Саутхемптън до голяма степен подсигури оставането си във Висшата лига на Англия, а в същото време подпечата официално изпадането на Уест Бромич Албиън. В отложен мач от 31-ия кръг „светците” удариха Суонси Сити с минималното 1:0 благодарение гола на влезлия по принуда Маноло Габиадини.

Победата осигури на южняците актив от 36 точки кръг преди края, а „лебедите” (33 точки) трябва да разчитат на чудо. Уелсците трябва задължително да спечелят финалния си шампионатен мач срещу последния Стоук Сити, при това колкото се може по-убедително. В същото време те трябва да разчитат, че 17-ият Хъдърфсийлд (36 точки )ще загуби и двете срещи, които му остават – гостуване срещу Челси и домакинство срещу Арсенал.

Саутхемптън все още може да изпадне на теория, като това минава през крупна загуба от Манчестър Сити в 38-ия кръг и споменатата вече разгромна победа на Суонси. Головата разлика на „светците” е с 9 гола по-добра от тази на „лебедите”.

Първото полувреме беше белязано от солидна доза припряност в разиграванията и това до голяма степен предопредели малкия брой чисти възможности. Още тук обаче си пролича, че „светците” като че ли имат по-ясна идея към какво се стремят на терена. Единствените две положения бяха именно на тяхна сметка.

Първото от тях дойде в 31-ата минута, когато Пиер-Емил Хьойберг с чудесен извеждащ пас намери Чарли Остин на скорост през центъра. Нападателят си поведе леко вдясно и шутира по диагонала точно, но и не особено прецизно. Вратарят Лукаш Фабиански уверено улови.

Далеч по-добър беше шансът пред английския таран в 43-ата минута. Центриране на Душан Тадич от десния фланг след рикошет някак стигна до дебнещия при далечната греда Остин. От около 6-7 метра той стреля с красиво воле, което обаче насочи право в ръцете на вратаря.

Суонси стартира малко по-добре втората част, като в 47-ата Джордан Аю показа техниката си. Ганаецът тръгна отляво и се вряза навътре, след което нанесе параболичен шут от 20-ина метр. Вратарят Алекс Маккарти успя с една ръка да избие над гредата.

В 52-ата Саутхемптън отвърна на опасността с опасност. Остин нанесе третия си точен шут към вратата, този път от границата на наказателното поле. Таранът потърси долния ляв ъгъл, а Фабиански отрази с хубав плонж.

Осем минути по-късно Остин изтърва може би най-добрата си възможност. Седрик Соареш положи усилия, за да остави топката в игра отдясно и центрира перфектно към своя съотборник, който бе оставен да стреля с глава на около 6-7 метра от вратата. За свой ужас нападателят с глава изпрати топката право у Фабиански.

В 69-ата минута гостите трябваше да правят принудителна смяна, която изигра ключово значение. Единият от тримата защитници Ян Беднарек получи лош  удар от собствения си вратар и беше заменен принудително тъкмо от Габиадини.

Три минути по-късно италианецът беше в прегръдките на своите. Тадич изпълни корнер отляво, при който настана голямо разбъркване. Остин първи стигна до кълбото и с акробатичен шут предизвика поредното спасяване на Фабиански. Топката отскочи право към Габиадини, който без да мисли много-много шутира и имаше доза късмет, че след рикошет кълбото все пак намери мрежата.

В последната минута от редовното време Саутхемптън можеше да обезсмисли целия финален щурм на Суонси. Габиадини изведе по чудесен начин Шейн Лонг отдясно в наказателното поле, а ирландецът шутира мощно от 11-12 метра по диагонала. За негово нещастие топката спря във външната страна на мрежата.

След тази развръзка предпоследният Уест Бромич Албиън (31 точки) вече нямаа никаква надежда за оцеляване. При един оставащ кръг до края разликата със 17-ия Хъдърсфийлд е 5 точки.