Отборът на Ливърпул направи нова крачка към спечелването на 19-ата титла на Англия след успех с 3:2 над Уест Хем в закриващия 27-и кръг във Висшата лига сблъсък. Още в 9-ата минута точен бе Джорджинио Вайналдум, който вкара първото си попадение от декември насам. Само 3 минути по-късно "чуковете" развалиха празника на Ливърпул, възстановявайки равенството. Точен с глава бе Иса Диоп. В 54-тата минута Пабло Форналс шокира "Анфийлд", извеждайки "чуковете" напред. В 68-ата минута Мохамед Салах внесе спокойствие и доведе до ново равенство - 2:2. В 81-вата минута Садио Мане се превърна в герой за мърсисайдци, осигурявайки поредната победа на тима.

Срещата започна с аплодисменти в памет на Брайън Джаксън, който почина на 86-годишна възраст. Той прекара 7 години в Ливърпул и записа 133 мача с червената фланелка в периода 1951-1958 година.

Домакините подеха инициативата от самото начало и в 9-ата минута вече имаха аванс от едно попадение. Трент Александър-Арнолд адресира страхотен пас към Джорджинио Вайналдум, който  не сгреши отблизо и с глава насочи топката в долния десен ъгъл на Фабиански.

Само 3 минути по-късно Иса Диоп заличи "червената" преднина, възстановявайки паритета. Французинът надскочи защитата на Ливърпул и засече центриране от корнера с чудесен удар с глава в долния ляв ъгъл, оставяйки Алисон без шанс за реакция.

Ливърпул не се уплаши от инкасираното попадение и продължи да търси ново предимство в резултата. Мохамед Салах достигна до прецизно подаване, разсякло защитата на "чуковете", и отправи добър удар от обещаваща позиция. Лукаш Фабиански обаче бе на точното място и успя да отрази удара.

В 31-вата минута Александър-Арнолд опита да изненада Фабиански с удар от границата на наказателното поле, но ударът му бе неточен и премина покрай вратата на Уест Хем.

"Чуковете" се справяха отлично с това да държат своя съперник в напрежение, но не успяха да се възползват добре от петия си корнер в срещата. След изпълнението на статичното положение се заформи хаос в наказателното поле, в който цели трима играчи на Уест Хем играха с топката напълно необезпокоявани, но кълбото така и не се озова в мрежата на Алисон.

В края на първата част Върджил ван Дайк достигна до добро центриране, но ударът му с глава нацели напречната греда и на почивката резултатът остана 1:1.

Getty Images
44 снимки

"Червените" влязоха агресивно във втората част, но в 54-тата минута вече бяха в ролята на догонващи. Пабло Форналс достигна до дълго подаване, преминало през защитата, и с лекота прати топката във вратата на Алисон, оформяйки пълния обрат.

Следващите минути бяха изключително напрегнати за Фабиански, който трябваше да брани вратата си от нови попадения. Ван Дайк скочи над защитниците и пласира мощния си удар с глава в долния десен ъгъл, но полският страж бе подготвен и изби топката.

Последва изстрел на Александър-Арнолд от далечна дистанция към средата на вратата, но Фабиански отново се намеси успешно.

Напук на добрите изяви, малко по-късно 34-годишният страж извърши комична грешка и бе принуден да вади топката от мрежата си. Мохамед Салах достигна до брилянтно подаване и отправи посредствен удар към средата на целта, но топката се озова във вратата на Уест Хем, след като Фабиански не успя да се намеси адекватно.

Четвърт час преди края на сблъсъка Салах опита да отбележи второ попадение, но този път Фабиански опази мрежата си суха.

В 81-вата минута Александър-Арнолд извърши нова страхотна проява, центрирайки топката към Садио Мане, който се възползва перфектно от свободното пространство в наказателното поле и изведе мърсисайдци напред.

Пет минути по-късно сенегалецът отново изпрати топката в мрежата, но след преглед с ВАР попадението бе отменено заради засада.

Малко преди края на редовното време Джаред Боуен застраши вратата на Алисон, но бразилският страж се намеси по невероятен начин, запазвайки 18-ата поредна шампионатна победа на своя тим.

Така Ливърпул продължи победната си серия и вече има 76 точки в актива си. Въпреки доброто представяне на "Анфийлд" Уест Хем остана на незавидното 18-о място с 24 пункта.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Ливърпул: 1. Алисон, 66. Трент Александър-Арнолд, 12. Джо Гомес, 4. Върджил ван Дайк (к), 26. Андрю Робъртсън, 8. Наби Кейта, 3. Фабиньо, 5. Джорджинио Вайналдум, 11. Мохамед Салах, 9. Роберто Фирмино, 10. Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп

Уест Хем: 1. Лукаш Фабиански, 52. Жереми Нгакия, 23. Иса Диоп, 21. Анджело Огбона, 3. Аарън Кресуел, 41. Деклан Райс, 11. Робърт Снодграс, 28. Томаш Сучек, 16. Марк Нобъл (к), 8. Фелипе Андерсон, 30. Михаил Антонио

Мениджър: Дейвид Мойс