Ливърпул остана единственият тим във Висшата лига на Англия със 100-процентов точков актив след 3-ия кръг, в който нанесе поражение на Арсенал с 3:1. Два гола за успеха реализира големият ас на мърсисайдци Мохамед Салах, който по навик наказва "топчиите", когато те пристигнат на "Анфийлд". Иначе Жоел Матип беше човекът, който откри резултата в края на първата част, а за лондончани в заключителните минути точен беше Лукас Торейра.

Това бе първо поражение за тима на Унай Емери, който беше натрупал две победи в първите си два мача. Испанският специалист пое известен риск с включването на рекордната покупка Никола Пепе като титуляр за първи път след трансфера му, а котдивоарецът пропусна може би най-чистата възможност за своя тим при резултат 0:0. За пореден мач пък Ливърпул не влезе на висока предавка в свой мач, но с течение на времето подобри представянето си и заслужено спечели. Отборът на Юрген Клоп се намира в серия от 4 последователни успеха над "артилеристите" на Анфийлд, като головата разлика в тях е 15:3.

Двубоят спокойно можеше да тръгне в коренно противоположна светлина, ако Арсенал не се бе провалил в немалък брой изключителни чисти голови ситуации. Първата от тях дойде още в 11-ата минута, когато лоша комуникация между вратаря Адриан и Ван Дайк принуди първия да излиза извън наказателното си поле и да чисти топката. Тя отиде право у Пиер-Емерик Обамеянг, който овладя на гърди и опита прехвърлящ удар, прелетял встрани покрай десния стълб.

Ливърпул пък можеше да открие в 20-ата минута след много зле насочен пас на Дани Себайос, който беше пресиран край тъчлинията. Топката попадна у Садио Мане около точката на дузпата, ала сенегалецът стреля право в ръцете на Бернд Лено.

Последва следващия силен за Арсенал период. В 31-ата минута Никола Пепе беше на сантиметри от това да реализира ефектен гол с изстрел от около 18-19 метра. Фалцът на топката я отведе далеч от вратаря Адриан, но и от грешната страна на десния стълб.

Три минути по-късно Котдивоарецът профука най-чистата възможна ситуация пред Арсенал. Капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън подцени една избита топка след ъглов удар за своя тим и не очакваше Пепе да го атакува до централния кръг. Крилото отне кълбото и остана само срещу Андрю Робъртсън. Рекордната покупка с финес финтира шотландеца и се зае да пробива очи в очи с вратаря. В наказателното поле нервите на Пепе явно не издържаха, защото той нанесе крайно анемичен шут, който лесно беше отразен от Адриан.

В края на полувремето Ливърпул успя да открие след ъглов удар отдясно по атаката. Александър-Арнолд блесна с чудесна асистенция, насочвайки центрирането към границата на вратарското поле. Там Жоел Матип надигра Сократис във въздуха и от 5-6 метра разстреля Лено – 1:0.

Второто полувреме започна по възможно най-лошия начин за лондончани. Не бяха изминали и две минути от неговото начало, когато сериозно изостаналият в пеналта Давид Луис задържа за фланелката Мохамед Салах. Съдията Антъни Тейлър посочи бялата точка и потърпевшият египтянин беше безпощаден с изстрел под дясната сглобка – 2:0.

Единадесет минути по-късно всичко стана кристално ясно, а Салах реализира за втори път в мача. Той получи дълъг пас по земя от Джорджинио Вайналдум по десния фланг и финтира с огромна лекота излезлия извън позиция Давид Луис. Оттам нататък за офанзивния играч беше много лесно да пробие до наказателното поле и да порази целта с изстрел в долния десен ъгъл – 3:0.

Оттук до края на срещата тя определено се доиграваше, а Арсенал заслужава похвали, че до края не престана да атакува в опит да отбележи поне почетен гол. Той дойде в 85-ата минута, когато резервата Лукас Торейра с изстрел от 10 метра намери долния ляв ъгъл зад Адриан.

