Отборът на Ливърпул разгроми като гост Евертън с резултат 4:1 в голямото мърсисайдско дерби от 14-ия кръг на английската Висша лига. Тон за головото шоу даде капитанът на "червените" Джордан Хендерсън, който откри в деветата, а Мохамед Салах удвои в 20-ата минута. Демарай Грей върна едно попадение за "карамелите" в 38-ата, но Салах отбеляза трети гол за гостите в 64-ата минута. Точка на спора сложи Диого Жота, който оформи крайния резултат в 79-ата минута.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

19-кратните шампиони на Англия изиграха фантастичен двубой, в който още от началото взеха превес и набързо отбелязаха две попадения. В основата на всичко отново бе Салах, който и днес не пропусна да се разпише, при това на два пъти. Евертън се опита да се върне в двубоя, но през втората част "червените" наказаха градския си опонент и показаха, че рабликата между двата тима в момента е голяма.

Така Ливърпул записа четвърта поредна победа и вкара четири гола в трети пореден мач от първенството. По този начин тимът стана първият отбор в историята на английския футбол, който бележи минимум два гола в 18 поредни мача във всички турнири.

В класирането момчетата на Юрген Клоп остават трети с 31 точки, но само на на две от лидера Челси, който също спечели своя двубой срещу Уотфорд. Евертън пък няма победа вече в осми пореден мач и остава на 14-о място с 15 точки. В следващия кръг Ливърпул гостува на Уулвърхемптън, докато "карамелите" приемат Арсенал.

Още във втората минута Ливърпул можеше да излезе напред в резултата, след като Трент Александър-Арнолд центрира от корнер в наказателното поле, където Жоел Матип бе оставен съвсем сам от Бен Годфри и стреля с глава, но покрай дясната греда на Джордан Пикфорд.

Две минути по-късно Диого Жота открадна топката отляво на наказателното поле и центрира във вратарското поле, където Мохамед Салах засече, но над вратата.

Натискът на „червените“ продължи и в осмата минута Салах засече подаване отляво на Садио Мане в наказателното поле, но Пикфорд спаси.

Ливърпул успя да открие резултата още в деветата минута, когато Садио Мане получи отляво и продължи напред за Андрю Робъртсън, който върне топката към границата на наказателното поле, а там капитанът Джордан Хендерсън с прекрасен техничен удар с левия крак в долния десен ъгъл на Пикфорд, който просто нямаше как да се намеси - 0:1.

В 15-ата минута Александър-Арнолд стреля отлично от дистанция, но отново Пикфорд спаси.

Само четири минути след това Ливърпул удвои преднината си. „Карамелите“ загубиха топката в полето на съперника, което позволи на тима на Юрген Клоп да организира светкавична контраатака, при която Хендерсън изведе Салах с дълго подаване, а египтянинът напредна отдясно, влезе в наказателното поле и реализира с хубав удар в далечния ъгъл на Пикфорд – 0:2.

Евертън можеше да изостава с три попадения в 22-ата минута, топката рикошира в Майкъл Кийн след центриране и се насочи към вратата на Пикфорд, но премина на сантиметри от гредата.

Малко след това Пикфорд отрази силен удар на Мане.

В следващите минути играта се понакъса заради многото нарушения.

Евертън обаче отговори на предизвикателството в 38-ата минута, когато намали резултата. Ричарлисон получи топката в половината на домакините и веднага изведе зад защитата Демарай Грей, който стреля между краката на Алисон за 1:2.

В добавеното време на полувремето Хендерсън центрира отдясно в наказателното поле и Мане стреля с глава, но Бен Гадфри застана пред Пикфорд и блокира.

В първите петнадесет минути на втората част и двата тима отправиха няколко неточни удара. За Ливърпул това сториха Мохамед Салах и Тиаго, докато изстрел на Върджил ван Дайк от пряк свободен удар се отби в стената. За Евертън пък Ричарлисон беше крайно неточен в опита си.

"Червените" обаче хитро изчакваха своите шансове и се възползваха от такъв в 64-ата минута, когато отбелязаха трети гол. Капитанът на "карамелите" Шеймъс Коулман не успя да изчисти една топка на центъра, което позволи на Салах да я открадне, след което показа своята скорост, влезе отляво в наказателното поле и завърши по отличен начин в далечния ъгъл - 1:3.

Ливърпул обаче не се примири само с това и отбеляза ичетвърто попадение в 79-ата минута. Робъртсън получи отляво и комбинира с Диого Жота в наказателното поле, който се освободи елегантно от опеката на Алан и с прекрасен удар високо в близкия ъгъл намери вратата на Пикфорд за 1:4.

До края на срещата не се случи нищо по-интересно и Ливърпул се поздрави с голяма победа в градското дерби.

FT | ЕВЕРТЪН – ЛИВЪРПУЛ  1:4

0:1 Джордан Хендерсън 9'

0:2 Мохахемд Салах 20'

1:2 Демарай Грей 38'

1:3 Мохамед Салах 64'

1:4 Диого Жота 79'

Стартови състави на двата отбора:

ЕВЕРТЪН (4-4-2): 1. Джордан Пикфорд - 23. Шеймъс Коулман (к), 22. Бен Годфри, 5. Майкъл Кийн, 12. Люка Дин - 14. Андрос Таунзенд, 16. Абдулай Дукоре, 6. Алан, 11. Демарай Грей - 7. Ричарлисон, 33. Саломон Рондон

Мениджър: Рафаел  Бенитес

ЛИВЪРПУЛ (4-3-3): 1. Алисон - 26. Андрю Робъртсън, 4. Върджил ван Дайк, 32. Жоел Матип, 66. Трент Александър-Арнолд - 6. Тиаго Алкантара, 3. Фабиньо, 14. Джордан Хендерсън (к) - 10. Садио Мане, 20. Диого Жота, 11. Мохамед Салах