очоа, който направи поредния си силен мач. След тази ситуация мексиканците погледнаха по-смело към вратата на противника и на свой ред стигнаха до няколко опасни ситуации, които обаче бяха пропилени.

Най-чистата от тях беше в 31-та минута, когато Хавиер Ернандес беше изведен на стрелкова позиция в наказателното поле и насочи топката към долния ляв ъгъл на вратата, но стражът Руи Патрисио се хвърли и изби, с което предотврати чисто попадение в мрежата си и статуквото се запази.

Браво разплака европейския шампион, Чили заслужи финал

Преди почивката имаше възможности още пред Желсон Мартинш и Пици от състава на Португалия, както и Чичарито от играчите на "ацтеките", обаче в крайна сметка попадения през първото полувреме не паднаха и развръзката остана за след подновяването на играта. А тогава гол падна сравнително бързо.

В 54-та минута Ернандес проби до аутлинията и пусна центриране успоредно на голлинията. Там обаче топката беше засечена от Луиш Нето, който я насочи в собствената си мрежа и излъга Руи Патрисио. Така и с малка доза късмет Мексико стигна до откриването на резултата. А в атаката преди гола за "ацтеките" Желсон Мартинш можеше да открие за европейския шампион, но ударът му мина на сантиметри встрани от вратата.

Роналдо надъха феновете преди мача с Чили

Иначе всичко в този мач като интрига можеше да приключи в 57-та минута, когато Орибе Пералта се озова на чиста позиция и стреля силно, но Руи Патрисио беше на мястото си и изби, като така запази шансовете на тима си. А след това съотборниците му натиснаха здраво и заредиха ситуациите пред Очоа.

Първо удар на Пици в 59-та минута не намери очертанията на вратата за малко, а две минути след това удар с глава на Желсон Мартинш от близка дистанция беше спасен по великолепен начин от Очоа и в крайна сметка попадения в тези моменти така и не паднаха. Но пък времето до края беше достатъчно.

Португалия спечели група А, Роналдо с нов рекорд

Мексиканците дебнеха своите шансове на контри и в 65-та минута Карлос Вела беше близо до второто попадение в тяхна полза, но ударът му облиза дясната греда. Малко преди края на мача и Чичарито можеше да се разпише, но ударът му беше насочен право в тялото на вратаря.

В последните минути на редовното време португалците натиснаха здраво и в крайна сметка това им се отплати в самия край. В първата от добавените минути едно центриране от десния фланг на атаката беше засечено с крак от връхлитащия Пепе и той насочи топката достатъчно далеч от обсега на Очоа, за да направи 1:1 и да прати мача в продължения.

В тях играта беше предпазлива, което е нормално в такива битки. Положенията липсваха, а една от малкото грешки на мексиканците се оказа фатална. В последната минута на първото продължение Мигел Лаюн игра с ръка в наказателното поле и иберийците получиха втора дузпа. Този път Адриен Силва застана зад топката и не остави шансове на Очоа - 2:1 за Португалия.

Второто продължение нямаше много голови положения, но имаше фестивал на червените картони. Първо в 106-та минута Нелсон Семедо от европейския шампион беше изгонен за втори жълт картон за груб фаул, но мексиканците не останаха дълго с човек повече на терена. В 113-та минута влезлият като резерва Раул Хименес съшо беше изгонен заради безумно влизане в главата на Елисеу и така двата тима завършиха с по десетима на терена.

В последните минути мексиканците поискаха дузпа, не получиха такава и треньорът им беше изгонен заради бурните си претенции, при които дори бутна леко съдията. Но в крайна сметка повече голове до края на двубоя не паднаха и Португалия все пак се поздрави с драматичната победа и може да се похвали с третото място на тазгодишното издание на Купата на Конфедерациите. Крайният победител ще бъде определен в битката между Чили и Германия.