Отборът на Челси не срещна трудности в домакинството си на Кристъл Палас и го победи с категоричното 3:0 в двубой от първия кръг на сезон 2021/2022 в английската Висшата лига. Маркос Алонсо откри в 27-ата, а Кристиан Пулишич удвои в 40-ата минута. Младокът Трево Чалоба оформи класиката и крайния резулт в 58-ата минута.

Gulliver/GettyImages
72 снимки

"Сините" не оставиха и грам съмнение в превъзходството си през цялата среща, като не допуснаха почти нкакви ситуации пред своята врата. Тимът показа, че може да бележи попадения и без Ромелу Лукаку, който се завърна в клуба за рекордните за лондончани 115 милиона евро след трансфера си от Интер. За Кристъл Палас пък тепърва предстои да се види истинското лице на отбора при новия мениджър Патрик Виейра. Победата обаче в лондонското дерби закономерно отиде при момчетата на Томас Тухел.

В следващия кръг Челси има ново лондонско дерби, и то не какво да е, а срещу Арсенал на "Емиратс". Кристъл Палас също ще остане в Лондон, след като приема новака Брентфорд.

Челси натисна още от самото начало на двубоя и притисна съперника в неговата половина. Първата опасна ситуация дойде в 10-ата минута, когато Кристиан Пулишич засече с глава центриране от фланга, но Висенте Гуаита реагира добре и спаси.

В 15-ата минута Мейсън Маунт стреля директно от пряк свободен удар в близкия ъгъл, като изпъленинето бе точно, но отново Гуаита се намеси и изби в корнер.

"Сините" не създаваха много чисти голови ситуации, но оказваха сериозен натиск, което даде резултат в 27-ата минута, когато откриха резултата. Челси получи шанс да изпълни пряк свободен удар малко пред наказателното на опонента. С изпълнението се зае Марко Алонсо, който с прекрасен удар с левия крак опъна мрежата зад "замръзналия" на място Гуаита - 1:0.

Челси не даваше възможност на Палас дори да погледне към вратата на Едуард Менди, а в 40-ата минута резултатът стана 2:0. Маунт и Аспиликуета направиха отлично двойно отдясно, а английският национал центрира в наказателното поле, където топката падна на пътя на Кристиан Пулишч, получи се и рикошет в крака на Шейку Кояте и попадна във вратата за 2:0.

Минута преди края на редовното време на първата част Алонсо намери с елегантен пас Тимо Вернер в наказателното поле, но ударът на германеца премина покрай дясната греда на Гуаита.

Челси стартира силно и втората част и можеш бързо-бързо да вкара и трето попадение. В 47-ата минута Жоржино намери Алонсо отляво в наказателното поле, а крайният бранител стреля от въздуха, но Гуаита спаси с крак.

Кристъл Палас погледна по-смело в предни позиции и в 54-ата минута Андре Аю изведе Уилфред Заха отдясно в наказателното поле и шутира, но бе блокиран от Антонио Рюдигер. При последвалия ъглов удар Джефри Шлуп стреля над вратата.

Третото попадение за Челси обаче не закъсня и стана факт в 58-ата минута. Матео Ковачич намери младия Трево Чалоба в половината на Палас, пред когото имаше огромно празно пространство. Бранителят напредна към наказателното поле и отправи мощен удар по тревата, който се отби от дясната греда на Гуаита и влетя във вратата му – 3:0. Това беше дебютен гол за 22-годишня Чалоба в дебютния си мач във Висшата лига

В 63-ата минута Аю стреля с глава след центриране, но Менди успя да спаси.

В следващите минути обаче темпото на игра спадна и ситуации пред двете врати нямаше.

До края на двубоя Челси не допусна да бъде изненадан и се поздрави с комфортна победа за начало на новия сезон.

FT | ЧЕЛСИ – КРИСТЪЛ ПАЛАС 3:0

1:0 Маркос Алонсо 27'

2:0 Кристиан Пулишич 40'

3:0 Трево Чалоба 58'

Стартови състави на двата отбора:

ЧЕЛСИ (3-4-2-1): 16. Едуард Менди – 14. Трево Чалоба, 4. Андреас Кристенсен, 2. Антонио Рюдигер – 28. Сесар Аспиликуета (к), 5. Жоржиньо, 8. Матео Ковачич, 3. Маркос Алонсо – 10. Кристиан Пулишич, 19. Мейсън Маунт – 11. Тимо Вернер

Мениджър: Томас Тухел

КРИСТЪЛ ПАЛАС (4-3-3): 13. Висенте Гуаита – 3. Тайрик Мичел, 8. Шейку Кояте, 6. Марк Гуехи, 2. Жоел Уорд – 15. Джефри Шлуп, 18. Джеймс МакАртър (к), 44. Хайро Ридевалд – 11. Уилфред Заха, 14. Жан-Филип Матета, 9. Джордан Аю

Мениджър: Патрик Виейра