Тотнъм беше докрай убедителен в отложения си мач срещу Лестър от 34-ия кръг на Висшата лига и спечели с 6:1 Два гола за успеха вкара Хьон-Мин Сон, а другите 4 бяха дело на голямата звезда Хари Кейн. Загубата за „лисиците” можеше да има много по-тежко числово изражение.

Лондончани изравниха своя рекорд за най-изразителна победа като гост в елита на Англия, като повториха постижениято си срещу Стоук Сити (1951) и Уест Хем (1962). Това беше и най-тежката загуба на действащ шампион на Англия, като хората на Крейг Шекспир изравниха падението на Манчестър Юнайтед срещу Манчестър Сити (2011).

Лестър не показа нищо запомнящо се нито в атака, нито в защита, където вратарят Каспер Шмайхел беше оставен на милостта на противниковите нападатели. Единственият гол за домакините дойде след положение, в което съдиите не забелязаха засада на Джейми Варди.

Още в първите минути на мача Тотнъм показа, че наложи волята си върху топката и ще атакува при всяка възможност. Сон започна с един шут над вратата в 8-ата минута, при който можеше да се справи доста по-добре. Лестър отвърна с изненадваща контраатака и Варди бе изведен сам отдясно в наказателното поле, но шутира в ръцете на Уго Лорис.

„Шпорите” стигнаха до още няколко обещаващи ситуации, преди да открият резултата в 25-ата минута. Тогава Алдервейрелд метна дълъг пас  пред себе си отдясно, а Сон избяга от засадата. Кореецът нахлу в наказателното поле и върна леко назад за Кейн, който не сгреши с шута по диагонала – 1:0.

Единадесет минути по-късно самият Сон също се разписа. Деле Али даде технична асистенция, като копна над защитата, а кореецът не се двоуми и стреля директно от воле. Кълбото прелетя с огромна сила покрай вратаря Шмайхел и порази долния му десен ъгъл – 0:2.

След почивката Тотнъм сякаш беше решил леко да намали оборотите. Голът на Лестър бе това, което върна ищаха на „шпорите” да играят. В 59-ата минута съдиите не видяха засадата на Варди, който получи зад отбраната и тръгна да излиза сам срещу Лорис. Вратарят напусна пеналта, за да изчисти с шпагат топката, която след серия от грешки стигна до Уилфрид Ндиди. Той някак подаде към Бен Чилуел пред дъгата, а младокът финтира няколко съперника и се разписа, докато Лорис все още се връщаше на вратата си – 1:2.

Оттук нататък стихията се стовари с пълна сила над клетия Лестър. В 63-ата минута Алдервейрелд с евключи отдясно по атаката и центрира към далечната греда. Виктор Уаняма се извиси напълно непокрит и с глава насочи топката към малкия пеналт, където тя се удари в тялото на защитник. Това не й попречи да стигне до Кейн, който имаше съвсем лесна задача, за направи 3:1.

В 71-ата минута Хьон-Мин Сон се отчете с още едно красиво попадение. Кореецът получи от Кейн сам срещу двама бранители, докато звездата на „шпорите” побърза да притича напред. Бившият ас на Леверкузен използва това, че вниманието на защитниците бе приковано предимно в Кейн и литна елегантно пазача си. Последва безкрайно прецизен изстрел от около метър пред дъгата, който влетя в долния ляв ъгъл – 4:1.

Скоро след това попадение Сон беше сменен, но Кейн остана на терена и продължи да унижава действащия шампион. В 89-ата минута домакините загубиха топката в центъра на терена, а младокът Лесниак пусна вляво за Кейн. Таранът спря пред наказателното поле, подмина пазача си и разстреля Шмайхел за 5:1.

Във втората минута от добавеното време английският национал довърши Лестър с четвъртия си гол. Той започна атаката, като разпредели вляво за Бен Дейвис. Уелсецът се засили сякаш ще центрира, а след това пусна пас по тревата пред наказателното поле. Кейн овладя и след секунда изпрати кинжален изстрел в близкия ъгъл – 5:1.

Макар че резултатът бе без значение за Тотнъм, то четирите гола за Кейн означаваха, че той вече еднолично води при голмайсторите в английския елит с 26 попадения. Тотнъм събра 83 точки на второто място, докато Лестър с втората си поредна загуба остана 11-и с едва 43.