Отборът на Манчестър Юнайтед надви като гост с 2:0 Челси в голямото дерби на 26-ия кръг на Висшата лига. Срещата бе белязана от изключително спорни моменти и бурни емоции.

В края на първата част Антони Марсиал откри резултата на "Стамфорд Бридж", отбелязвайки четвъртото си попадение в последните си три мача срещу "сините". В 66-ата минута Хари Магуайър отбеляза първия си гол за Юнайтед във ВЛ. Челси на два пъти изпрати топката във вратата на Де Хеа, но попаденията на Курт Зума и Оливие Жиру бяха отменени след преглед с ВАР.

Така Юнайтед постигна исторически втори успех над Челси в рамките на една кампания - нещо, което не се бе случвало в 28-годишната история на Висшата лига.

Getty Images
37 снимки

С победата си "червените дяволи" скъсиха разстоянието до Челси на само 3 точки и завързаха битката за място в ШЛ.

Челси започна на високи обороти и още в 6-ата минута Рийс Джеймс отправи добър удар от границата на наказателното поле, който премина на сантиметри от вратата на Де Хеа.

Последва опит на Уилиан, който също премина точно покрай дясната греда.

Малко по-късно Лампард бе принуден да извърши смяна, тъй като Н'Голо Канте се контузи и бе заменен от Мейсън Маунт.

Юнайтед опита да се противопостави на "синята" преса по необикновен начин. След единоборство с Миши Батшуай, Хари Магуайър се свлече на земята и умишлено изрита противниковия футболист в слабините. Всичко това обаче се случи извън пределите на терена и след преглед с ВАР централния бранител се размина с червения картон.

В 26-ата минута Батшуай проби в наказателното поле и от чиста позиция изпрати топката високо над напречната греда.

След половин час игра най-опасната ситуация пред вратата на Уили Кабайеро бе далечен и много неточен изстрел на новото попълнение на Манчестър Юнайтед - Бруно Фернандеш.

Антъни Тейлър сякаш изпусна юздите на мача и това позволи на "червените дяволи" да заиграят по-грубо. В 34-ата минута Уилиан бе повален в наказателното поле и от "синия" лагер изявиха претенции за дузпа, но единственото, което получиха, бе жълт картон за симулация на бразилеца.

Само няколко секунди по-късно действието се пренесе в другата половина, след като защитата на Челси не се намеси добре и позволи на Антони Марсиал да отправи приличен удар, но топката премина встрани от лявата греда.

В крайна сметка "червените дяволи" стигнаха до попадение с първия си точен удар в срещата. Антони Марсиал засече прекрасно центриране на Аарън Уан-Бисака и оставен необезпокояван от закъснелия Андреас Кристенсен, нанесе удар с глава, с който матира Уили Кабайеро.

В края на първата част Батшуай пропиля нова добра възможност за "сините". Белгиецът пое брилянтно подаване, но като по чудо отново изпрати топката встрани от дясната греда.

Началото на второто полувреме бе белязано от много нерви и спорни ситуации.  В 56-ата минута Курт Зума изравни, но след преглед с ВАР попадението бе отменено заради спорно нарушение на Сесар Аспиликуета срещу Брандън Уилямс. Все пак останаха съмнения, защото испанският национал бе изблъскан в гръб от играч на "червените дяволи".

Напрежението се покачи още повече и в 59-ата минута Марсиал се свлече на земята след единоборство със Зума. Последва размяна на реплики между играчи на двата тима, което доведе до жълти картони за Зума и Фред.

В 64-ата минута Фернандеш отправи мощен изстрел от свободен удар и разтресе гредата на Кабайеро.

Две минути по-късно "червеният" аванс вече бе двоен, след като Магуайър засече центриране от ъглов удар и с точен изстрел с глава изпрати топката в мрежата на Кабайеро. Остана спорно доколко централният бранител трябваше да е на терена след постъпката му от по-рано срещу Батшуай.

В 73-ата минута Матео Ковачич намери пространство в наказателното поле и шутира, но ударът му бе блокиран от противников защитник.

Малко по-късно топката отново се озова в мрежата на Де Хеа. Този път точен бе Оливие Жиру, но и той нямаше късмет и след преглед с ВАР попадението му бе отменено заради засада.

В 90-ата минута Маунт нанесе добър удар към вратата от статично положение, но опитът му разтресе дясната греда и топката остана извън мрежата.

В добавеното време новото попълнение на "червените дяволи" - Одион Игало, бе близо до дебютно попадение, но отигра лошо и ударът му завърши в ръкавиците на Кабайеро.

​СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Челси (4-3-3): 1. Уили Кабайеро, 24. Рийс Джеймс, 4. Андреас Кристенсен, 2. Антонио Рюдигер, 28. Сесар Аспиликуета (к), 7. Н'Голо Канте, 5. Жоржиньо, 17. Матео Ковачич, 11. Педро, 23. Миши Батшуай, 10. Уилиан

Мениджър: Франк Лампард

Манчестър Юнайтед (3-4-1-2): 1. Давид де Хеа, 23. Люк Шоу, 5. Хари Магуайър (к), 3. Ерик Баи, 53. Брендън Уилямс, 31. Неманя Матич, 17. Фред, 29. Аарън Уан-Бисака, 18. Бруно Фернандеш, 9. Антони Марсиал, 21. Даниел Джеймс

Мениджър: Оле Гунар Солскяер