Тимът на Челси спечели лондонското дерби с Тотнъм с 2:1 в откриващия мач от 27-мия кръг във Висшата лига. Оливие Жиру откри резултата в 15-ата минута, а три минути след почивката Маркос Алонсо покачи на 2:0. Антонио Рюдигер си отбеляза автогол в 89-ата минута и върна "шпорите" в двубоя, но за повече нямаше време. Мачът беше с голям залог и за двата тима, които се борят да участие в Шампионската лига.

"Сините" закономерно стигнаха до успеха, след като играха по-умно от своя съперник и по този начин те отвориха разлика от четири точки меджу четвъртата и петата позиция. Челси събира актив от 44 пункта на четвъртата позиция, докато Тотнъм са пети с 40.

И в двата състава имаше доста кадрови проблеми. За Челси участие в тази среща нямаше как да вземат Кристиан Пулишич, Калъм Хъдсън-Одой, Н’Голо Канте и Марко ван Хинкел. За Тотнъм с контузии пък бяха Хуан Фойт, Муса Сисоко, Хюн-Мин Сон и Хари Кейн.

Срещата стартира в спокойно темпо, като двата отбора се опитваха да държат повече топката.

Първата интересна ситуация дойде в 10-ата минута, когато Стивън Бергвайн и Лукас Моура комбинираха добре, като бразилецът получи топката пред наказателното поле и стреля, но вратарят на Челси Уили Кабайеро успя да спаси.

Две минути след това Мейсън Маунт бе изведен чудесно отляво в наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, но Юго Лорис парира изстрела в ъглов удар.

След точно четвърт час игра резултатът бе открит. Оливие Жиру бе намерен отлично от Жоржиньо отдясно в наказателното поле, където се пребори с Тоби Алдервейрелд за позиция и стреля в близкия ъгъл, но Лорис спаси. Топката попадна в Рос Баркли, който веднага я изстреля, но кълбото срещна гредата. За късмет на "сините" обаче топката стигна отново до Жиру, който този път от 15-тина метра стреля силно по земя в близкия ъгъл и отбеляза за 1:0.

Десет минути след това Маркос Алонсо отправи много хубав удар от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри над напречната греда.

В 34-ата минута Лукас Моура стреля опсано, но Сесар Аспиликуета блокира в ъглов удар. След неговото изъплнение Давинсон Санчес засече топката с глава и я насочи точно под гредата, но Кабайеро изчисти с една ръка в нов корнер.

В 37-ата минута Джафет Танганга опита с едно докосване да овладее и да си поведе един дълг пас. Топката премина покрай излезлия напред Кабайеро, но Танганга не успя да я догони и тя излезе в аут.

Домакините стартираха ударно втората част. Три минути след подновяването на играта Челси вкара втори гол. Мейсън Маунт проби чудесно отдясно, след което подаде към Рос Баркли на границата на наказателното поле към, който от своя страна намери Алонсо, а испанският футболист отправи силен удар удар по земя в далечния ъгъл на вратата, за да направи 2:0.

В 52-ата минута на срещата Джовани Ло Селсо влезе доста грубо в краката на Сесар Аспиликуета, като домакините имаха претенции за червен картон. След проверка със системата ВАР обаче съдията Майкъл Оливър реши да не изгонва арженитецът.

След близо час игра Ерик Ламела замени Танги Ндомбеле, а Тами Ейбрахам пък смени Оливие Жиру в състава на Челси.

В последните 25 минути Тотнъм заигра малко по-добре, като играше с топката по-често, но до опасни положения не се стигаше.

В 77-ата минута Уилиан замени Рос Баркли, а Жозе Моуриньо пусна Деле Али и Серж Орие на местата на Стивън Бергвайн и Тоби Алдревейрелд.

Три минути след това Тами Ейбрахам стреля в наказателното поле, но Кабайеро успя да спаси.

В 82-ата минута Алонсо стреля директно от фаул, но топката се удари в напречната греда.

Минута преди края на срещата Тотнъм успя да върне един гол, след като опит за ниско центриране на Ерик Ламела отдясно рикошира в крака на Антонио Рюдигер и влезе във вратата на Кабайеро - 2:1. Така обаче завърши и срещата.

ЧЕЛСИ – ТОТНЪМ 2:1

1:0 Оливие Жиру 15'

2:0 Маркос Алонсо 48'

2:1 Антонио Рюдигер 89' (автогол)

Стартови състави на двата отбора:

ЧЕЛСИ (3-4-2-1): 13. Уили Кабайеро – 28. Сесар Аспиликуета (к), 4. Андреас Кристенсен, 2. Антонио Рюдигер – 24. Рийс Джеймс, 5. Жоржиньо, 17. Матео Ковачич, 3. Маркос Алонсо – 8. Рос Баркли, 19. Мейсън Маунт – 18. Оливие Жиру

Старши треньор: Франк Лампрад

ТОТНЪМ (3-5-2): 1. Юго Лорис (к) – 5. Ян Вертонген, 4. Тоби Алдервейрелд, 6. Давинсон Санчес – 33. Бен Дейвис, 18. Джовани Ло Селсо, 8. Хари Уинкс, 28. Танги Ндомбеле, 39. Джафет Танганга – 23. Стивън Бергвайн, 27. Лукас Моура

Старши треньор: Жозе Моуриньо