Ефектът "нов мениджър" се отрази страхотно на Саутхемптън. Австриецът Ралф Хазенхютл събуди заспалите дълбок сън в последните месеци "светци" и те постигнаха впечатляващ успех в домакинството си на Арсенал с 3:2.

На два пъти "светците" откриваха резултата чрез Дани Ингс, но и на два пъти Хенрих Мхитарян успяваше да изравни. Четвърт час преди края попадение на Шейн Лонг беше отменено заради засада, но все пак домакините се радваха в самия край след гола на Чарли Остин.

Така те прекъснаха ужасяващата серия от 12 мача без победа, която започна от 1 септември, когато беше победен Кристъл Палас в Лондон. Всъшност, това беше и единствената победа на южняците до момента през сезона, но те вече дишат по-спокойно под ръководството на новия си мениджър.

Иначе мачът започна по начина, по който и протече по-нататък - впечатляващо. Още в 6-та минута се откри и първият шанс в двубоя, като той беше пред "топчиите". Тогава Пиер-Емерик Обамеянг се оказа на стрелквоа позиция в наказателното поле, но ударът му беше спасен великолепно от вратаря.

Последваха интересни атаки и пред двете врати, но те не бяха последвани от опасни изстрели. Така беше до 20-та минута, когато домакините откриха резултата. Тогава Мат Таргет центрира от левия фланг, Лоран Кошчиелни остана под топката и това позволи на Дани Ингс с глава да прониже Бернд Лено за 1:0.

Но радостта на "светците" не беше дълга. Само осем минути по-късно "топчиите" изравниха. Тоагва Алекс Иуоби със страхотен пас елиминира защитата по левия фланг и намери Начо Монреал, който проби почти до аутлинията. Оттам намери непокрития Хенрих Мхитарян, който отбеляза първия си гол с глава в Премиършип и направи 1:1.

Почти веднага "артилеристите" можеха да осъществят и пълен обрат. В 30-та минута страхотно подаване към Пиер-Емерик Обамеянг за малко да го остави да стреля от вратарското поле, което почти сигурно щеше да означава гол. Но точно от крака му зашитник изчисти в корнер.

Отново Мхитарян и Мат Таргет пропиляха по едно положение за двата отбора в заключителните моменти на полувремето. Но време за развръзка в него остана. И в 44-та минута домакините отново излязоха напред в резултата.

Тогава Нейтън Редмънд центрира страхотно от десния фланг, отново Лоран Кошчиелни увисна под топката и позволи на Дани Ингс да го надскочи и с глава да прониже Бернд Лено за втори път. Така при 2:1 дойде и почивката.

Вълнуващите моменти обаче не секнаха с нея. Почти веднага след подновяването на играта Пиер-Емерик Обамеянг пропиля страхотен шанс да изравни за гостите, но това отново стори Хенрих Мхитарян в 52-та минута. Тогава арменецът получи и подранил коледен подарък, за да се разпише за втори път.

При въпросната ситуация Ориол Ромеу реши да се шрави на техничар пред наказателното си поле и логично загуби топката. Отне му я Александър Лаказет, който я подаде за Мхитарян пред пеналтерията. Ударът му рикошира в крак на защитник, за да излъже вратаря и топката се оплете в мрежата за 2:2.

Последваха множество интересни моменти и пред двете врати, но Лаказет, Мхитарян и Месут Йозил не успяха да се разпишат за лондончани, докато за домакините Мат Таргет и Шейн Лонг не бяха точни. "Светците" пратиха топката за трети път в мрежата четвърт час преди края.

Тогава при едно разбъркване в наказателното поле Яник Вестергаард не успя да преодолее Бернд Лено, но това стори Шейн Лонг. Попадението обаче беше отменено заради засада, а повторенията показаха, че такава наистина има.

Но домакините все пак се радваха в края на мача. В 86-та минута едно дълго центриране на Шейн Лонг беше подценено от Бернд Лено, който излезе да го пресече, но увисна под топката и я подари за връхлитащия Чарли Остин, който се разписа на празна врата за 3:2.

Така, въпреки натиска в оставащите до края на редовното време минути и добавените пет продължение, "топчиите" не успяха да се доберат поне до точката и си тръгнаха за столицата унили и с увесени носове от резултата.

С тези три точки пък Саутхемптън изпълзя извън опасната зона и с 12 точки вече е на 17-а позиция. Толкова има и Бърнли, но е с по-лоша голова разлика и е под чертата. Арсенал пък остана с 34 точки и временно е на петата позиция.