Манчестър Юнайтед отложи шампионските празненства в града, след като направи пълен обрат от 0:2 до 3:2, за да спечели дербито срещу Манчестър Сити от 33-ия кръг на Висшата лига, което се игра на „Етихад“. „Гражданите“ докосваха шампионската титла след първото полувреме, след което водеха с 2:0 след головете на Венсан Компани и Илкай Гюндоган. „Небесносините“ тотално надиграха своя съперник, но не се възползваха от всичките си шансове, които се откриха пред тях. През втората част Манчестър Юнайтед бе като преобразен, а Манчестър Сити повтори катастрофалното си представяне от първото полувреме в първия четвъртфинал от Шампионската лига срещу Ливърпул на „Анфийлд“ и отново допусна три гола в своята врата. По този начин отборът воден от Хосеп Гуардиола допусна първо поражение като домакин на своя „Етихад“ през сезон. Така бяха отложени и шампионските празненства на Манчестър Сити поне с още един кръг.

Футболистите на Манчестър Сити имаха претенции за дузпа още в 5-та минута. Давид Силва центрира в наказателното поле на „червените дяволи“, където Ашли Йънг се подхлъзна и загуби равновесие. Футболистът на Манчестър Юнайтед се опита да играе с глава, но топката се удари в лявата му ръка, като по този начин се отклони, а отиваше към Рахийм Стърлинг. Съдията Мартин Аткинсън прецени, че няма основание да свири дузпа в полза на Манчестър Сити.

Рахийм Стърлинг и Беранрдо Силва направиха двойно подаване в 22-та минута, когато португалецът бе изведен на много добра позиция, но точно преди да нанесе завършващия удар загуби равновесие, след което стреля, но слабо и Давид де Хеа успя да спаси.

Манчестър Сити поведе в резултата в 25-та минута. Лерой Сане центрира от корнер в наказателното поле на Манчестър Юнайтед, където Крис Смолинг изпусна Венсан Компани и той с глава вкара топката във вратата на Давид де Хеа.

„Гражданите“ удвоиха своята преднина в 30-та минута. Рахийм Стърлинг подаде към Илкай Гюндоган, който финтира Неманя Матич и с много премерен удар вкара топката в долния ляв ъгъл на вратата на Давид де Хеа.

Пред Рахийм Стърлинг се откри много добър шанс в 33-та минута, когато бе изведен сам срещу Де Хеа, но стреля над напречната греда в аут.

Три минути по-късно Давид Силва финтира Крис Смолинг, след което подаде към Рахийм Стърлинг, който стреля, но отново над напречната греда в аут.

Лерой Сане комбинира с Рахийм Стърлинг в 41-та минута. Той стреля, но ударът му не бе достатъчно силен и бе спасен от Давид де Хеа.

Пол Погба отправи удар от дистанция в 49-та минута, но Едерсон успя да спаси.

Две минути по-късно Манчестър Сити направи нов страхотен пропуск. Давид Силва подаде към Рахийм Стърлинг, който навърза двама футболисти на Манчестър Юнайтед и прокара топката към Илкай Гюндоган, който стреля, но топката срещна левия стълб на вратата на Давид де Хеа.

Манчестър Юнайтед намали своето изоставане в резултата в 53-та минута. Алексис Санчес подаде към Андер Ерера, който с гърди свали топката към Пол Погба. Французинът бе изведен сам срещу Едерсон и хладнокръвно реализира.

Манчестър Юнайтед много бързо успя да изравни резултата в 55-та минута. Алексис Санчес центрира в наказателното поле на Манчестър Сити, където Пол Погба категорично надскочи Николас Отаменди и с глава прати топката във вратата на Едерсон.

Давид Силва направи добър пробив в наказателното поле на Манчестър Юнайтед в 58-та минута. Испанецът се опита да комбинира с Илкай Гюндоган, но Де Хеа се намеси решаващо и улови топката.

Джеси Лингард отправи далечен удар в 60-та минута, но топката премина встрани от левия стълб на вратата на Едерсон.

Илкай Гюндоган стреля от фаул в 65-та минута, но изпрати топката над напречната греда на вратата на Де Хеа.

Манчестър Юнайтед осъществи пълен обрат в срещата в 69-та минута. Алексис Санчес центрира от фаул в наказателното поле на Манчестър Сити, където Венсан Компани изпусна Крис Смолинг, който отблизо вкара топката във вратата на Едерсон. Останаха съмнения за засада на Смолинг при подаването към него.

Най-скандалната ситуация в мача бе в 77-та минута, когато съдията Мартин Аткинсън не свири 100% дузпа за Манчестър Сити. „Гражданите“ организираха бърза контраатака. Кевин де Брюин подаде към Серхио Агуеро, който бе много грубо изритан от Ашли Йънг, но съдията Мартин Аткинсън странно прецени, че няма основание да свири дузпа в полза на домакините и подмина ситуацията. След това играчите на Манчестър Сити фаулираха Джеси Лингард в средата на терена и се стигна до сериозно спречкване между футболистите на двата отбора.

Няколко минути по-късно Пол Погба фаулира доста грубо Николас Отаменди и получи жълт картон, а играчите на двата отбора отново си изпуснаха нервите, но до по-сериозно спречкване не се стигна.

Манчестър Сити направи много сериозен пропуск в 89-та минута. Лерой Сане центрира в наказателното поле на гостите, където Серхио Агуеро бе изпуснат от Крис Смолинг. Аржентинският нападател стреля с глава, но Де Хеа направи фантастично спасяване и изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Николас Отаменди продължи към Рахийм Стърлинг, който не очакваше топката, но все пак успя да я продължи към вратата на Де Хеа. Топката срещна левия стълб на вратата на Манчестър Юнайтед, а след това Де Хеа успя с крак да избие топката в корнер.

Манчестър Юнайтед заема второ място в класирането със 71 точки, докато Манчестър Сити продължава да е лидер с 84 точки и се нуждае от две победи в оставащите шест мача, за да си гарантира спечелването на шампионската титла във Висшата лига.

Манчестър Сити: 31. Едерсон – 3. Данило, 4. Венсан Компани, 30. Николас Отаменди, 18. Фабиан Делф – 8. Илкай Гюндоган, 25. Фернандиньо, 21. Давид Силва – 20. Бернардо Силва, 7. Рахийм Стърлинг, 19. Лерой Сане

Манчестър Юнайтед: 1. Давид де Хеа – 25. Антонио Валенсия, 12. Крис Смолинг, 3. Ерик Баи, 18. Ашли Йънг – 21. Андер Ерера, 31. Неманя Матич, 6. Пол Погба – 14. Джеси Лингард, 9. Ромелу Лукаку, 7. Алексис Санчес