Световният вицешампион Франция стартира по перфектен начин квалификациите за Евро 2024 в Германия. В петък вечер „петлите“ постигнаха убедителна победа с 4:0 гостуващия на „Стад дьо Франс“ тим на Нидерландия. Три от попаденията паднаха още през първата част, когато Антоан Гризман откри още в третата, а Даю Упамекано удвои в осмата минута. Класиката стана факт в 21-ата минута, когато се разписа новият капитан Килиан Мбапе, а след това той оформи и крайния резултат с втория си гол в 88-ата минута.

Попадение за „петлите“ пък беше отменено в 85-ата минута, а в добавеното време на мача Мемфис Депай пропусна да отбележи почетно попадение за „лалетата“, след като изпусна дузпа.

БГНЕС / BGNES
55 снимки

Домакините не оставиха съмнение кой е по-добрият отбор и съвсем заслужено стигнаха до изразителния успех и с оптимизъм гледат към следващия мач, който е гостуване на Република Ирландия, докато Нидерландия приема аутсайдера Гибрлатар в търсене на задължтелни три точки. В другия мач от групата Гърция се справи именно с островитяните с класическото 3:0 като гост.

Французите излязоха в бяло за сблъсъка с „лалетата“. Дидие Дешан, който остана начело на "петлите", заложи на Майк Менян на вратата, а двойката централни защитници бе съставена от Даю Упамекано и Ибрахима Конате, а на бековете бяха Жул Кунде и Тео Ернандес. Двойката опорни халфове бе оформена от Орелиен Чуамени и Адриен Рабио. Кингсли Коман и капитанът Килиан Мбапе действаха по двата фланга, а Антоан Гризман подпомагаше от втора позиция Рандал Коло Муани на върха на атаката.

БТА / BTA
65 снимки

В Нидерландия имаха доста проблеми, след като заради вирусна инфекция цели петима футболисти отпаднаха от групата. Сред тях бяха звездите на Ливърпул и Байерн Мюнхен - Коди Гакпо и Матайс де Лихт, както и Свен Ботман, Джоуи Ферман и Барт Вербруген. На тяхно място завърналият се начело на тима - Роналд Куман, извика трима заместници - Райън Гравенберх (Байерн Мюнхен), Кел Схерпен (Витес) и Стефан де Фрай (Интер).

Куман бе направи шест промени в сравнение с последния мач на Нидерландия при Луис Ван Гаал. Вратарят Яспер Силесен замени Ноперт на вратата, а Джорджиньо Вайналдум се завърна, след като пропусна Мондиала в Катар заради контузия. Нейтан Аке, Лутсхарел Геертрюда, капитанът Върджил ван Дайк и Юриен Тимбър бяха защитниците, а в центъра до Вайналдум действаха Кенет Тейлър и Мартен де Роон. Тройката в нападение беше съставена от Шави Симонс, Мемфис Депай и Стивън Бергхаус.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ КВАЛИФИКАЦИИТЕ В ПЕТЪК МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Домакините стартираха ударно и откриха резултата още с първата си голова ситуация във втората минута. Антоан Гризман направи успешен шпагат в половината на Нидерландия и отне топката, която попадна в Рандал Коло Муани. Нападателят напредна и подаде наляво в наказателното поле за капитана Килиан Мбапе, който пък намери връхлитащия Антоан Гризман и с удар с левия крак не остави шансове на Яспер Силесен – 1:0.

Само пет минути по-късно Франция удари за втори път. Гризман центрира от свободен удар отдясно на наказателното поле, където Силесен не успя да се намеси по най-добрия начин и изби топката правов Даю Упамекано и тя попадна във вратата на „лалетата“ за втори път – 2:0.​

Нидерландия опита да отговори в 20-ата минута, когато Джорджиньо Вайналдум и Мемфис Депай направиха хубаво двойно на границата на наказателното поле, след което халфът стреля силно, но право в ръцете на Майк Менян.

Само минута след това „петлите“ оформиха и класиката. Орелиен Чуамени даде чудесен извеждащ пас, който Коло Муани много хитро пропусна, а по този начин залъга защитниците на „лалетата“, което пък остави Мбапе сам срещу Силесен и капитанът на Франция намери долния му десен ъгъл за 3:0.

След половин час игра Франция пропусна да реализира и четвърто попадение. Кингсли Коман намери на десния фланг Жул Кунде, който центрира към токата за дузпа, а там Мбапе се измъкна от Юриен Тимбер, но загуби равновесие и стреля високо над вратата.

В 32-ата минута гостите създадоха отлична контраатака, при която Шави Симонс беше изведен отляво, влезе в наказателното поле и между двама подаде за Депай, който обаче стреля покрай дясната греда на Менян. Трябва обаче да се отчете и добрата работа на Упамекано, който се хвърли на шпагат, за да попречи на футболиста на Атлетико Мадрид.

Веднага след това селекционерът на Нидерандия – Роналд Куман, направи промяна в състава си. Той пусна в игра Вут Вегхорст на мястото на Кенет Тейлър.

В 36-ата минута Люка Ернандес центрира отляво в наказателното поле, където Ибрахима Конате беше забравен от защитниците на гостите и от границата на вратарското поле стреля с глава, но Силесен се хвърли в долния си десен ъгъл и спаси.

Втората част започна без промени и в спокойно темпо. В 52-ата минута Коло Муани доста лесно се промъкна между трима-четирима футболисти на Нидерландия в тяхната половина и комбинира с Мбапе пред наказателното поле, който стреля точно, но без проблеми за Силесен, който улови.

В 58-ата минута Депай стреля опасно от пряк свободен удар пред наказателното поле и затрудни Менян, след като топката отскочи точно преди вратаря да се намеси, но в крайна сметка стражът напрани достатъчно, за да избие в корнер.

След леко затишие на терена, в което Франция продължаваше да държи контрола върху мача, можеше да вкара четвърти гол в 78-ата минута, когато гостите сбъркаха в много опасна зона и това позволи на Мбапе да открадне топката, влезе на скорост в наказателното поле и стреля силно по тревата, но Силесен спаси.

Четири минути преди края на редовното време Адриен Рабио изведе зад защитата на Нидерландия Муса Диаби, който влезе в наказателното поле и преодоля Силесен, вкарвайки в далечния ъгъл, но попадението не беше зачетено заради засада на крилото.

Франция все пак отбеляза и четвърти гол в 88-ата минута. Гостите за пореден сбъркаха в своята половина, топката се озова в Мбапе, който напредна, влезе отдясно в наказателното поле, след като никой не се опита да го спре и с мощен удар с десния крак намери далечния долен ъгъл на Силесен за 4:0.

В последната минута от добавеното време на мача Нидерландия получи шанс да отбележи почетно попадение, след като Вут Вегхорст опита удар с глава след центриране отляво в наказателното поле, а топката срещна ръката на Упамекано и главният съдия отсъди дузпа. Зад топката застана Депай, който не стреля по най-добрия начин в левия ъгъл на Менян, който спаси. Последва опит за добавка на нападателя, но слабо и право в ръцете на стража на Милан.

Веднага след това беше свирен и последния съдийски сигнал, с който беше узаконена заслужената победа на Франция.

FT ⚽| ФРАНЦИЯ – НИДЕРЛАНДИЯ  4:0

1:0 Антоан Гризман 2'

2:0 Даю Упамекано 8'

3:0 Килиан Мбапе (к) 21'

4:0 Килиан Мбапе (к) 88'

Пропусната дузпа: Мемфис Депай (Нидерландия) 90+5'