Европейският клубен шампион – Ливърпул, добави трета купа през календарната 2019-а година, правейки континентален требъл. Това стана, след като тимът на Юрген Клоп победи с 1:0 Фламенго във финала на Световното клубно първенство след продължения и вече официално има всички трофеи в света, за които има право да се състезава. Победата  над носителя на Копа Либертадорес дойде трудно в Доха, след като в 99-ата минута Роберто Фирмино завърши брутална контраакция на английския тим и наказа своите сънародници.

Иначе в хода на срещата си личеше по-голямото качество в състава на Ливърпул, но Фламенго по много умел и храбър начин уплътняваше пространствата, които оставаха в половината му и не позволи положенията пред вратата на Диего Алвес да са едно след друго.

🏆 CLUB WORLD CUP CHAMPIONS 🏆

A post shared by Liverpool Football Club (@liverpoolfc) on

Юрген Клоп заложи на оптимален състав, след като Върджил ван Дайк се завърна при титулярите, след като пропусна игра при победата с 2:1 над мексиканския Монтерей на полуфиналите в турнира. Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане пък вършаха обичайно работата в атака, докато Джордан Хендерсън изведе отбора с капитанската лента в средата на терена.

След само 40 секунди игра Ливърпул можеше да открие резултата, след като Роберто Фирмино бе изведен зад защитата на бразилския тим. Той овладя и стреля, но неточно. След пет минути игра дойде второто много добро положение за Ливърпул – тогава Мо Салах върна назад топката за Наби Кейта, който бе оставен непокрит и отправи удар, но също над вратата. Секунди по-късно Трент Александър-Арнолд стреля много силно отдясно, но топката профуча край десния страничен стълб на Диего Алвес.

Полека-лека Фламенго успя да се осъзнае на "Халифа Стейдиъм" и създаде някои добри ситуации, но до голямо спасяване от Алисон Бекер не се стигна. Плеймейкърът Бруно Енрике тормозеше неспирно защитата на Ливърпул, а в 27-ата минута негов удар бе блокиран от Джо Гомес, след като топката летя застрашително към вратата на Алисон. В 33-ата пък Енрике нанесе удар с глава, след който имаше претенции за игра с ръка на Джо Гомес от Ливърпул в наказателното поле, но Ал-Джасим не се съобрази. На повторенията се видя, че воплите на бразилците са били напълно измислени и излишни.

Второто полувреме стартира с учудващ пропуск на Ливърпул. Джордан Хендерсън подаде на Фирмино, който с финес преодоля бранител на Фламенго. Последва удар с левия крак, но топката се отби в страничния стълб на Алвес. Малко по-късно Александър-Арнолд центрира остро към наказателното поле на Фламенго за Салах, който стреля с десния крак, но топката отново премина встрани от вратата на Алвес.

Фламенго отговори на Ливърпул с удар на Габриел Барбоса, но ударът на ГабиГол бе неточен. В 53-ата отново Барбоса изтормози Алисон, стреляйки диагонално, но Алисон се намеси, спасявайки с една ръка. В 57-ата минута Мохамед Салах свърши чудесна работа в центъра, след като запази топката и видя вляво Окслейд-Чембърлейн. Той понечи да подава за Садио Мане, но топката бе отбита, след което последва мощен удар по диагонала на Робъртсън. Топката спря в Роберто Фирмино, който не я добави, но и позицията му бе нередовна.

59-ата минута видя нов пропуск за Ливърпул. Мохамед Салах овладя топката, която обаче му избяга леко вдясно. Той финтира Кайо и стреля силно, но колкото и силно, толкова и неточно. В 69-ата пък ГабиГол пробва със задна ножица да затрудни Алисон, но бразилският страж улови топката. В 73-ата минута пък Окслейд-Чембърлейн огъна десния си глезен и напусна принудително терена в Катар, след като Адам Лалана го замени. Ливърпул заигра отново на по-високи обороти, а в 80-ата минута първо Салах се размина с топката след центриране на Робъртсън, а после удар на Александър-Арнолд бе блокиран от Витиньо.

В 84-ата минута Фламенго оцеля след прекрасна намеса на Пабло Мари, който сложи крак на топката след удар на Салах, който бе сам в наказателното поле. След това вратарят Диего Алвес, никак неучудващо, се схвана и започна да се излежава на тревата. В 86-ата минута Диего Алвес направи величествено спасяване след опасен удар на капитана на Ливърпул – Джордан Хендерсън. Опорният полузащитник стреля технично от средна дистанция, но с една ръка Алвес изби топката в ъглов удар.

В първата минута на добавеното време реферът Ал-Джасим отсъди дузпа за Ливърпул. Садио Мане се откъсна зад отбраната на Фламенго, а опитният защитник Рафиня се хвърли на шпагат, а се включи системата за видеоповторения, тъй като беше дискусионно дали Садио Мане е в наказателното поле на бразилците. След дълги размисли и гледане реферът прецени, че нарушение няма и играта продължи с продължения на мача.

Първият шанс в тях бе за Ливърпул, когато Кайо блокира опасен удар на Наби Кейта. В 98-ата минута яростна контраатака на Ливърпул бе завършена от Роберто Фирмино. Джордан Хендерсън подаде страхотно за Садио Мане, който хитро сви топката за Фирмино. Той с едно движение матира бранител и Диего Алвес, след което с десния крак откри резултата в опразнената от Фламенго врата.

Вратарят на бразилците трябваше да прави спасяване в 101-ата минута след опасен удар на Мохамед Салах, а топката падна близо до десния му страничен стълб. След корнера Милнър стреля, но след отбиване топката отиде във Ван Дайк. Холандецът стреля отдясно, но Алвес отби. В началото на второто продължение ГабиГол обстрелва опасно вратата на Ливърпул, но без особен успех. В 115-ата минута пък Александър-Арнолд стреля добре от фаул, а Алвес с плонж отрази топката. В последната минута на второто продължение Линколн бе оставен непокрит в наказателното поле на Ливърпул и стреля с десния крак, но топката отлетя високо-високо над вратата на Алисон Бекер.

Стартовите състави:

Ливърпул: Алисон Бекер – Трент Александър-Арнолд, Върджил Ван Дайк, Джо Гомес, Андрю Робъртсън – Наби Кейта, Джордан Хендерсън, Алекс Окслейд-Чембърлейн – Садио Мане, Мохамед Салах, Роберто Фирмино

Фламенго: Диего Алвес – Рафиня, Родриго Кайо, Мари, Филипе Луис, Уилиан Арао, Жерсон, Евертон Рибейро, Де Араскаета, Бруно Енрике, Габриел Барбоса

Наставник: Жорже Жезус

Мениджър: Юрген Клоп

Съдия: Абдулрахман Ал-Джасим

Стадион: "Халифа Интернешънъл Стейдиъм", Доха, Катар