Tотнъм се наложи с 2:1 над предпоследния в класирането Стоук Сити в мач от 33-ия кръг на Висшата лига. "Шпорите" вече се облизват за третата позиция в класирането, след като по-рано днес Ливърпул се издъни в мърсисайдското дерби, завършило при резултат 0:0. "Грънчарите" от друга страна играха много нахъсано и в края на срещата на няколко пъти пропсунаха да измъкнат точката. През първата част двата тима предложиха лежерна игра и до кой знае какви голови опасности не се стигна. През второто полувреме обаче и двете страни стартираха поход в търсене на попадението. Головете паднаха само за десетина минути, като Тотнъм откри в 52-ата с гол на Кристиан Ериксен. Само две минути обаче бяха нужни на "грънчарите" да изравнят, като Маме Диуф отбеляза за тима си. Възпитаниците на Маурисио Почетино обаче отново поведоха в 63-ата минута отново с попадение на Ериксен, при което не стана ясно дали Хари Кейн не е отклонил с глава. Тепърва Футболната асоциация ще преразглежда ситуацията.

Така Тотнъм се изравни по точки с Ливърпул - 67, но засега остава четвърти в класирането. Стоук пък продължава да се намира на предпоследната позиция в класирането с актив от 27 точки.

Стоук и Тотнъм не впечатлиха на терена през първата част. Полувремето дойде при напълно резонен резултат от 0:0, като логично "шпорите" достигнаха до няколко по-опасни положения.

В 12-ата минута Маме Бирам Диуф пое топката в наказателното поле и незабавно отправи удар от движение, но той премина високо над напречната греда и завърши в трибуните.

В 23-ата минута грешка в защитата на “грънчарите” позволи на Хюн Мин Сон да напредне към наказателното поле и да се озове очи в очи с вратаря. Джак Бътланд обаче излезе и осуети опита му за изстрел, улавяайки топката.

Десетина минути по-късно отскочила топка се приземи в краката на Ерик Питърс, който стреля от далечно разстояние към вратата. Опитът му обаче лош и прелетя много високо над напречната греда.

Секунди след началото на втората част “грънчарите” организираха добра атака. Диуф бе изведен отлично сам срещу вратаря на “шпорите”, но ударът му бе слаб и бе лесно отразен от Уго Лорис.

Тотнъм все пак стигна първи до гола. В 52-ата минута Деле Али бе изведен зад защитата, след което напредна по десния фланг, изчака включването на Кристиан Ериксен и върна към него в наказателното поле. Футболистът на “шпорите” от своя страна с прецизен удар плъзна топката зад вратаря.

В 57-ата минута отбраната на “грънчарите” отново се пропука, но Хюн Мин Сон не успя да се възползва.

При отвентата контраатака Шакири изведе великолепно Диуф, който първи стигна до топката. Получи се сблъсък между последния и вратаря на “шпорите” Уго Лорис, който беше напуснал наказателното поле, в опит да спре атаката. В крайна сметка след рикошет топката продължи хода си към вратата на гостите, а Дуиф я достигна и довкара попадението. Диуф обаче пострада тежко след съприкосновението с Уго Лорис и се наложи да получи медицинска помощ. Все пак не се наложи принудителна смяна и голмайсторът на домакините остана на терена.

Тотнъм обаче бързо си върна преднината. В 63-ата минута Ериксен направи великолепно центриране от фаул в наказателното поле, а Кейн отклони с глава, запращайки топката в долния десен ъгъл на вратата. В крайна сметка обаче центрирането на Ериксен може и да е гол-шедьовър, тъй като от повторенията не стана съвсем ясно дали Кейн е докоснал топката.

В 84-ата минута Диуф сам подари трите точки на съперника. Футболистът на “грънчарите” бе изведен отлично на десния фланг, след което проби в наказателното поле, но вместо да стреля, реши да подава към Вертонген. Единственото, което стори обаче е да подари топката на играч на Тотнъм, който изчисти.

В 86-ата минута Шакири пък бе близо до гола, но не успя да насочи добре с глава и топката премина покрай гредата. Това бе и последната по-опасна ситуация в срещата.