Ливърпул записа 16-ата си победа във Висшата лига в 17-ия кръг, след като трудно надделя с 2:0 над последния Уотфорд на своя „Анфийлд”. По този начин европейският шампион „отвори” разлика от 11 точки пред втория Лестър Сити, който по-късно в събота приема предпоследния Норич Сити. Два гола за първата победа на Ливърпул със суха мрежа у дома реализира звездата Мохамед Салах (38’ и 90’), след като египтянинът вкара и двете попадения с десния крак. Безспорен факт е, че „стършелите” играха по повече от добър начин на непобедения в лигата си опонент и успя да затрудни съперника, като е цяло чудо след положенията, които създаде, че не вкара гол. По този начин Ливърпул "ще зимува" на Коледа на първо място, което се случва във втора поредна година за отбора на Юрген Клоп.

Три промени направи Юрген Клоп за мача за разлика от мача с Ред Бул Залцбург през седмицата. Деян Ловрен е контузен и на негово място влезе Джо Гомес, а Андрю Робъртсън и Наби Кейта останаха на пейката, за да могат Джеймс Милнър и Джердан Шакири да стартират.

Today’s team for #LIVWAT 👊👊 #LFC #LiverpoolFC #Liverpool #Anfield #PremierLeague #PL

A post shared by Liverpool Football Club (@liverpoolfc) on

Дебютиращият мениджър на Уотфорд Найнджъл Пиърсън направи две промени за гостуването на „Анфийлд”.

Nigel Pearson’s first starting XI as Head Coach...🔢

A post shared by Watford FC (@watfordfcofficial) on

Териториалното превъзходство през първата част бе за домакините, които обаче трудно стигаха до удар към вратата на Бен Фостър. Полека-лека с минаването на минутите „стършелите” набраха самочувствие, след като удържаха равенството, а в 37-ата те имаха чуден шанс за откриване на резултата. Етиен Капу се пусна одясно и даде за Абдулай Дукуре, който бе сам, но нацели топката с десния крак като аматьор, макар да имаше възможност „да скъса” мрежата на Алисон Бекер. Все пак дойде корнер, от който Ливърпул се възползва, за да направи зрелищна контраатака, а Мохамед Салах с класа завърши в десния ъгъл на Бен Фостър – 1:0.

В 42-ата минута Исмаила Сар бе оставен абсолютно непокрит в наказателното поле, а ударът му бе идентичен като този на Дукуре и той също не намери топката. В самия край на полувремето Салах видя Мане с прекрасен пас, а той премина край Бен Фостър, но не успя да отправи удар и защитата на Уотфорд се справи.

Второто полувреме започна с удар на Исмаила Сар, който бе спасен от Алисон Бекер, а в 50-ата минута домакините вкара втори гол чрез Мане. Той засече центриране на Шакири, но след преразглеждане с ВАР се установи, че рамото на сенегалеца е било в засада и голът бе отменен.

В 54-ата минута дойде нова прекрасна възможност за Уотфорд чрез Жерард Деулофеу. Испанецът надбяга Джо Гомес и остана сам срещу Алисон, но най-добрият вратар за 2019-а година се справи страхотно в тази ситуация и гол не падна.

60 снимки

След час игра Юрген Клоп трябваше да направи принудителна смяна, след като Вайналдум получи мускулна травма в задната част на лявото бедро, а на негово място се включи Андрю Робъртсън, за да може Джеймс Милнър да влезе в средата на терена. В 74-ата минута Андрю Робъртсън центрира качествено за Роберто Фирмино. Той спря топката след точката за дузпа с десния крак и отправи удар с левия, но Уил Хюз блокира изстрела му и Форстър улови. В 80-ата минута се получи абсолютно неразбирателство между Върджил ван Дайк и Алисон Бекер, след като холандецът пусна пас назад за вратаря си, който чакаше топката по-вляво, а върнатата топка, за щастие на Ливърпул, излезе в корнер. От него пък Деулофеу стреля директно и топката се отби в страничния стълб на Алисон. В 83-ата пък Исмаил Сар отправи удар от границата на наказателното поле от воле, но доста неточно.

Ливърпул все пак подпечата победата си в последната минута на добавеното време. Тогава Садио Мане проби скоростно отдясно и центрира за резервата Дивок Ориги. Белгиецът отправи анемичен удар, който обаче стигна до Мохамед Салах, а той с десния крак и пета прати топката във вратата пред „Коп” – 2:0. Позицията на Салах при гола бе дискусионна, но задните части на Кристиан Кабаселе покриваха позицията на египтянина, който заби втория си гол в мача.

По този начин тимът на Ливърпул преустановява до Коледа участието си във Висшата лига на Англия, след като следващият мач - визитата на Уест Хем, е отложена, тъй като мърсисайдци имат ангажимент като европейски шампион за Световното клубно първенство. След участието си на международния турнир за мърсисайдци предстои визита на втория Лестър Сити. Уотфорд, от своя страна, пък ще приеме Манчестър Юнайтед на "Викаридж Роуд" следващия уикенд.