Тимът на Ливърпул успя да се изкачи до вторта позиция във Висшата лига, след като воденият от Юрген Клоп гранд срази с 3:0 новака Брентфорд в мач от 22-ия кръг в английския футболен елит. Това беше и мач №350 в кариерата на германеца начело на клуба от "Анфийлд". Фабиньо откри резултата в 44-ата минута след центриране от ъглов удар, а в 69-ата Алекс Окслейд-Чембърлейн удвои актива за 19-кратния шампион на Англия. В 77-ата пък Такуми Минамино вкара третия гол за домакините и на практика оформи крайния резултат в срещата. Така мърсисайдци се върнаха към победите и головете при липсите на Садио Мане, Мохамед Салах и Наби Кейта, след като през седмицата отборът разочарова с представянето си срещу Арсенал в първия полуфинален мач между двата клуба за Купата на Лигата (0:0).

По този начин „червените“ задминаха Челси, който загуби през уикенда от Манчестър Сити с 0:1 и „червените“ вече са с 45 точки, които са с две повече спрямо третия Челси (43), като „сините“ продължават дори да бъдат с мач повече спрямо Ливърпул. Мърсисайдци са на 11 точки зад лидера Манчестър Сити (56), но и „гражданите“ имат един изигран повече спрямо 19-кратния шампион на Англия. Брентфорд пък остана с 23 точки и е на 14-ото място.

В следващия кръг Ливърпул ще пътува до южен Лондон за визита на Кристъл Палас, докато за „пчеличките“ предстои домакинство на Манчестър Юнайтед.

Gulliver/GettyImages
53 снимки

В опит да запише позитивен резултат след драматичното равенство през септември Клоп направи две промени в състава си сравнение с последния мач. От първата минута започнаха Къртис Джоунс и Алекс Окслейд-Чембърлейн, докато на пейката бяха оставениТакуми Минамино и Джеймс Милнър.

Томас Франк пък направи една промяна в отбора си, след като Рико Хенри се завърна в стартовите 11 за първи път от декември месец, когато Брентфорд загуби с 0:2 от Челси в четвъртфиналите за Купата на лигата, а той замени на левия халфбек Серхи Каньос.

Ливърпул започна мача, владеейки в сериозни периоди от срещата топката, докато гостите от столицата опитваха да атакуват главно при контранападения. В деветата минута Робъртсън достави от ъглов удар, а Диого Жота се опита да играе с глава на първа греда, но тя падна в краката му, след което шутът на португалеца с левия крак беше блокиран. В 11-ата Окслейд-Чембърлейн центрира за Жота, чийто удар с глава отлетя аут. Секунди след това удар на Александър-Арнолд с левия крак от наказателното поле на Брентфорд бе блокиран от Кристофър Айер, а английският защитник можеше да комбинира с двама свои съотборници, които бяха свободни в наказателното поле на "пчеличките".

В 14-ата минута Александър-Арнолд шутира силно с десния крак от границата на наказателното поле, но топката не намери целта. Осем след това домакините стигнаха до най-чистата си ситуация, след като Фернандес излезе неразчетено, а топката се озова у Ван Дайк. Бранителят на "червените" шутира по земя към опразнената от испанеца врата на Брентфорд, но Айвън Тоуни постави крака си в сетния миг и изби топката от голлинията. Натискът на Ливърпул беше овладян постепенно в хода на следващите минути, като хората на Томас Франк се справяха добре при пресата на съперника. В 34-ата Робъртсън центрира към Фирмино, който атакува със засилка подадената топка, но Понтус Янсон попречи на №9 от "червените" да завърши атаката.

Пет преди края на първата част Айвън Тоуни стреля от сериозна дистанция след колеблива изява от Жоел Матип, ала топката профуча встрани от вратата на бразилеца. Ливърпул бързо загуби топката при изнасянето ѝ, а това позволи на Баптист да центрира отляво, но топката бе изчистена от Андрю Робъртсън. В 41-ата Жоел Матип проби на самостоятелен ход през средата и елиминира няколко съперникови футболисти, след което камерунецът шутира с левия крак и отправи точен удар, който бе слаб за Фернандес, тъй като Ийтън Пиниок блокира бранителя. При последвалото контранападение Янелт уцели тялото на Робъртсън при перфектна контраатака за гостите, а шотландецът изби току преди топката да влети във вратата на "червените", след което бе вдигнат флага за засада.

Минута преди края на първото полувреме Александър-Арнолд центрира от ъглов удар за Ван Дайк, но нидерландецът не успя да стреля с глава. Топката отиде на "втора греда", където Фабиньо надигра при въздушното единоборство Кристофер Айер и с глава отблизо откри резултата за мърисайдци - 1:0 за "червените".

В 50-ата минута отново Фабиньо се яви най-голяма опасност пред Алваро Фернандес, но този път ударът от воле на бразилския дефанзивен халф бе уловен от испанския страж. 100 секунди по-късно Къртис Джоунс реши също да шутира от дистанция, но и този път Фернандес спаси.

Малко преди да бе изминал един час игра Тоуни отне от Фабиньо, а Норгаард даде прекрасен пас към Мбемо. Офанзивният футболист на Брентфорд се завъртя и шутира с левия крак, но топката не намери очертанията на Алисон. В 63-ата пък Диого Жота обстрелва вратата на Алваро Фернандес, но за съжаление на португалеца топката се отби в десния страничен стълб, след което последва шут по диагонала от Роберто Фирмино, който бе неточен. Три след това Фирмино изведе впечатляващо Жота в наказателното поле на гостите, но Фернандес с тялото си спря удара на атакуващия футболист на домакините, който бе длъжен да удвои резултата в тази ситуация.

В 69-ата минута целият този натиск от "червените" даде желания резултат. Ван Дайк видя Анди Робъртсън вляво, а шотландският ляв бранител пласира изящно центриране към Окслейд-Чембърлейн. Ийтън Пинок не успя да изчисти, а английският полузащитник с глава отблизо удвои резултата за Ливърпул - 2:0.

Малко след това англичанинът бе застъпен и получи контузия, а на негово място се появи Такуми Минамино, който в 77-ата вкара третия гол след груба грешка от обраната на Брентфорд, които загубиха топката още в наказателното си поле при изнасяне на топката, а Фирмино даде успореден пас за Минамино, чийто удар влетя в гостуващата врата - 3:0.

В 88-ата минута талантът Кейд Гордън, който влезе като резерва, бе изведен очи в очи с Фернандес и младокът можеше да реализира първия си гол във Висшата лига, но вратарят на гостите отрази.