Отборът на Челси направи поредната голяма стъпка към спечелването на титлата във Висшата лига. В 29-ия кръг "сините" от Лондон спечелиха с 2:1 навън срещу Стоук Сити в двубой, който ще се запомни с изключително грубата игра на домакините. Гол на капитана Гари Кейхил три минути преди края се оказа решаващ за успеха, а пък "грънчарите" завършиха срещата с 10 души заради изгонването на Фил Бардсли в добавеното време.

Тактиката на Стоук: Тотален терор над Диего Коста

Срещата имаше неочаквано добро начало за „сините“, които поведоха в резултата още в 13-ата минута. Уилиан се зае да изпълни пряк свободен удар отляво по атаката от позиция, която предполагаше центриране. Бразилецът изненада всички, като шутира към близкия долен ъгъл, а макар вратарят Лий Грант да стигна навреме, много елементарно пропусна кълбото под плонжа си – 1:0.

В 30-ата минута Челси изтърва огромна възможност да удвои аванса си. Маркос Алонсо получи пас като по конец от Виктор Моузес и се оказа сам срещу Грант на около 8-9 метра от вратата. Испанецът стреля силно право в тялото на Грант, който съумя да отрази.

Четири минути по-късно Бруно Мартинс Инди за момент помисли, че е изравнил, като попадението му беше отменено заради засада на Сайдо Бераино, който на всичкото отгоре фаулира и Сесар Аспиликуета.

Нарушение или засада? Все едно, гол за Стоук няма

Все пак в 37-ата минута домакините получиха своя миг. Кейхил действа напълно излишно срещу Джонатан Уолтърс в наказателното поле, като го бутна в гръб, макар Тибо Куртоа вече да бе уловил центрирането от фаул на Ерик Пийтерс. Нападателят на „грънчарите“ се срина леко театрално на земята, а реферът Антъни Тейлър посочи бялата точка. От нея потърпевшият Уолтърс не сбърка с мощен шут под гредата – 1:1.

След почивката играта стана с една идея по-предпазлива. В средата на второто полувреме Маркос Алонсо не бе далеч да порази целта, като стреля много добре от пряк свободен удар и намери напречната греда зад Лий Грант.

Вратарят на „потърс“ имаше и ключова намеса срещу Педро Родригес в 76-ата минута, когато испанецът пробва шут по посока долния десен ъгъл и видя как Грант прави решителен плонж.

Стоук почти се виждаше с точката в ръце, но в 87-ата минута допусна гол по много елементарен начин. Сеск Фабрегас центрира от ъглов удар пред вратарското поле, където Давид Луис с глава отклони не много силно към вратата. Фил Бардсли действа неадекватно, като вместо да изчисти, само търкулна топката на няколко метра пред себе си. Кейхил не чака втора покана, а с мощен изстрел я заби в горния десен ъгъл.

Вече в добавеното време резервата за „сините“ Рубен Лофтъс-Чийк можеше съвсем да убие интригата. Младокът получи пространство да пробива само срещу един защитник, а от десетина метра стреля през краката на съперника си, а Лий Грант изби с една ръка.

„Сините“ вече имат 69 точки на върха в класирането на Премиършип, като води с цел 13 пред най-близките преследвачи – Тотнъм и Манчестър Сити, които имат мач по-малко. Стоук от своя страна е 9-и с 36 точки.