Един от предварително сочените за фаворити отбори в Копа Америка – Аржентина претърпя звучно поражение при старта на своята кампания в турнира. В група В тимът на Лионел Меси отстъпи с 0:2 от Колумбия, който грабна пълния комплект точки след попадения в заключителните 20 минути на срещата.

За „лос кафетерос” успехът отиде в графата исторически, защото това е първа победа над Аржентина във финален турнир от вече над 20 години. Играчите на Карлош Кейрош демонстрираха сериозен характер и устояха на сериозния натиск, на който бяха подложени в началото, а сега имат перфектни изходни позиции към първото място в групата.

Меси: Не искахме да почнем по този начин

За лидера на аржентинците резултатът със сигурност нагарча повече – това бе едва втората му загуба на Копа Америка – защото той направи един от най-сериозните пропуски за своя тим.

По-интересните ситуации обаче дойдоха след паузата, докато преди нея ВАР беше призован заради игра с ръка в наказателното поле на Аржентина в 31-ата минута. След консултация със системата реферът Роберто Тобар Варгас прецени, че ще се придържа към оригиналното си решение да не дава дузпа.

В 40-ата минута Радамел Фалкао имаше отлична възможност да открие, след като се извиси в наказателното поле и засече центриране. Изстрелът му прелетя над гредата.

След паузата Аржентина заигра с много повече устрем. Още в 47-ата минута Леандро Паредес застраши сериозно вратата на Давид Оспина с изстрел от дистанция, който почти облиза външната страна на десния стълб. В 52-ата на терена възникна сериозно спречкване след много грубо нарушение на Хуан Куадрадо срещу Меси и съдията трябваше да раздава картони, за да успокои страстите.

Аржентинците отново бяха близо до гола в 59-ата. Тогава централният защитник Херман Пецела нанесе хубав шут от границата на наказателното поле, а Оспина отвърна с чудесна реакция. Стражът на Наполи се прояви още веднъж в 67-ата минута, когато  имаше отговор ина изстрела с глава на Николас Отаменди, дошъл след центриране от корнер. Вратарят изби топката във вратарското си поле, където първи до нея стигна именно капитанът Меси. По нетипичен начин нападателят не успя да улучи незащитената врата от 5-6 метра разстояние.

Четири минути по-късно Колумбия нанесе първия си удар. Хамес Родригес намери Роджър Мартинес отляво по атаката, а последният тръгна навътре по границата на наказателното поле. Оттам последва удивителен диагонален шут, който беше извън способностите на Франко Армани – 0:1.

До края на мача Аржентина хвърли всичко в атака и предложи по-скоро стихиен натиск. Това отвори пространство за контраатаки и в 86-ата Дуван Сапата реши всичко. Джеферсон Лерма напредна отляво и пусна остро центриране към зоната пред вратарското поле, където звездата на Аталанта изскочи и с шпагат засече в мрежата – 0:2.

По този начин Колумбия може още в следващия мач да си осигури класиране за елиминациите, тъй като среща аутсайдера Катар. Аржентина от своя страна трябва да гони задължителен успех срещу Парагвай, който по-късно тази нощ играе срещу катарците.