Манчестър Сити преодоля една от най-големите си пречки във финалния спринт по пътя към титлата в Англия. "Гражданите" взеха трудно, но сладко домакинството си на Тотнъм с 1:0 и оставиха контрата в Ливърпул по пътя към трофея.

С този успех "гражданите" донякъде взеха частичен реванш за отпадането си от същия съперник в Шампионската лига в сряда, въпреки че го победиха на "Етихад" с 4:3. С развръзката от онзи мач умряха мечтите им за исторически куадрупъл, но поне тези за титла в Англия са още живи.

В герой се превърна младият Фил Фодън, който реализира единственото попадение още в самото начало на мача. Впоследствие битката се превърна в нервно надиграване, от което обаче в крайна сметка шампионите излязоха победители и запазиха всички шансове да защитят трофея си.

Подобно на срещата преди три дни на същия стадион, и сега всичко започна във вихрено темпо. Още в 3-та минута гостите бяха на крачка да поведат, а "черната котка" за Сити Хьон Мин Сон получи страхотен пас в наказателното поле, напредна и се освободи от Джон Стоунс, за да изстреля мощен шут в близкия ъгъл на Едерсон, но вратарят изби.

А само две минути по-късно домакините поведоха при първата си опасна атака. Тогава Бернардо Силва се разходи сред защитата на съперника и пусна пас на лявата греда за Серхио Агуеро. Аржентинецът с глава пусна за връхлитащия Фил Фодън и той с плонжа си щеше да скъса мрежата с удара си с глава - 1:0.

Това вдъхна увереност на "небесносините", които направиха още няколко интересни атаки в минутите след това, но до втори гол не стигнаха в тях. И четвърт час след началото можеха да бъдат наказани за тези пропуски. Тогава Кристиан Ериксен се озова на стрелкова позиция в наказателното поле, но изстрелът му беше избит от Едерсон.

Постепенно Сити наложи темпото си с много задържане на топката и множество бързи подавания, което доведе до страхотна ситуация пред голмайстора Фил Фодън в 23-та минута, но ударът му беше отразен от Пауло Гацанига.

До края на полувремето всичко интересно беше пред вратата на лондончани. Но Серхио Агуеро, Бернардо Силва и Кевин де Брюин пропиляваха открилите се пред тях ситуации. За белгиеца лошата новина дойде в 37-та минута, когато отново получи травма и беше заменен, което поставя под съмнение участието му в мачовете до края на сезона.

Иначе преди излизането му той помогна на два пъти с хубави пасове в бързи атаки на чийто връх се оказа Бернардо Силва, но и двата пъти не успя да се разпише. В крайна сметка повече попадения до почивката не паднаха и домакините се оттеглиха с гол аванс в паузата.

След подновяването на играта "гражданите" отново бяха близо до ранен гол. Първо в 49-та минута Серхио Агуеро се озова на страхотна позиция, но Гацанига го спря. После Фил Фодън можеше да се превърне окончателно в герой на мача с втори гол, но изстрелът му от изгодна позиция беше твърде нелеп.

Малко след това домакините претендираха за дузпа, защото Ян Вертонген на два пъти игра с ръка, при това и с двете си ръце, при един удар на Серхио Агуеро, но реферът Майкъл Оливър реши, че няма основание да посочи бялата точка.

Около час след началото на мача и Тотнъм поиска дузпа, когато Деле Али прати топката в ръката на бившия си съотборник Кайл Уокър, но Оливър отново прецени, че няма причина да дава дузпа. Това породи бурни протести от лондончани, но в крайна сметка те бяха подминати.

В тези минути започна да се усеща нервност в отбраната на Сити, а в предни редици чистите ситуации вече не бяха чак толкова много. И все пак в 69-та минута Лерой Сане беше близо до удвояването на резултата, но ударът му мина на сантиметри от гредата.

Най-чистата ситуация след почивката за домакините беше в 72-та минута и беше пред Рахийм Стърлинг. Тогава той получи топката пред вратарското поле и необезпокояван стреля, но в тялото на вратаря Гацанига, който сам не разбра как предотврати гола.

В минутите след това гостите от Лондон натиснаха здраво, а защитата на "небесносините" действаше все по-нервно и по-нервно. Джон Стоунс беше бледа сянка на самия себе си, а Аймерик Лапорт, който се провали шумно в мача между двата тима от Шампионската лига, отново не беше на ниво.

И в 81-та минута всичко това можеше да бъде наказано. Тогава Лукас Моура преодоля слабия Стоунс и се озова очи в очи с Едерсон, но бразилският страж се намеси великолепно и отрази. При добавката вече Моура стреля твърде слабо.

В крайна сметка, въпреки всички напрегнати и напечени моменти до края на мача пред вратата на Сити, повече голове не паднаха и домакините измъкнаха едни от най-трудните си три точки на своя стадион, но и които са изключително сладки поради същата причина.

Така те излязоха отново на върха пред Ливърпул с точка повече и оставиха контрата у съперника си преди неговия мач с Кардиф в неделя. Тотнъм пък остава трети с 67 точки, но може да бъде изместен от тази позиция в следващите мачове от кръга.

Ето и съставите на двата отбора:

Манчестър Сити: Едерсон, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Аймерик Лапорт, Олександър Зинченко, Илкай Гюндоган, Кевин де Брюин, Фил Фодън, Бернардо Силва, Рахийм Стърлинг, Серхио Агуеро;

Резерви: Ариянет Мурич, Лерой Сане, Давид Силва, Фернандиньо, Рияд Марез, Николас Отаменди, Габриел Жезус;

Тотнъм: Пауло Гацанига, Хуан Фойт, Тоби Алдервейрелд, Дейвинсон Санчес, Ян Вертонген, Бен Дейвис, Ерик Дайър, Кристиан Ериксен, Деле Али, Лукас Моура, Хьон Мин Сон;

Резерви: Мишел Ворм, Дани Роуз, Кайл Уокър-Питърс, Виктор Уанияма, Винсент Янсен, Фернандо Йоренте, Оливър Скип.