Във временното класиране първи е Ливърпул с пълен актив от 9 точки, докато Арсенал остава втори с 6. Утре "топчиите" могат да се окажат задминати от Манчестър Сити и Тотнъм, стига те да спечелят своите мачове.

В следващия кръг Ливърпул гостува срещу Бърнли, докато Арсенал има нова тежка задача - домакинство срещу местния враг Тотнъм.

ЛИВЪРПУЛ – АРСЕНАЛ 3:1

1:0 Жоел Матип 41'

2:0 Мохамед Салах 48'-д.

3:0 Мохамед Салах 59'

3:1 Лукас Торейра 85'

Ливърпул (4-3-3): Адриан – Трент Александър-Арнолд, Жоел Матип, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Джордан Хендерсън /к/, Фабиньо, Джорджинио Вайналдум (69' - Джеймс Милнър) – Мохамед Салах, Роберто Фирмино, Садио Мане (77' - Алекс Окслейд-Чембърлейн);

Мениджър: Юрген Клоп.

Арсенал (4-3-3): Бернд Лено – Ейнсли Мейтланд-Найлс, Давид Луис, Сократис Папастатопулос, Начо Монреал – Матео Гендузи, Гранит Джака /к/, Джоузеф Уилък (81' - Александър Лаказет) – Никола Пепе, Пиер-Емерик Обамеянг, Дани Себайос (61' - Лукас Торейра);

Мениджър: Унай Емери.

Стадион: „Анфийлд”

Главен съдия: Антъни Тейлър

-----

Най-интересното минута по минута:

90+4' - КРАЙ НА МАЧА.

85' - ГОЛ ЗА АРСЕНАЛ - 3:1! Лукас Торейра успя да върне едно попадение. Ливърпул на няколко пъти не успя да изчисти успешно топката далеч от пеналта и в един миг Обамеянг получи отляво в пеналта. Габонецът изчака включването на Торейра и го намери около точката на дузпата. Хендерсън блокира първия шут на уругваеца, а топката се оплете в краката му, което даде на Торейра втори шанс и този път той беше прецизен с изстрел в долния ляв ъгъл.

75' - Арсенал се опитва да не пада духом въпреки тежкия резултат. Момчетата на Унай Емери опитват да атакуват непрестанно в опит да стигнат поне до един гол. В същото време Ливърпул се чувства комфортно да изчаква мига си за някои от своите маркови контраатаки.

64' - Давид Луис бавно се превръща в антигерой с пропуск пред вратата на Адриан. Арсенал стигна до ъглов удар отдясно по атаката си, а на първа греда Начо Монреал скочи и продължи движението на топката към вратарското поле. Там Луис изскочи от втора позиция и срещна топката с тяло, докато се опитваше да я ритне с крак.

61' - Нова грешка на Арсенал при изнасянето на топката и триото на Ливърпул веднага реагира. Салах отне топката и я продължи напред за Мане, който пък подаде през краката на Сократис за Фирмино. Бразилецът опита шут от границата на наказателното поле, който спря в ръцете на Лено.

59' - ГОЛ ЗА ЛИВЪРПУЛ - 3:0! И отново Салах! Вайналдум организира контраатака с един-единствен пас надясно за Салах. Давид Луис излезе от позиция, за да затвори египтянина и един финт по-късно вече беше зад гърба на звездата на домакините. Салах без проблем превзе терена пред себе си, влезе в наказателното поле и с убийствен шут по диагонала матира Лено.

48' - ГОЛ ЗА ЛИВЪРПУЛ - 2:0! Салах е безукорен от бялата точка! Египтянинът не даде никакъв шанс на Лено с изстрел право под дясната сглобка.

47' - ДУЗПА ЗА ЛИВЪРПУЛ! Безумна намеса от Давид Луис, който дръпна Салах за фланелката в наказателното поле точно пред очите на рефера. Нямаше никакъв спор в отсъждането на Антъни Тейлър.

