Манчестър Сити е вече само на две крачки от титлата във Висшата лига, макар и да остават още цели 8 кръга до края на първенството. „Гражданите” записаха 7-и мач без загуба след победа с 2:0 над Стоук Сити като гост в мач от 30-ия кръг на Премиършип.  И двата гола за успеха на „гражданите” срещу „грънчарите” бяха дело на Давид Силва – в 10-ата и 40-ата минута на срещата.

Така на практика „гражданите” се нуждаят само от две поредни победи в първенството, за да си осигурят на 100% титлата. Една от срещите обаче е от решаващ характер – срещу основният преследвач Манчестър Юнайтед.

В момента възпитаниците на Хосеп Гуардиола са лидери в класирането с актив от 81 точки и вече отново са на 16 пред водения от Жозе Моуриньо Юнайтед.

„Гражданите” не оставиха много шансове на съперника си в първите минути и бързо поведоха в резултата. В 10-ата минута  Фернандиньо пусна към Рахийм Стърлинг на десния фланг, който брилянтно изведе Давид Силва сам срещу стража на „грънчарите”. Нападателят на „гражданите” от вътрешността на пеналтерията хладнокръвно оплете топката в мрежата за 1:0.

В 21-ата минута „грънчарите” замалко да изненадат домакините. Джердан Шакири перфектно се справи със защитник на Сити, след което нахлу в наказателното поле и пусна към Папа Ндиайе на дъгата, който отправи удар, топката рикошира и заплашително се бе отправила към левия ъгъл на вратата на Едерсон. Стражът на манчестърци обаче се справи блестящо, осуетявайки опита на Ндиайе.

В 32-ата минута кошмарна  грешка на Мартинс Инди можеше да коства втори гол във вратата на Бътланд. Футболистът на „грънчарите” не видя Кевин Де Бройне, който дебнеше за грешка и върна опасно към вратаря. Стражът на домакините обаче придвиди действията на Де Бройне и бе с една идея по-бърз, за да достигне допката, улавяйки я с ръце.

Кайл Уокър пък бе на сантиметри да си вкара нелеп автогол в 36-ата минута, след като опита да изчисти топката, но вместо това опасно я запрати към собствената врата. За късмет обаче кълбото премина малко над напречната греда.

В 40-ата минута Давид Силва проби  в наказателното поле отляво и след това върна назад към Фернандиньо, който стреля от дистанция, но Бътланд спаси.

Секунди по-късно „гражданите” организираха нова добра атака. Габриел Жезус пусна към Де Бройне на десния фланг, който от своя страна с перфектно центриране намери Лирой Сане на далечната греда. Той стреля от въздуха, но доста встрани от страничния стълб.

В 50-ата минута „гражданите” удвоиха преднината си срещу съперника. След добро двойно подаване между Жезус и Силва, последният прониза мрежата на Бътланд за втори път в срещата, преодолявайки стража на „грънчарите” с брилянтен удар в долния десен ъгъл - 0:2.

В 56-ата минута Де Бройне напредна по левия фланг, след което пусна към Фернандиньо, който реши да стреля, вместо да подава и в крайна сметка прати топката встрани от левия стълб.

Секунди по-късно Стърлинг демонстрира завидни умения срещу Стафилидис, финтирайки го и отпрявайки се към вратата на Бътланд. След това обаче се засуети и топката бе изчистена.

В 77-ата минута се наложи Николас Отаменди да получи медицинска помощ, след като с Константинос Стафилидис сблсъскаха силно главите си. Играчът на „гражданите” се наложи да бъде превързан, но остана на терена.

Малко след това Рахийм Стърлинг не успя да се възползва от великолепна ситуация, след като отмъкна топката от играч на Стоук при възстановяването на играта и нахлу в наказателното поле. Той финтира вратаря, но в последния момент топката му бе отнета от Ндиайе. Футболистите на Стоук Сити изразиха претенции за неспортсменска игра при мигновената атака на „гражданите” и се стигна до леки разправии между играчите, но реферът не успя да успокои ситауцията и мачът продължи.

Така на Сити му предстоят само два двубоя, които биха могли да решат титлата във Висшата лига. Следващия двубой на „гражданите” е срещу тима на Евертън на 31 март.