Отборът на Ливърпул спечели за осми път най-стария футболен клубен турнир – ФА Къп. Мърсисайдци надиграха тима на Челси с 6:5 след изпълнение на дузпи, като в редовното време и продълженията резултатът беше 0:0. Така двата тима направиха истинско повторение на финала за Карабао Къп в края на месец февруари, когато отново изиграха 120 миути без да си отбележат гол, а при ударите от бялата точка "червените" отново се оказаха победители. За мениджъра на мърсисайдци Юрген Клоп пък това е шести трофей с Ливърпул, като по този начин запълни колекцията си от всички възможни спечелни купи с отбора.

Gulliver/GettyImages
99 снимки

Ливърпул вдигна осми трофей от турнира, като Челси има същия брой спечелни трофеи от надпреварата. В редовните 90 минути и двата тима имаха страхотни ситуации да стигнат до попадение, но голът така и не падна по някаква причина. В продълженията умората си каза думата и положения напълно липсваха. При дузпите лондончани направиха два пропуска, като вратарят Алисон направи едно спасяване. Стражът на Челси Едуард Менди също се отчете с една спасена дузпа, която обаче се оказа недостатъчно, за да спаси тима си от загубата.

41 снимки

Ливърпул за последно спечели ФА Куп през 2006-а, а игра финал за последен път през 2012 година, когато загуби именно от Челси с 1:2. „Сините“ пък триумфираха за последно през 2018 година, когато победиха Манчестър Юнайтед. Миналият сезон пък загубиха във финалния двубой от тима на Лестър Сити. Този сезон турнирът празнува 150-ата си годишнина, след като първото му издание е през далечната 1872 година.

Мениджърът на Челси Томас Тухел заложи на Ромелу Лукаку на върха на атаката, след като Кай Хавертц не попадна в групата заради контузия. Матео Ковачич бе възстановен и стартира от първата минута. Тиаго Силва пък замени Андреас Кристенсен в стартовия състав. Н’Голо Канте пък започна от пейката.

Фабиньо бе голямото отсъстващо име в състава на Ливърпул, след като се контузи по време на мача с Астън Вила през седмицата. На негово място стартира капитанът Джордан Хендерсън, а Тиаго Алкантара също започна от първата минута. Андрю Робъртсън и Ибрахима Конате също бяха титуляри, както и Мохамед Салах, който си партнираше със Садио Мане и Луис Диас в атака.

Ливърпул започна много силно двубоя и създаде четири чудесни ситуации за попадение в рамките само на първите осем минути.

Още в четвъртата минута Луис Диас проби отляно, влезе в наказателното поле покрай трево Чалоба и центрира, но Тиаго Алкантара не можа да засече топката в опразнената врата. Секунди след това Мохамед Салах стреля с глава, но над вратата.

В седмата минута отново Диас беше изведен по невероятен начин от Трент Александър-Арнолд, напредна сам Едуард Менди отляво, но сенегалецът успя да отрази удара. Последва добавка на Наби Кейта, която обаче не успя да уцели вратата.

Челси имаше чудесна възможност да поведе в резултата в 23-ата минута с първата си опасна атака. Рийс Джеймс комбинира с Мейсън Маунт вдясно, а англичанинът напредна и центрира хитро по тревата, където Кристиан Пулишич беше оставен непокрит и нанесе удар, който обаче премина на милиметри от дясната греда на Алисон и излезе в аут.

Лондончани се посъбудиха от първоначалния натиск на Ливърпул и създаде нова голова ситуация в 28-ата минута, когато Пулишич получи в половината на „червените“ и веднага даде пас вляво в наказателното поле за Маркос Алонсо, който обаче си пое малко по-дълго топката и стреля към вратата, но Алисон блокира.

След половин час игра всички в Ливърпул изтръпнаха, след като супрезвездата на мърсисайдци Мохамед Салах седна на терена. По всичко изглеждаше, че египтянинът е получил разтежение и се наложи да бъде заменен от Диого Жота.

