След десетгодишен престой във Висшата лига, отборът на Стоук Сити изпадна в Чемпиъншип. „Грънчарите“ официално се превърнаха в първия изпаднал тим от елита през сезон 2017/2018 година, след като загубиха с 1:2 от Кристъл Палас на стадион „Британия“. Възпитаниците на мениджъра Пол Ламбърт допуснаха пълен обрат на резултата, за да се простят с всякакви надежди за спасение.

В същото време успехът за Палас им гарантира място в Премиършип и догодина.

Стоук Стии имаше нужда от задължителна победа днес, за да остане в борбата за оцеляване с отборите на Уест Бромич Албиън, Саутхемптън и Суонси.

С идеята за сигурен успех, домакините започнаха силно мача и изиграха едно много добро първо полувреме. Стоук бе тимът, който диктуваше събитията не терена и създаваше по-добрите положения пред двете врати.

Въпреки превъзходството си обаче, първият гол в мача падна едва в края на първата част и дойде след статично положение. След изпълнение от пряк свободен удар, Джердан Шакири стреля много добре, топката рикошира леко в стената и влетя неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата.

През втората част обаче, ролите на терена се смениха. Домакините изцяло предоставиха инициативата на своя противник, който само това и чакаше. Тимът на Рой Ходжсън съумя да стигне до пълен обрат на резултата.

Първо Джеймс Макартър изравни за Палас след прекрасна атака, преминала през Уилфред Заха и Рубен Лофтъс Чийк в 68-ата минута. Попадението за гостите буквално скова футболистите на Стоук, които започнаха да допускат още по-наивни грешки, а в 86-ата минута трябваше да платят скъпо, допускайки нов гол, който този път се оказа фатален.

Партик ван Аанхолт се озова очи в очи с вратаря на домакините след слаба проява на Райън Шоукрос, който вместо да изчисти топката, буквално я подари на футболиста на противника, а той не сгреши за крайното 2:1 в полза на „орлите“.