Отборът на Ливърпул крачи с големи стъпки към титлата във Висшата лига през този сезон. Днес момчетата на Юрген Клоп не оставиха шансове на Манчестър Юнайтед и ги победиха с 2:0 в най-голямото дерби на Англия. Резултатът откри Върджил ван Дайк в 14-ата минута, а в добавеното време на срещата Мохамед Салах узакони победата за домакините. По този начин "мърсисайдци" увеличават преднината си на върха пред втория Манчестър Сити на 16 точки, а също така имат и мач по-малко. "Червените дяволи" остават на пета позиция с 34 точки, на пет от четвъртия Челси.

GettyImages/Gulliver
74 снимки

Домакините не оставиха съмнения в превъзходството си и успяха да поведат още в началото на мача, а до края на първото полувреме ВАР отмени още две попадения на "мърсисайдци". Чак в последните минути на първата част играчите на Юнайтед погледнаха в предни позиции. През втората част Ливърпул продължи да доминира, като пропуски направеха Салах и Мане, а Хендерсън удари и греда. Възпитаниците на Солскяер натиснаха в последните минути, но без успех, а в последните секунди на срещата един от специалитетите на домакините - контраатаката им донесе второ попадение, с което си подпечатоха трите точки.

WHAT A WIN! #LFC

Публикация, споделена от Liverpool Football Club (@liverpoolfc) на

Срещата започна на високо темпо. В 4-ата минута минута Даниел Джеймс опита подаване в наказателното поле, но Върджил ван Дайк постави крак и изчисти.

Домакините опитаха атака по левия фланг, където Садио Мане бе спрян от защитник на "червените дяволи". От последвалия корнер не се случи нищо интересно.

В 9-ата минута Садио Мане отправи първия удар към една от двете врати, но стреля встрани.

В първите десетина минути гостите стояха добре на терена, но точно тогава Ливърпул нанесе своя удар. В 14-ата минута Трент Александър-Арнолд центрира по перфектен начин от корнер в наказателното поле, където Върджил ван Дайк надскочи Брендън Уилямс и Хари Магуайър, за да разстреля Давид де Хеа - 1:0.

"Мърсисайдци" вдигнаха оборотите след попадението, а Ван Дайк отново имаше шанс да обстрелва вратата на гостите, но бе блокиран.

В 25-ата минута Роберто Фирмино вкара топката във вратата на Де Хеа, но след проверка с ВАР попадението. Салах опита удар, който придоби интересна парабула в наказателното поле на Де Хеа. Фирмино и Мане бяха в засада и футболистите на гостите спряха да играят. Ван Дайк излезе от задна позиция и последва единоборство между холандеца и испанеца. Съдията не отсъди нарушение, Линдельоф сбърка в опита си да изчисти топката и тя стигна до Фирмино, който я прати във вратата. След прегледа с ВАР се установи, че има нарушение на Ван Дайк срещу Де Хеа.

В следващите минути темпото поспадна, но като цяло Ливърпул държеше нещата под контрол.

В 36-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн изведе по чудесен начин Джорджиньо Вайналдум отляво в наказателното поле, който плъзна топката покрай Де Хеа и отбеляза. И това попадение обаче беше отменено заради засада на холандеца.

До края на първото полувреме гостите тръгнаха по-смело в предни позиции. В 40-ата минута Андрес Перейра проби отлично, но след се забави с удара и си попречи със съотборника си Даниел Джеймс. Топката пак стигна до Антони Марсиал, който отправи хубав удар, но покрай вратата.

Секунди след това отново Перейра пропусна възможност да изравни. Аарън Уан-Бисака бе изведен отдясно и подаде топката успоредно на голлинията. Бразилецйт обаче не успя да я засече в мрежата.

В последната минута от редовното време на първата част пък Андреас Перейра нанесе и първия точен удар за гостите, но право във вратаря Алисон.

В последните секунди на първите 45 минути Садио Мане бе изведен по страхотен начин срещу Де Хеа от Мохамед Салах и се опита да го преодолее по земя, но стражът успя да избие с крак в ъглов удар.

We lead at the break 👊 HT thoughts, Reds? 🔴 #LFC #LiverpoolFC

Второто полувреме започна отново под диктовката на Ливърпул. В 48-ата минута Андрю Робъртсън бе изведен добре отляво и подаде в наказателното поле по земя, където оставен сам Мохамед Салах не успя да уцели очертанията на вратата.

Минута след това Джордан Хендерсън стреля силно с левия крък извън наказателното поле, но вратарят Де Хея успя да докосне топката и я отклони в лявата си греда, за да предотврати сигурен гол.

В 58-ата минута Фред получи топката на центъра и напредна добре в половината на Ливърпул, след което опита изстрел от границата на наказателното поле, но покрай вратаря на Алисон.

Само две минути след това Антони Марсиал успя да влезе в наказателното поле и направи двойно с Перейра, след което стреля над напречната греда.

В 63-ата минута Садио Мане получи топката в половината на "червените дяволи" и навлезе в пеналтерията, но бе изтласкан встрани от вратата. Сенегалецът опита нещо средо между едар и подаване, което премина много близо гредата на Де Хеа.

Юрген Клоп първи се реши да предпиреме промяна. В 66-ата минута Адама Лалана се появи на терена, заменяйки Алекс Окслед-Чембърлейн.

Юнайтед отговори с два удара на Марсиал и Фред, които обаче не затрудниха вратаря на "мърсисайдци".

Оле Гунар Солскяер също предприе промени. Той пусна Хуан Мата и Мейсън Гринууд на местата на Андреас Перейра и Брендън Уилямс.  Клоп също направи нови промени. В игра се завърна след контузия Фабиньо, който смени Садио Мане. Дивок ориги пък замени Роберто Фирмино.

Три минути преди края на срещата в игра се появи и Диого Далот на мястото на Люк Шоу.

Веднага след това Юнайтед изпълни свободен удар, но след грешка се откри възможност за контраатака за Ливърпул, при която Салах показа скоростта и центрира в наказателното поле, където обаче нямаше свой съотборник.

В минуните до края възпитаниците на Солскяер се настаниха в половината на домакините, които обаче бяха железни в защита и не се пропукаха.

Ливърпул узакони победата си в добавеното време на срещата. След изпълнение на ъглов удар за Юнайтед Хари Магуайър опита изстел, а Мата, който беше в засада, се опита да играе с топката, но не успя. Топката попадна в ръцете на Алисон, който моментално я прати силно напред, където Мохамед Салах напредна и успя добре да гардира топката и стреля покрай Де Хеа, за да оформи крайното 2:0.

ЛИВЪРПУЛ – МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 2:0

1:0 Върджил ван Дайк 14'

2:0 Мохамед Салах 90+3'