Минута след това Челси създадоха нова опасност пред Алисон. Пулишич получи топката от Маунт в наказателното поле, а американецът опита да намери съотборник, но защитниците на мърсисайдци успя да блокират подаването и да изчистят.

В последната минута от редовното време на първата част "червените", на свой ред, пропуснаха да вземат аванс. Андрю Робъртсън центрира отляво към границата на вратарското поле, където Жота бе оставен сам и успя да засеме с десния крак, но неточно над вратата на Менди.

Второто полувреме стартира с три чудесни ситуации за Челси. Още преди да са изтекли и 60 секунди Пулишич центрира отдясно в наказателното поле, където на далечната греда Алонсо овладя добре покрай Александър-Арнолд и стреля към далечния ъгъл по тревата, но покрай лявата греда на Алисон.

Секунди след това Лукаку получи в наказателното поле, задържа добре и комбинира с Пулишич, който нанесе силен удар в разредената защитата на Ливърпул, но бразилският страж на „червените“ отрази.

В 48-ата минута Челси удари и греда. Маркос Алонсо стреля много добре директно от пряк свободен удар, отдясно на наказателното поле, като топката летеше към далечния ъгъл, но се отби от напречната греда.

Ливърпул отговори три минути по-късно, когато Луис Диас получи от Жота пред наказателното поле, задържа добре и стреля силно по тревата, но топката профуча на сантиметри от дясната греда на Менди.

След точно час игра мърсисайдци създадоха нова възможност за откриващо попадение. Топката премина от левия към десния фланг за секунди, като Мане подаде за Кейта, а той пък предостави на Жота вдясно. Португалецът пое добре и стреля ниско по диагонала, но покрай дясната греда на сенегалския вратар на "сините".

В тези минути Ливърпул натисна отново и в 65-ата Кейта стреля точно от границата на пеналтерията, но право в ръцете на Менди. Четири минути след това Луис Диас опита нов техничен удар пред наказателното поле към далечния ъгъл, но топката премина покрай вратата.

Малко след това Н'Голо Канте замени Матео Ковачич в състава на Челси, а Джеймс Милнър смени Наби Кейта в тима на Ливърпул.

В 83-ата Жота комбинира с Мане, а той намери Диас отдясно в наказателното поле, който шутира силно, но топката се отби от лявата греда на Менди. Само минута по-късно Ливърпул удари втора греда. Джеймс Милнър центрира отдясно към далечната греда, където Робъртсън беше изпуснат от Чалоба, но на празна врата нацели лявата греда от няколко метра.

Мърсисайдци притиснаха сериозно Челси в тяхната половина и в последните секунди на редовното време Луис Диас тръгна на скорост покрай Тиаго Силва, след което стигна до наказателното поле, направи финт и стреля към далечния ъгъл, но отново покрай гредата.

За началото на продълженията Клоп направи интересна смяна, като пусна в игра Жоел Матип на мястото на Върджил ван Дайк. Впоследствие стана ясно, че причината контузия на нидерландеца. Малко след това влезе и Роберто Фирмино на мястото на Луис Диас.

В 99-ата минута Маунт опита техничен удар към десния ъгъл пред наказателното поле, но неточно. Имаше и една спорна ситуация, в която резервата Хаким Зиеш бе избутан от Ибрахима Конате в наказателното поле, но съдията прецени, че няма нарушение.

На почивката между двете продължения Тухел пусна на терена Рубен Лофтъс-Чийк и Сесар Аспиликуета на местата на Кристиан Пулишич и Трево Чалоба.

Напълно логично и двата отбора не предприемаха никави рискове в тези минути, а уморота си казваше думата и играта вървеше бавно и мудно.

Цимикас смени Андрю Робрътсън за Ливърпул, а Рос Баркли влезе за Челси до края на мача, като дузпите отново щяха да решат носителя на трофея, както и при финала за Карабо Къп.

При тях Сесар Аспиликуета първо удари гредата, а първите четирима изпълнителни на Ливърпул бяха точни. Садио Мане можеше да донесе купата, но ударът му бе отразен от сънародника му Едуард Менди. Мейсън Маунт обае направи пропуск, а Цимикас реализира победната дузпа.