Уж фаталната 13-а победа като гост за Челси през сезона всъщност се оказа най-сладката. Командата на Антонио Конте успя в мисията си при визитата срещу Уест Бромич и взе успех с 1:0, който му осигури шампионската титла във Висшата лига. Героят за лондончани бе един от най-неочакваните – резервата Миши Батшуай, чийто гол направи така че, Тотнъм да не може математически да догони „сините“ в оставащите си три мача.

Победата увеличи актива на Челси до 87 точки на върха в класирането, докато Тотнъм има 77 и до края би могъл да вземе максимум още 9. За „сините“ това е 6-а титла общо и 5-ата, която става факт през ХХI век.

Попадението на Батшуай, който може да завърши сезона без мач като титуляр, пък затвърди традицията Челси и Уест Бромич да не завършват без отбелязани голове. Последният такъв случай датираше от далечната 1924 година.

Иначе тази вечер публиката на „Дъ Хоутърнс“ почти получи повод да празнува още във 22-ата секунда. Тогава Дарън Флетчър изрита топката наглед напосоки в предни позиции, а при дъгата Саломон Рондон скочи и отигра с глава пред погледа на Гари Кейхил. Кълбото придоби странна парабола и Тибо Куртоа трябваше да разчита на пълния си ръст, за да избие в ъглов удар.

Оттук нататък обаче „сините“ бяха пълни господари на терена. Възпитаниците на Конте методично започнаха да обработват съперника, макар и повечето изстрели да бяха от дистанция заради сгъстената защита на „дроздовете“. В 8-ата минута при центриране от фаул Кейхил изникна при далечната греда, където му беше трудно да засече от въздуха и нацели външната страна на мрежата. Четири по-късно реферът Майкъл Оливър остана глух за претенциите на Челси за дузпа, след като центриране на Педро от аутлинията срещна ръката на Крис Брънт в наказателното поле.

Най-опасните изстрели за гостите дойдоха към края на полувремето. В 32-ата минута Сеск Фабрегас получи пред ъгъла на наказателното поле отдясно по атаката и вложи доста сила в шута си. Топката премина покрай плонжа на Бен Фостър и за късмет на вратаря прелетя на сантиметри встрани.

Секунди след него Виктор Моузес се спусна отдясно и с хитър пас намери Педро в наказателното поле. Испанецът се обърна веднага и шутира от около 13-14 метра, но и той покрай десния стълб.

Началото на втората част започна с мощен натиск на кандидат-шампионите. Виктор Моузес принуди Фостър да покаже най-доброто от себе си, за да отрази шута му в 47-ата минута. Минутка по-късно Диего Коста опита задна ножица от около 8-9 метра, а изпълнението му попадна в ръцете на вратаря.

В 51-ата минута Фабрегас отново пробва късмета си от дистанция, като от 25-26 метра не успя да порази целта. Две по-късно Еден Азар нахлу много опасно отляво и създаде смут в защитата на Уест Бром с ниското си центриране. Крейг Доусън действа толкова неориентирано, че почти си отбеляза автогол. Само доброто позициониране на влезлия преди минут Клаудио Якоб предотврати попадението.

След тази поредица от ситуации гостите продължиха да действат по-дейно, но се забеляза и лек спад в оборотите, а може би и в концентрацията. По тази причина „дроздовете“ стигнаха до две повече от 100-процентови ситуации.

В 71-ата минута Саломон Рондон бе изпуснато от Аспиликуета в миг на колективно невнимание от Челси и се устреми с мощна крачка към вратата. Таранът обаче разчете грешно кога да стреля и в крайна сметка бе затворен.

Две минути по-късно нищо обаче не можеше да оправдае Насер Шадли. Уест Бром пак отне топката в половината на „сините“, а тя бързо стигна до Джейк Ливърмор пред дъгата. Той пусна диагонален пас, с който намери Шадли на 9-10 метра по диагонал спрямо вратата. Бившият играч на Тотнъм тотално се провали в изстрела, изпращайки топката силно встрани.

Златният коз за Конте се оказа резервата Миши Батшуай, който намери начин да порази мрежата на Фостър. В 82-ата минута продължителна атака на гостите завърши с много слаб шут на Кейхил от дистанция. Изстрелът обаче бързо стана пас вдясно за Сесар Аспиликуета, който догони кълбото и пусна по тревата към близката греда. Там Миши Батшуай бе тотално забравен от защитниците и с мъничко късмет откри резултата – 0:1.

По този начин до края на първенството единствената интрига остава около третото и четвъртото място, където Манчестър Юнайтед, Арсенал, Ливърпул и Манчестър Сити ще се борят до последно.