Брайтън победи Ливърпул с 2:1 в мач от 1/16 на ФА Къп. Харви Елиът изведе напред мърсисайдци в 31-ата минута, а Люис Дънк възстанови равенството пет минути преди края на първото полувреме. Каору Митома донесе победата за "чайките".

Така Брайтън детронира Ливърпул в турнира и продължи към осминафиналите.

Gulliver/GettyImages
68 снимки

Двубоят започна много динамично с атаки и към двете врати, в 3-ата минута Брайтън получи шанс да изпълни корнер, при който обаче Алисон излезе и улови топката на далечната греда. Минута по-късно пък мърсисайдци бяха близо до реализирането на гол, след като Наби Кейта намери Мохамед Салах, който нахлу в наказателното поле на "чайките" и на два пъти се опита да стреля. И двата му удара обаче бяха блокирани от защитник на домакините.

В 7-ата минута Харви Елиът опита изстрел по земята извън наказателното поле след сериозно разбъркване. Младокът обаче не успя да уцели топката добре и ударът му не затрудни стража на Брайтън.

Първата отлична възможност за попадение пред Брайтън се откри в 15-ата минута, когато Соли Марч проби по десния фланг. Той нахлу в наказателното поле на Ливърпул и потърси с остър пас свой съотборник около бялата точка за изпълнение на дузпи. Топката стигна до краката на Евън Фъргюсън, който успя да преодолее с удара си Алисон, но на голлинията бе застанал Трент, който изби удара и запази равенството.

В 21-ата минута Каору Митома нанесе точен удар. Това направи след добра комбинация с Евън Фъргюсън, който с петичка остави за Митома. Той финтира Джо Гомес и стреля, но в удара му нямаше нужната сила и точност. Алисон се намеси без проблеми.

Четири минути след това Мохамед Салах бе изведен сам срещу Джейсън Стийл. Египтянинът нахлу в наказателното поле на Брайтън, но изпрати разочароващ удар по земя и встрани от вратата.

Харви Елиът даде преднина на "червените" в 31-ата минута след добър пробив на Мохамед Салах, който изведе съотборника си в наказателното поле на "чайките". Елиът успя да преодолее стража на Брайтън и прати топката в мрежата за 1:0. Ситуацията бе прегледана с ВАР за потенциално нарушение при изграждането на атаката на Ливърпул, но такова не бе отсъдено и попадението остана.

В 40-ата минута Брайтън изпълни корнер, а топката бе изчистена на далечната греда. Тя обаче попадна в Тарик Лампти, който нанесе силен изстрел извън наказателното поле на Ливърпул. Ударът му срещна крака на неговия съотборник - Люис Дънк, а след това влезе във вратата на мърсисайдци, след като Алисон бе излъган от внезапния рикошет.

Второто полувреме започна с добра възможност за Брайтън. На далечната греда бе потърсен Каору Митома с дълъг пас, но футболистът на "чайките" не успя да стигне до топката и да нанесе удар.

В 51-ата минута Люис Дънк опита много интересно изпълнение от пряк свободен удар. Той копна топката над стената от играчи на Ливърпул. Ударът му обаче мина близо до вратата, а Алисон не бе длъжен да се намесва.

Само четири минути след това Митома отново създаде много неприятности на Трент. Митома нахлу в наказателното на Ливърпул и потърси остро подаване, близо до Алисон, който успя да се намеси и да избие топката. Паскал Грос опита да нанесе директен удар от въздуха, след като топката бе отбита. Изстрелът му обаче мина над напречната греда.

Малко преди 60-ата минута Юрген Клоп направи тройна смяна. Джеймс Милнър замени Трент, докато Дарвин Нунес влезе на мястото на Харви Елиът, а Джордън Хендерсън замени Наби Кейта.

В 71-ата минута Брайтън отново бе близо до гола, след като Митома намери Паскал Грос, който стреля от близка дистанция, но Алисон се намеси отлично, за да запази мрежата си суха.

Евън Фъргюсън стреля към вратата на Алисон в 80-ата минута, след като Соли Марч се справи със Стефан Байчетич по фланга и намери съотборника си. Ударът на Евън обаче бе блокиран от Ибрахима Конате. При последвалия корнер Люис Дънк отправи удар с глава към Алисон, като бразилският страж не бе затруден.

В 82-ата миунта пък Алексис МакАлистър бе съборен от Ибрахима Конате на границата на наказателното поле на Ливърпул. Аржентинецът не стигна до топката след по-грубата намеса на френския национал. Конате вече имаше жълт картон и голяма част от играчите и феновете на "чайките" поискаха защитникът на гостите да бъде изгонен.

В продължението на мача Каору Митома пое топката на далечната греда след пас на Еступинян. Той запази хладнокръвие и с няколко докосвания финтира защитата на мърсисайдци, а след това и стреля, пращайки топката в мрежата зад Алисон - 2:1.

FT / БРАЙТЪН - ЛИВЪРПУЛ 2:1

0:1 Харви Елиът 31'

1:1 Люис Дънк 40'

2:1 Каору Митома 90+2'

Стартовите състави:

Брайтън:  23. Джейсън Стийл, 2. Тарик Лампти, 4. Адам Уебстър, 5. Люис Дънк, 30. Первис Еступинян, 7. Соли Марч, 13. Паскал Грос, 22. Каору Митома, 10. Алексис МакАлистър, 18. Дани Уелбек, 28. Евън Фъргюсън

Старши треньор: Роберто де Дзерби

Ливърпул: 1. Алисон, 2. Джо Гомес, 5. Ибрахима Конате, 66. Трент Александър-Арнолд, 26. Андрю Робъртсън, 43. Стефан Байчетич, 6. Тиаго, 8. Наби Кейта, 19. Харви Елиът, 18. Коди Гакпо, 11. Мохамед Салах

Старши треньор: Юрген Клоп