Ливърпул се върна на пътя на победите във Висшата лига. Момчетата на Юрген Клоп взеха труден успех с 1:0 над Брайтън енд Хоув Албиън на "Амекс Стейдиъм" в среща от 22-ия кръг на шампионата.

Единственото попадение падна след дузпа, реализирана от голмайстора Мохамед Салах (50'). Това бе 14-то попадение за египтянина в шампионата, което го изравни на върха на голмайсторката листа с Пиер-Емерик Обамеянг (Арсенал) и Хари Кейн (Тотнъм).

Ливърпул - Брайтън

източник: Gulliver/GettyImages

Така след загубата от прекия конкурент - Манчестър Сити (1:2), преди две седмици, сега мърсисайдци извоюваха 18-ия си успех от началото на сезона и продължават да държат върха в таблицата (57 т.) - с 7 повече от Сити (50 точки), който обаче е с мач по-малко.

Юрген Клоп не можеше да разчита на контузения Деян Ловрен, който получи травма при загубата от Уулвърхемптън във ФА Къп (1:2). Джо Гомес и Жоел Матип също бяха с проблеми, което принуди включването на Фабиньо до Върджил ван Дайк в сърцето на защитата.

Гостуването на "чайките" се очакваше като трудно, а мърсисайдци станаха първият отбор, който от десет месеца насам не позволява на тима на Крис Хютън да се разпише у дома.

Първата част бе доста скучна, като двата тима не успяха да си отправят нито един точен удар. В 25-ата минута Ван Дайк претендираше, че е бил фаулиран в наказателното поле на Брайтън, но дузпа не бе дадена.

Гостите излязоха с ясната мисъл да вкарат попадение през втората част и да приберат пълния актив точки. В 48-ата минута Салах се откъсна по левия фланг и стреля по земя, но Бътън спаси. Малко след това той осъществи индивидуална акция по десния фланг и навлезе в наказателното поле. Там Паскал Гроос не успя да разчете добре играта си и повали на земята египтянина. Този път главният рефер не се поколеба и посочи "бялата точка".

Зад топката застана Салах, който с мощен шут в левия ъгъл на вратата на Брайтън даде аванс за своя тим.

Минута след това египтянинът демонстрира техниката си в наказателното поле, където задържа, след което премина зад гърба на Грос, който го събори. Решението бе лесно - дузпа за Ливърпул. Салах бе безкомпромисен от бялата точка, давайки преднина на мърсисайдци.

В 58-ата минута домакините стигнаха до добра възможност - Монтоя цетрира отдясно, а Грос стреля от границата на наказателното поле, но Фабиньо блокира. До края не се случи нищо по-опасно пред двете врати и "червените" задържаха преднината си от един гол.

Брайтън - Ливърпул 0:1

0:1 Мохамед Салах 50'

Състави на двата отбора:

Брайтън: Дейвид Бътън, Мартин Монтоя, Люис Дънк, Дейви Пропър, Деле Стивънс, Томас Бонг, Паскал Грос (Берам Каял 79'), Соли Марч (Антони Нокарт 66'), Юрген Локадия, Глен Мъри (Флориан Андоне 66')

Треньор: Крис Хютън

Ливърпул: Алисон Бекер, Анди Робъртсън, Върджил Ван Дайк, Фабиньо, Александър-Арнолд Тренд, Джордан Хендерсън, Джорджинио Вайналдум, Джердан Шакири (Джеймс Милнър 72'), Садио Мане (Наби Кейта 90'), Мохамед Салах (Дивок Ориги 94'), Роберто Фирмино

Треньор: Юрген Клоп

Главен рефер: Кевин Френд

Стадион: "Амекс Стейдиъм"