Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер най-сетне дочака победа над Жозе Моуриньо във Висшата лига. „Артилеристите“ на французина удариха Манчестър Юнайтед с 2:0 в 36-ия кръг на английското първенство и възродиха надеждите си за топ 4 в класирането.

Арсенал ликвидира Манчестър Юнайтед

В предишните 12 шампионатни срещи между двамата мениджъри, които не питаят никак топли чувства един към друг, португалецът не бе вкусвал вкуса на поражението. Специалния неведнъж бе изтъквал постижението си, когато е искал да уязви 67-годишния Венгер.

Ето и кратка равносметка на всички срещи между двамата съперници на ниво Премиършип:

12 декември 2004 година: Арсенал – Челси 2:2
Първият дуел между Венгер и Моуриньо в елита на Англия. Мачът на „Хайбъри“ беше истинско бижу, в което логично тимовете си поделят по точка. Тиери Антри откри резултата в знаменит стил, а след това отново ги извежда напред след бързо изпълнение на пряк свободен удар. Между двете попадения Джон Тери се бе разписал за „сините“, а впоследствие Ейдур Гудьонсен донася точката за тях. В самия края на срещата Матийо Фламини отправя претенции за дузпа, които са подминати от съдията.

20 април 2005 година: Челси – Арсенал 0:0
Победа за „сините“ ще им гарантира първа титла от 50 години насам, като същевременно ще отнеме короната от действащия шампион Арсенал. Никой обаче не предприема кой знае какви рискове на „Стамфорд Бридж“, където Робер Пирес удря греда, а после и прави и невероятен пропуск. За Челси най-чистите ситуации идват пред Дидие Дрогба и Франк Лампард.

21 август 2005 година: Челси – Арсенал 1:0
Дрогба отбелязва късметлийски гол, за да донесе първата победа на Челси над Арсенал след почти десетилетие на очакване. Котдивоарецът опитва да овладее центриране, когато топката го удря в коляното и прелита покрай Йенс Леман, за да вгорчи 500-ият мач на Венгер начело на „топчиите“.

18 декември 2005 година: Арсенал – Челси 0:2
Челси отваря аванс от 9 точки на върха в класирането след напълно резонен успех на „Хайбъри“. Ариен Робен бележи малко преди почивката, докато попадение на Джо Коул осигурява победата. Тиери Анри удря греда за Арсенал, а гол на Робин ван Перси е отменен заради засада.

10 декември 2006: Челси – Арсенал 1:1
Матийо Фламини вкарва 12 минути преди края на редовното време и изглежда така, сякаш гостите ще спечелят. Майкъл Есиен изравнява за „сините“, а Лампард удря греда дълбоко в продълженията, когато тимът на Моуриньо откровено преследва победата.

6 май 2007 година: Арсенал – Челси 1:1
Венгер все така остава с празни ръце срещу Моуриньо, макар че това равенство коронясва Манчестър Юнайтед за шампион за сметка на Челси. Жилберто Силва извежда „топчиите“ напред от дузпа, за която Халид Буларуз фаулира Жуниор Баптища и бива изгонен. Майкъл Есиен обаче отново е човекът, който изравнява за Челси.

23 декември 2013 година: Арсенал – Челси 0:0
Мач, който заслужава да бъде забравен. Арсенал пропуска възможността да оглави класирането преди Коледа. Франк Лампард удря напречната греда, докато Жиру пропуска две изгодни възможности за домакините.

22 март 2014 година: Челси – Арсенал 6:0
Това е мач номер 1000 за Венгер начело на „артилеристите“ и отборът на Жозе прави всичко възможно, за да го направи незабравим за французина. Ранни попадения на Самуел Ето'о и Андре Шюрле задават тона, а след тях Киърън Гибс некоректно е изгонен за игра с ръка пред голлинията, като виновният всъщност е Алекс Окслейд-Чембърлейн. Еден Азар е точен от бялата точка, а разгромът е довършен от 2 попадения на Оскар и едно на Мохамед Салах. Това е най-големият успех на Моуриньо изобщо като наставник на Челси.

5 октомври 2004 година: Челси – Арсенал 2:0
Двубоят ще се помни със сблъсъка между Моуриньо и Венгер край тъчлинията. Еден Азар извежда „сините“ напред от дузпа, а Диего Коста вкарва 9-ия си го в 7 мача, откакто идва от Атлетико Мадрид. С тази победа Челси повежда с 5 точки в класирането.

26 април 2015 година: Арсенал – Челси 0:0
Шампионско равенство за „сините“, които гонят титлата с всички сили. Отборът на Венгер създава много повече шансове в сравнение със съперника, който обаче се оказва с 10 точки преднина пред Манчестър Юнайтед.

19 септември 2015 година: Челси – Арсенал 2:0
Това е едва втората победа на Челси от началото на сезона, в който тимът на Моуриньо буксува здраво. Курт Зума извежда „сините“ напред, а Габриел Паулиста е изгонен още преди почивката. Червен картон за Санти Касорла оставя Арсенал с 9 души на терена, а в последната минута Калъм Чеймбърс си вкарва автогол.

19 ноември 2016 година: Манчестър Юнайтед – Арсенал 1:1
Нов клуб за Жозе Моуриньо, но Венгер пак не успява да го навие. На „Олд Трафорд“ Хуан Мата насочва „червените дяволи“ по пътя към победата, но Арсенал се бори със зъби и нокти. Оливие Жиру се оказва жокерът от пейката и с глава вкарва в 89-ата минута.

7 май 2017 година: Арсенал – Манчестър Юнайтед 2:0
Моуриньо определено залага на отслабена стартова единадесеторка и два гола след почивката пречупват отбора му. Гранит Джака открива след изстрел, рикоширал в тялото на Андер Ерера, а Дани Уелбек наказва бившия си отбор след мощен шут с глава.