Отборът на Арсенал записа изключително ценен успех в преследването на място в Топ 4 в английската Висша лига, надделявайки с минималното 1:0 като гост на Уотфорд в последния мач от 34-ия кръг във Висшата лига. Успехът е безпрецедентен за „артилеристите” през този сезон, след като това е първата победа за тима на Унай Емери като гост без да допусне гол в собствената си врата. Триумфът бе изкован след ужасяваща грешка на стража на Уотфорд Бен Фостър, който сбърка много тежко в десетата минута и Пиер-Емерик Обамеянг отбеляза единственият гол.

Така "артилеристите" се завърнаха в Топ 4, след като вече имат 66 точки, една по-малко от третия Тотнъм (67). Петият Челси има същия актив, какъвто има и Арсенал, но хората на Маурицио Сари има и мач повече. Шестият Манчестър Юнайтед е с 64 точки, като битката за третото и четвъртото място в Англия през тази година ще бъде все така ожесточено до самия край.

Минута по-късно пък Трой Дийни удари в лицето Лукас Торейра напълно излишно в половината на Арсенал и бе изгонен от рефера Крейг Поусън. Въпреки победата на „Викаридж Роуд”, то тя дойде след кански мъки, след като с 10 човека Уотфорд измъчи сериозно Арсенал през второто полувреме, който пък подходи прекалено аристократично и рискуваше да си навлече големи проблеми.

Унай Емери направи шест промени в състава си за сметка на мача срещу Наполи през изминалия четвъртък. В игра се появиха Бернд Лено, Хенрих Мхитарян, Алекс Иуоби, Шкодран Мустафи, Константинос Мавропанос и Гранит Джака. Гръцкият защитник Мавропанос прави своя първи стартов дебют за „топчиите” във Висшата лига.

Хави Грасия направи четири промени на фона на драматичния полуфинал за ФА Къп срещу Уулвърхемптън миналия уикенд. Еурелио Гомес, Адриан Мариапа, Роберто Перейра и Хосе Холебас бяха аут, а на тяхно място започнаха Бен Фостър, Дариил Янмаат, Кристиан Кабаселе и Адам Масина.

Мачът на „Викаридж Роуд” стартира във вихрено темпо, а първият гол падна след малко повече от девет минути игра. Всичко стана с изключителното съдействие на вратаря на Уотфорд Бен Фостър, който овладя пас от Дариил Янмаат по ужасяващ начин, а Пиер-Емерик Обамеянг притича да блокира изчистването на англичанина и блокът му свърши работа топката да влезе във вратата на Фостър – 1:0 за Арсенал.

В 11-ата минута пък капитанът на Уотфорд Трой Дийни притича да догони Лукас Торейра в половината на Арсенал, а уругвайският футболист на „артилеристите” комбинира с Шкодран Мустафи, но след паса Дийни удари в лицето Торейра. Това бе забелязано от Крейг Поусън, а реферът му показа директен червен картон.

В 17-ата минута Алекс Иуоби напредна добре отляво и пусна пас по земя към Обамеянг. Габонецът стреля, но Кико Фемения отби топката с крак в корнер. Две по-късно Уотфорд стигна до първото си опасно положение в мача. След свободен удар топката стигна до Крейг Каткарт, който стреля диагонално с десния крак, но Лено блокира удара му.

Постепенно Уотфорд започна да играе все по-изнесено с човек по-малко, а това даде възможност на нигериеца да отправи повторен удар към вратата на Фостър, след като първият му удар бе блокиран, но стражът на Уотфорд този път се намеси добре. В 23-ата Костас Мавропанос допусна грешка вляво и Андре Грей напредна, пускайки успореден пас за Абдулай Дукуре, ала Начо Монреал изчисти току пред погледа на халфа на „стършелите”. В 32-ата минута пък Етиен Капу изпълни превъзходен свободен удар, но блестяща намеса на Бернд Лено предотврати гол за домакините.

Второто полувреме стартира с добра възможност на сметката на Арсенал, след като Иуоби центрира топката отляво за Обамеянг, ала габонецът се размина с това да засече топката. Три по-късно дойде нова грандиозна възможност за Арсенал. Отново Иуоби напредна отляво уверено и центрира на далечната греда за Мхитарян. Арменският халф засече топката, но Бен Фостър сложи тялото си, за да отклони пътя на топката.

В 62-ата минута пък Уотфорд стигна до прекрасна ситуация за гол, но топката след удар на Адам Масина срещна напречната греда на Бернд Лено. Четвърт час по-късно Андре Грей бе въвлечен в поредната добра възможност за „стършелите”. Той излъга стража на Арсенал Бенрд Лено след груба грешка на защитата на „артилеристите”, но Мейтланд-Найлс положи тялото си на пътя на топката, за да блокира сигурен гол за Уотфорд.

Натискът на Уотфорд на „Викаридж Роуд” продължи, но въпреки това до значими положения към вратата на Бернд Лено не се стигна. В идния кръг Арсенал приема Кристъл Палас на „Емирейтс”, а Уотфорд гостува на Хъдърсфийлд.