Отборът на Тотнъм е новият лидер във Висшата лига! Възпитаниците на Жозе Моуриньо надделяха над Манчестър Сити с 2:0 на своя „Тотнъм Хотспър Стейдиъм” и оглавиха таблицата в Англия за първи път от 2014 година насам.

Тотнъм се наложи след попадения на Хьон Мин Сон и Джовани Ло Селсо, които отправиха единствените два точни удара в срещата. Попадението на аржентинеца пък дойде само 35 секунди, след като той се появи на терена като смяна през втората част.

За първи път Жозе Моурино записа две последователни победи над Пеп Гуардиола в богатото им съперничество до този момент.

Още по темата:

Специалния: Ще спя като ангел

Гуардиола: Това са отборите на Моуриньо - грешиш и те наказват

Брайтън записа втора победа за сезона

Челси нямаше проблеми срещу Нюкасъл

След успеха си днес „шпорите” събраха актив от 20 точки и изпревариха тимовете на Челси и Лестър. Съставът на Гуардиола пък остава на незавидната десета позиция в таблицата.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Мачът на стадион „Тотнъм Хотспър” започна с минута мълчание в памет на клубната легенда Рей Клеманс, а на загрявката преди първия съдийски сигнал играчите на домакините бяха облечени с фланелки именно с неговото име и номер 1.

Двата тима не губиха нито секунда в разучаване и се хвърлиха в атаки веднага след първия съдийски сигнал. Първата възможност в срещата бе за гостите от Манчестър. Феран Торес отправи първия удар в мача, но той бе спасен от Уго Лорис, който нямаше сериозни затруднения.

Още в 5-ата минута резултатът бе открит, а в голмайстор се превърна Хьон Мин Сон. Домакините изпълниха бързо свободен удар в своята половина, топката бе пратена към Ндомбеле, който елегантно изведе Сон зад отбраната на „гражданите”, които се опитаха да направят изкуствена засада, но без особен успех. Нападателят на Тотнъм излезе очи в очи с Едерсон и стреля между краката на вратаря за 1:0.

Футболистите на Пеп Гуардиола пробваха да отговорят незабавно, но атаките им бяха прибързани и не затрудниха Уго Лорис, а при най-добрата от тях бе отсъдена засада, след като ударът на Де Бройне се отклони в тялото на Жезус, който бе зад защитата на Тотнъм.

Домакините определено приеха играта в своята половина и предпочитаха да действат на контраатака, което се оказа печеливша стратегия. Привидно Сити владееше инициативата, но освен до няколко корнера пред вратата на Тотнъм, нападателите на „гражданите” не успя да стигнат до нищо интересно в първия половин час на мача. В 27-ата минута гол на Аймерик Лапорт бе правилно отменен заради игра с ръка на Грабриел Жезус в наказателното поле на Тотнъм.

След отменения гол, тонусът в играта на гостите видимо спадна, въпреки че в 41-ата минута Габриел Жезус имаше много добра възможност да изравни. След разбъркване в наказателното поле на домакините, топката попадна в нападателя, който стреля силно, но не уцели рамката на вратата.

След почивката Пеп Гуардиола промени стратегията си, опитвайки се тимът му да затрудни Уго Лорис с далечни удари, които в повечето пъти бяха лесна плячка за вратаря на домакините. В 53-ата минута Риад Марез пробва именно такъв изстрел, който обаче бе уловен с лекота от стража на „шпорите”.

Тотнъм нанесе своя съкрушителен удар в 65-ата минута, когато в игра се появи Джовани Ло Селсо, който замени Ндомбеле. Не бяха изминали и 35 секунди, когато Ло Селсо попари гостите! След нова перфектно организирана контраатака, започнала дълбоко от половината на Тотнъм, домакините ликуваха. Този път в асистент за гола на Ло Селсо се превърна Хари Кейн, който направи деветата си асистенция от началото на кампанията. Той видя аржентинеца на левия фланг, подаде му, а той след като напредна леко с удар по диагонала остави безпомощен Едерсон за 2:0.

Едва в последната минута на мача Уго Лорис бе затруднен по-сериозно, но показа класа и спаси. След центриране от пряк свободен удар, Лапорт стреля с глава от близка дистанция, но френският страж показа рефлекс и успя да избие.

FT / ТОТНЪМ - МАН. СИТИ 2:0