Футболът помни много зрелищни резултати и гръмки погроми. Спокойно можем да кажем, че разгромът на Реал Мадрид срещу Барселона с 11:1 в турнира за Купата на краля през 1943 година и до ден днешен остава паметен в историята, но далеч не е едно от най-шокиращите поражения.

Редно е да споменем най-големият резултат на клубно ниво. Той принадлежи на Стад Олимпик Емирн от Мадагаскар срещу тима на Адема през 2001 година.

По нареждане на своя треньор Зака Бе, който е бесен на съдийските отсъждания, играчите на Стад Олимпик Емирн започват да вкарват гол след гол в собствената си врата. Така се стига до паметните 149 попадения, които остават ненадминати и до днес.

11 април също се отличава с една меко казано епична загуба. Днес се навършват точно 16 години от квалификационния мач за Moндиал 2002 в зона Океания между Австралия и Американска Самоа.

Австралийските “Сокерос” вкарват 31 гола във вратата на безпомощния Ники Салапу, а 13 от тях са на Арчи Томпсън, който поставя световния рекорд за най-много реализирани попадения във футболен мач още с дебюта си с националната фланелка.

Всъщност дълго време точният резултат не е съвсем ясен, тъй като след срещата на таблото е изписано 32:0. Все пак от ФИФА решават да изчакат официалния доклад на съдиите и делегатите и признават скромните 31 гола.

Гостите от Американска Самоа са едва на по 18 години. Най-малките сред тях са две 15-годишни момчета. За да е още по-пълна идилията, те пристигат на стадион “Кофс Харбър” дори без необходимите им за игра бутонки.

Американска Самоа успява да се противопостави на Австралия в първите 8 минути, когато Салапу прави първото си и последно спасяване в двубоя.

След срещата селекционерът на Австралия Франк Фарина критикува остро решението на Футболната конфедерация на Океания да допуска тимът му да се състезава с подобни отбори.

“Никой всъщност не спечели... Това бе позор и срам”, казва треньорът.

От ФИФА очевидно подкрепят изказването на Фарина и променят системата, като добавят предварителна квалификационна група за тимовете от по-малките държави.

През 2006 година тимът на Австралия официално се премести от зона Океания в зона Азия след допитване до ФИФА, която удовлетвори молбата им. От тогава “Сокерос” се класираха последователно на две световни първенства – в Африка (2010) и Бразилия (2014).

Вижте най-интересното от случилото се в куриозния двубой: