Отборът на Ливърпул имаше нужда от три месеца и осем дни, за да постигне първата си победа като гост през 2017 година. След разочароващото равенство срещу Борнемут в предишния кръг, днес възпитаниците на Юрген Клоп показаха характер и надделяха при визитата си на Стоук Сити.

Ливърпул се наложи с 2:1, като ключова роля за успеха имаше бразилското дуо на „червените“ Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино, които вкараха двата гола за гостите през второто полувреме. Домакините поведоха с гол на Джонатан Уолтърс в края на първата част, но в крайна сметка не успяха да вземат дори и точка.

Юрген Клоп трябваше да напрви куп промени в състава си заради отсъствието на ключови футболисти като капитана Джордан Хендерсън, Адам Лалана и голмайстора на тима Садио Мане. През седмицата Филипе Коутино пък бе измъчван от вирус, който му попречи да тренира с отбора и бе оставен на пейката, заедно с имена като Даниел Стъридж и Роберто Фирмино.

Така в титулярния състав на „червените“ попаднаха младоци като Бен Уудбърн, който записа дебютния си мач за Ливърпул като титуляр във Висшата лига и Трент Александър-Арнолд.

Юрген Клоп заложи на схема 3-5-2, която обаче се оказа лесно предвидима за домакините. Футболистите на Марк Хюз моментално взеха инициативата в мача и запонаха да тормозят своя противник още от първата минута.

Домакините предпочитаха да действат предимно от ляво на нападението си, а Джердан Шакири прати топката в мрежата още в 3-ата минута, но попадението му бе отменено заради засада.

В 26-ата минута „грънчарите“ трябваше да извършат принудителна смяна в редиците си, след като Джо Алън получи контузия, а на негово място се появи друг бивш играч на „червените“ Чарли Адам.

Това не промени особено играта на Стоук, чийто тим продължи да доминира и да не допуска опасности пред вратата си. Джеймс Милнър и Джини Вайналдум разочароваха с представянето си за гостите през първата част, а най-активен за „червените“ бе Бен Уудбърн.

Именно младокът бе замесен в най-интересната ситуация за Ливърпул преди почивката. Дебютантът за „мърсисайдци“ бе повален в наказателното поле от Питърс минути преди края на редовното време, но реферът Майк Дийн бе категоричен, че дузпа няма.

Секунди преди почивката домакините материализираха по-добрата си игра с гол. След атака отдясно, Джердан Шакири нахлу с лекота в наказателното поле и поднесе топката на Джонатан Уолтърс, който оставен абсолютно сам в малкия пеналт, с глава откри резултата.

На почивката Юрген Клоп направи две ключови промени в състава си, които се оказаха решаващи за крайния изход на срещата. На терена се появиха бразилските звезди на тима Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино, а това даде желания резултат за гостите. Двамата замениха младоците Трент Александър-Арнолд и Бен Уудбърн.

С далеч по-сериозен опит в състава си през втората част, гостите се хвърлиха в предни позиции веднага след подновяването на играта. Ориги и Фирмино пропуснаха отлични шансове за изравняване на резултата само в рамките на няколко минути. Последва ситуация за Коутиньо в 69-ата минута, от която произлезе корнер след спасяване на Грант. След изпълнението му Ловрен стреля с глава, но топката срещна напречната греда.

Обратът за Ливърпул започна десет минути по-късно. След многоходова атака за „червените“, отбраната на домакините не успя да избие добре топката, която попадна в Коутиньо на около 12 метра от голлинията, фронтално срещу вратата. Бразилецът не се поколеба и за миг, за да отправи прецизен удар в десния ъгъл на вратата за 1:1.

Окрилени от попадението на бразилеца, Ливърпул продължи да атакува масирано и само две минути по-късно успя да излезе напред в резултата. Този път сънародникът на Коутиньо – Роберто Фирмино бе в прегръдките на своите. Нападателят бе изведен зад отбраната на Стоук, и след като видя, че вратарят на домакините е излязъл напред, с мощен прехвърлящ удар покачи на 2:1.

Веднаха след втория гол за гостите, футболистите на Стоук имаха своя шанс, но вратарят на Ливърпул Симон Миньоле се справи блестящо, парираийки удара на голлинията.

Така Ливърпул записа труден, но сладък успех като гост и запази реални шансовете си за Топ 4. Тимът на Юрген Клоп се намира третата позиция във временното класиране с актив от 63 точки, само две повече от четвъртия Манчестър Сити.