46'- НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Футболистите на Арсенал подновиха действията от центъра. Без смени на този етап.

45+3' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ.

45+1' - Пропуск от Мане! Отново корнер отдясно по атаката на "червените" създаде проблеми за топчиите. Александър-Арнолд центрира безукорно, този път към близката греда, където Мане беше съвсем сам. Сенегалецът стреля мощно с глава, а Лено само изгледа как кълбото минава на сантиметри над гредата.

45+1' - Защитата на Арсенал беше напът да се провали грандиозно. Садио Мане някак успя да се пребори с Давид Луис и да чукне топката зад гърба му. Мохамед Салах се беше засилил към топката съвсем сам срещу вратаря, но в сетния миг Гендузи изчисти в ъглов удар.

41' - ГОЛ ЗА ЛИВЪРПУЛ - 1:0! Жоел Матип бележи с глава след центриране от ъглов удар на Трент Александър-Арнолд! Десният бек насочи центрирането си към далечната греда, където четирима различни играчи опитаха да играят с топката, а Матип спечели дуела със Сократис и с глава стреля в горния десен ъгъл.

40' - Пропуск на Мохамед Салах! Египтянинът получи топката с гръб към вратата в наказателното поле, но все пак намери начин да се извърти и нанесе шут от въздуха. Кълбото премина покрай плонжа на Лено и профуча на половин метър покрай десния стълб.

34' - Какъв шанс пред Арсенал, Никола Пепе се провали сам срещу вратаря! Всичко започна след подценяване от страна на Хендерсън, който смяташе, че е без конкуренция за изчистената топка след ъглов удар. Пепе го изненада и му отне, което го остави на центъра и само с Робъртсън срещу себе си. Котдивоарецът се справи с шотландеца и се озова сам срещу Адриан, но стреля изключително слабо по земя и испанецът отрази. Впоследствие Хендерсън вече се върна и попречи на Обамеянг да опита добавка.

32' - Моментален отговор от Ливърпул. Капитанът Джордан Хендерсън опита коварен шут от дистанция, който рикошира в защитник на Арсенал и сериозно заблуди Бернд Лено. Топката мина на десетина сантиметра над лявата сглобка на вратата.

31' - Това беше далеч по-опасно от Пепе! Котдивоарецът получи топката пред дъгата след бърза акция по левия фланг за "артилеристите". Той си нагласи кълбото на левия крак и шутира с много фалц в търсене на далечния ъгъл, като сантиметри го разделиха от това да се разпише.

20' - Първа 100-процентова възможност за Ливърпул! Арсенал се огъна под пресата на "червените", които притиснаха съперника до ъгловото флагче. Дани Себайос пробва рискован пас към наказателното поле, който попадна право у Садио Мане. Сенегалецът обаче не отправи най-качествения възможен шут по диагонала, което улесни Бернд Лено при улавянето.

19' - Опит за контраатака на Арсенал през центъра завърши с анемичен шут на Пепе от дистанция. Право в ръцете на Адриан, който улови без проблеми.

11' - Огромен пропуск за Арсенал! Пасът за Никола Пепе беше твърде силен, но Върджил ван Дайк и Адриан не се разбраха. Вратарят напусна наказателното поле, за да чисти и изпрати топката право в краката на Обамеянг. Топреализаторът на "топчиите" от миналия сезон овладя трудната топка и опита прехвърлящ удар, който обаче мина встрани покрай десния стълб.

2' - Ливърпул организира първата си опасна атака в мача. Робъртсън прекоси половината на Арсенал по фланга отляво и центрира ниско по тревта. Роберто Фирмино изскочи зад гърба на Сократис при далечната греда, ала 2-3 крачки не стигнаха на бразилеца да нанесе изстрел.

1' - НАЧАЛО НА МАЧА. Първият удар по топката беше за домакините от Ливърпул.