Астън Вила постигна целта си и ще играе във финалния плейоф на „Уембли” срещу Фулъм за влизане във Висшата лига на Англия през следващия сезон. На своя „Вила Парк” момчетата на Стив Брус показаха повече сърце и воля за борба, отколкото футбол, ала си заслужиха нулево реми, което беше напълно достатъчно. Така победата с 1:0 на „Ривърсайд” в първия мач се оказа ключова.

Зарядът в срещата беше много сериозен, а домакинските фенове трябваше и да треперят в заключителните минути, когато противникът тръгна на отчаян щурм и дори нацели греда. В крайна сметка разочарованието остана за Боро, който като че ли твърде късно взе инициативата.

Първото полувреме мина под знака на големия залог и немалкото напрежение, което сведе головите ситуации до минимум. Вила като че ли стигна до по-добрите положения, но бе трудно да се определи кой от съперниците се представяше по-добре.

Домакинският фактор определено оказа влияние за „виланите”, които се чувстваха достатъчно смели, за да опитват изстрели и при най-малката възможност, без оглед на дистанцията до вратата. В 18-ата минута феновете по трибуните за миг притихнаха, когато добро разиграване между Алберт Адома и Джак Грийлиш отляво извади топката към дебнещия пред дъгата Конър Хърихейн, ала ирландецът стреля толкова слабо, че топката едва се дотъркаля до голлинията на Дарън Рандолф.

Другият зачатък на шанс пред Вила се яви в 38-ата минута. Люис Грабън взе високата топка при центриране от корнер след поредица неугледни опити на играчи от двата тима преди това. Кълбото се озова у Джеймс Честър, който от около 10 метра пробва шут с извъртане на тялото. Изстрелът му премина доволно встрани от целта.

Втората част имаше малко повече футболни достойнства, а гостите първи имаха шанс. В 53-ата минута Муамед Бешич получи топката на скорост, стигна до дъгата и стреля остро по диагонала с левия крак. Шутът му премина на сантиметри покрай основата на левия стълб зад вратаря Сам Джонстън.

Вила стигна до първата си чиста ситуация в 60-ата минута. Грийлиш подаде топката по диагонал към Адома отляво, а последният моментално центрира ниско по тревата. Грабън изскочи на позиция в точния миг и засече към вратата, но изстрелът беше насочен право в тялото на Рандълф, който се справи.

Десет минути по-късно вратарят на Боро отново се оказа последно препятствие. Грабън този път тества Рандълф след хубав дрибъл, отправяйки далечен изстрел под гредата. Уелският национал с върха на пръстите изби над гредата. Секунди по-късно Адома опита късмета си от разстояние, а топката рикошира тежко в тялото на защитник, като за късмет на Боро излезе в корнер.

Четвърт час преди края публиката нямаш как да остане безразлична към поредната виртуозна изява на Рандълф. Джак Грийлиш се отскубна от пазача си и нанесе фалцов изстрел от 20-ина метра, а вратарят на Мидълзбро се разтегна и изби.

Чак в заключителните минутки от редовното време Боро тръгна подчертано напред. В 88-ата минута бившият играч на Вила Стюърт Даунинг можеше да вгорчи живота на бирмингамци. Вратарят Сам Джонстън излезе извън наказателното поле и игра с ръка, за попречи на Адама Траоре, който отправи шут. Това доведе до пряк свободен удар от опасна дистанция. Даунинг шутира умело над стената, Джонстън не бе на ниво при реакцията, като за негов късмет кълбото срещна напречната греда и излезе в аут.

По този начин Астън Вила си уреди мач на „Уембли” срещу Фулъм на Славиша Йоканович. Лондончани отстраниха Дарби Каунти с общ резултат 2:1. Финалният мач ще се играе на 26 май.