Челси съхрани надеждите си за класиране в топ 4 след не толкова бляскаво, колкото гросмайсторско представяне в прекия сблъсък срещу Ливърпул в предпоследния 37-и кръг. „Сините” се наложиха с минималното 1:0 благодарение попадението на Оливие Жиру. В същото време лондончани напълно озаптиха звездното атакуващо трио Садио Мане – Роберто Фирмино – Мохамед Салах, които бяха активни само в началото на срещата.

По този начин разликата между петия Челси (вече с 69 точки) и третия Ливърпул (72) стана само 3 точки. Хората на Антонио Конте имат мач по-малко спрямо „червените”, които приемат Брайтън в последния кръг. Ако Ливърпул победи новака във Висшата лига, то Челси ще се нуждае от две победи в оставащите си срещи, в които да навакса огромното си изоставане при головата разлика (+27 срещу +42). Четвъртият Тотнъм пък е със 71 точки и също има два оставащи мача до финала на сезона.

Още от самото начало на „Стамфорд Бридж” гостите показаха, че нямат намерение да се затварят и да търсят пазене на резултата. В 3-ата минута Трент Александър-Арнолд даде висок пас надясно, с който прехвърли Антонио Рюдигер и намери Роберто Фирмино при ъгъла на наказателното поле. Бразилският нападател шутира по диагонала и предизвика намесата на Тибо Куртоа.

Първият точен шут за „сините” дойде в 16-ата минута, когато Маркос Алонсо съзря възможността си и натисна спусъка на около метър пред дъгата. Изстрелът му попадна право в ръцете на Лорис Кариус.

В този период от срещата „червените” тотално доминираха, като пресякоха доста пасове в половината на съперника и почти не позволяваха на лондончани да мислят за атака. В 24-ата минута Садио Мане тества Куртоа с мощен шут от около 22 метра, при който белгиецът трябваше да се разтегне, за да избие в корнер.

Седем минути по-късно упражнението се повтори – Александър-Арнолд спечели кълбото около централния кръг и го чукна към Мане. Този път африканският нападател използва десния си крак и насочи шута към горния ляв ъгъл. Куртоа изби право към Мохамед Салах, който комбинира с Фирмино, а последният даде пас по трева към Мане, който вече бе достигнал точката на дузпата. Сенегалецът не овладя добре и това обуслови последвалия анемичен шут.

Буквално в ответната атака и при първата си чиста възможност Челси откри. Виктор Моузес овладя отдясно и се устреми напред, след което със серия от залъгващи замахвания заблуди Андрю Робъртсън кога точно ще центрира. Нигериецът вдигна топката идеалн за вклинилия се между централните защитници Оливие Жиру, който майсторски с глава я плъзна към горния десен ъгъл – 1:0.

Почти веднага Челси имаше още една възможност срещу шокираната защита на Ливърпул. Моузес задържа отдясно в близост до пеналта, а после върна към Азар, който използва изумителен коридор, за да изведе Сеск Фабрегас сам в наказателното поле. Не стана ясно какво точно опита испанецът – изстрел или ниско центриране, защото топката премина в аут.

След тази ситуация до паузата между полувремената Ливърпул упражни осезаем териториален натиск, който не доведе до нищо особено. Този факт като че ли вдъхна допълнителна увереност на Челси и тимът на Антонио Конте изглеждаше много по-солиден в първите минути на втората част.

В 56-ата минута неудържимият Азар някак се промъкна между трима футболисти в червени екипи и се озова под остър ъгъл спрямо вратата. Белгиецът шутира силно, а Кариус не беше убедителен с избиването, защото топката се високо над него и тръгна да пада около другата греда. Там Анди Робъртсън успя да блокира Виктор Моузес.

При последвалия корнер Антонио Рюдигер успя да прати кълбото в мрежата зад  немския страж, а попадението съвсем правилно бе отменено заради засада. Тъмнокожият германец бе поне 2 метра зад предпоследния в отбрана за мърсисайдци, след като Гари Кейхил с глава отклони центрирането на Фабрегас.

Някъде тук Юрген Клоп усети, че ходът с включването на Александър-Арнолд като халф не сработи, затова в игра се появи капитанът Джордан Хендерсън. За последните 15-ина минути на терена влезе и бившият играч на Челси Доминик Соланке с цел изостряне на атаката, ала положенията пред Куртоа сякаш бяха пресъхнали. Челси като цяло лесно разгадаваше атаките на съперника си, който вече не играеше със същия интензитет.

В същото време Маркос Алонсо можеше да реши мача с брутално красиво изпълнение в 79-ата минута. Виктор Моузес осъществи още едно включване отдясно по атаката за „сините” и центрира наглед балонно към далечния край на наказателното поле. Там испанският му съиграч не се замисли дори за миг, а посрещна падащото кълбо с брутално воле от около 13-14 метра. Вратарят Кариус нямаше да има никакъв шанс, ако топката беше в очертанията на вратата. Само сантиметри разделиха Алонсо от наистина специален гол.

Чак в 88-ата минута, като следствие от стихийния натиск към края, Ливърпул стигна до някакъв зачатък на голова ситуация. Александър-Арнолд отдалеч изпрати центриране към наказателното поле, където свежият Соланке се пребори за високата топка. Младият англичанин опита да вкара с глава от точката на дузпата, стреляйки на половин метър над сглобката.

Големият шанс за младока дойде в 4-ата минута на добавеното време, когато Садио Мане го намери с хубаво центриране пред вратарското поле. Рюдигер направи каквото се искаше от него, за да разбалансира Соланке, чийто изстрел от безспорно чистата позиция отлетя встрани от целта.

Загубата само подчерта до каква степен мърсисайдци са отпуснали газта в първенството заради кампанията си в Шампионската лига - те се намират в серия от 3 мача без успех, като победиха само веднъж в последните си 5 срещи. Челси от своя страна най-сетне прекъсна серията си без победа срещу Ливърпул, която бе стигнала до кота 6.

ЧЕЛСИ – ЛИВЪРПУЛ 1:0

1:0 Оливие Жиру 32'

Челси (3-5-1-1): Тибо Куртоа – Сесар Аспиликуета, Гари Кейхил /к/, Антонио Рюдигер – Виктор Моузес (89' - Давиде Дзапакоста), Сеск Фабрегас (90+2' - Педро Родригес), Н’Голо Канте, Тиемуе Бакайоко, Маркос Алонсо – Еден Азар (86' - Уилиан) – Оливие Жиру

Мениджър: Антонио Конте

Ливърпул (4-3-3): Лорис Кариус – Натаниъл Клайн (59' - Джордан Хендерсън), Деян Ловрен, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън (74' - Доминик Соланке) – Трент Александър-Арнолд, Джорджинио Вайналдум, Джеймс Милнър (89' - Алберто Морено) – Мохамед Салах, Роберто Фирмино, Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп

Стадион: „Стамфорд Бридж” (Лондон)

Главен съдия: Антъни Тейлър